گرفتگی عضلات پا در دوران بارداری

210
گرفتگی عضلات پا در دوران بارداری

ویکی نی نی:گرفتگی عضلات پا یا نگه یا اسپاسم عضلات پا یکی از مسایل شایع دوران بارداری میباشد که معمولا اضافه شدن وزن در دوران بارداری را کی ازعلل مهم آن میدانند. گرفتگی عضلات پا بیشتر در ۳ ماهه دوم بارداری آغاز میشود و ممکن است در ماههای پایانی بارداری میزان آن بیشتر گردد . فشار  آوردن  وزن برروی عروق خونی و سیاهرگها و همینطور فشار وزن روی عصب‌های که در قسمت پا قرار دارند نیز از عوامل تشدید این وضع می‌باشند . معمولا بیشتر افرادشبها بیشتر به گرفتگی عضلات پا دچار میشوند  بیش ازنیمی اززنان باردار از گرفتگی عضلات ساق پا شکایت دارند. اختلال در خون‌رسانی اندام‌های تحتاتی و نبود تعادل بین جذب ویتامین‌ها و الکترولیت‌ها از عوامل مستعدکننده اسپاسم عضلانی است.

Pregnant Asian Woman at home with cramp leg. Woman health concept.
گرفتگی عضلات پا در دوران بارداری

دلایل بروز گرفتگی عضلات پا در بارداری :
•  حالت  غیرطبیعی  پا. بعنوان  مثال کف پای صاف.
قرار گرفتن در یک حالت مشخص به مدت طولانی مانند نشستن طولانی مدت یا ایستادن و راه رفتن طولانی.
• تغذیه نامناسب در دوران بارداری باعث گرفتگی عضلات پا در این دوران میشود . بروز اختلال در تعادل مواد معدنی و آنزیم ها در بدن کمبود ویتامین و پروتئین های و املاح  خاص و مورد نیازدوران بارداری ممکن است باعث بروز گرفتگی در عضله پا گردد.
کاهش ویا افزایش میزان  منیزیم، کلسیم، سدیم و پتاسیم در خون باعث انقباض عضله و ممانعت  ازبازگشت آن به حالت قبل می شود. البته که  بمنظور تشخیص مقادیر غیرطبیعی املاح ابتدا آزمایش خون انجام می گیرد.
نوشیدن کم آب در دوران بارداری کرامپ عضلات پا میگردد . کم آبی باعث افزایش میزان اسید لاکتیک در عضلات و بروز درد عضلانی میشود. درواقع ازدست دادن آب بدن مهمترین عامل نرسیدن خون کافی به عضلات و گرفتگی آن میباشد.
بالا رفتن بیش ازحد وزن بدن . با ایجاد برنامه غذایی مناسب میتوانید ازاضافه وزن بیش ازحد جلوگیری نمایید.
بروز استرس، در زنان  باردار در ماه پایانی بارداری و کاهش فعالیتهای او باعث گرفتگی عضلات پا میگردد .

Blond lady covered by blanket in the bed room suffering from the callosity
گرفتگی عضلات پا در دوران بارداری

درمان گرفتگی عضلات پا در بارداری:
– ازایستادن یا نشستن بمدت طولانی خودداری کنید. روزانه زمانی را برای پیاده‌روی اختصاص دهید .و پس ازآن به پهلوی چپ خود درازکشیده تا جریان خون در پاها بهتر شود.
-بمیزان کافی آب بنوشید . نوشیدن ده تا دوازده لیوان مایعات و بخصوص آب در دوران بارداری لازم میباشد و ازگرفتگی عضلات پادر خواب جلوگیری خواهد کرد.
-رژیم غذایی مناسب برای خود برگزینید. رژیم غذایی که در آن میزان مشخصی ازمواد معدنی و کلسیم را مصرف نمایید.
-ماساژ عضلات پا و همچنین کمپرس آب گرم ناحیه دردناک و عضله منقبض شده میتواند به بازگشت ماهیچه پا به حالت عادی کمک نماید.
– انتخاب کفش‌ مناسب  با پایه محکم، میتواند به کاهش درد و گرفتگی ماهیچه پا کمک نماید .
–  آزاد انداختن ملحفه روی پا در هنگام خواب و محبوس نکردن پاها زیر ملحفه.
– انجام حرکات(تمرینات) کششی با مشورت پزشک و همینطور یوگای بارداری و آکواژیمناستیک میتواند کمک کننده باشد .
– چرخش و حرکت مچ پا و همچنین حرکت  دادن انگشتان پا، و کشش ماهیچه‌های ساق پا چندین بار در طول روز ازگرفتگی عضلات پا جلوگیری مینماید.
-ازمصرف مواد غذایی کافئین دار مانند چای قهوه و نوشابه خودداری کنید.
گرفتگی عضلات پا اغلب ازعلایم عادی بارداری به شمار میرود  و معمولا بدون هرگونه مداخله پزشکی رفع میشود. با این حال، گاهی اوقات گرفتگی عضلات پا می‌تواند نشانه  چیزی جدی‌تر مثل یک لخته خون در در عروق خونی پا باشد اما لخته‌های خون معمولاً نادر هستند، اما خطر ابتلا به لخته هنگامی که باردار هستید،  به دلیل همه تغییرات قلبی و عروقی در بدنتان،  بالاتر است.
اگر احساس کردید که گرفتگی عضلات پا بشدت دردناک است، و بطور مکرر  اتفاق می‌افتد  یا با تورم ، کشیدگی، گرمی، یا قرمز شدن پا همراه است یا پس انجام تمامی کارهای فوق بهبود نمیابد بلافاصله با دکتر خود تماس بگیرید.

منبع:کودک آنلاین

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.