چیدمان اتاق نوزاد، همه نکاتی که باید بدانید۱

226
ویکی نی نی : مثل ساختن یک خانه می‌ماند. انگار که بخواهید آجر به آجر آن را خودتان روی هم بگذارید. برای همین هم هست که اینقدر شوق و علاقه پشت آن است. شوق پدر و مادرها از درست کردن بهترین اتاق دنیا برای اولین فرزندشان. مادر و پدرها از همان روز اول که متوجه می‌شوند نوزادی توی راه دارند به فکر درست کردن یک فضای مناسب و امن برای فرزندشان می‌افتند. فرزندی که روزها و لحظه‌ها را برای آمدنش می‌شمرند و با ذوق و شوق برایش خرید می‌کنند و ملک شخصی‌اش را می‌سازند. اتاق نوزاد اولین ملک شخصی آنهاست. خانه‌ای کوچک که از آنجا وارد دنیا می‌شوند و راه کشف و شهودشان باز می‌شود. محققان معتقدند اتاق‌ کودک‌ فضایی‌ است‌ که‌ شخصیت‌ او را می‌سازد پس باید این ملک شخصی را به مکانی مناسب و دلپذیر برای رشد و شکوفایی او تبدیل کنید. به همین دلیل بهتر است قبل از هر کاری این مطلب را بخوانید. نی نی بان در این مطلب همه نکاتی را که باید در باره ساختن یک اتاق مناسب برای نوزادتان بدانید جمع آوری کرده است.
 ۱-وقتی از اتاق صحبت می‌کنیم یعنی یک فضای محصور با چهار دیوار و یک در و یک پنجره اما خیلی از پدر ومادرها فضای کافی برای درست کردن اتاق جداگانه ندارند. بیشتر زوجهای جوان که منتظر اولین فرزندشان هستند در خانه‌هایی یکخوابه زندگی می‌کنند و نمی‌توانند اتاق جداگانه‌ای برای فرزندشان در نظر بگیرند. در چنین وضعیتی دو راه پیش رو دارید. اول اینکه در اتاق خودتان یک فضای کوچک به فرزندتان اختصاص بدهید. راه دوم هم این است که گوشه‌ای از هال یا پذیرایی را برای فرزندتان در نظر بگیرید.

 

۲– اگر اتاق خواب خودتان فضای کافی برای اسباب و وسایل فرزندتان دارد پس لطفا این چند نکته را رعایت کنید تا یک فضای هماهنگ و پر از آرامش هم برای خودتان وهم برای نوزادتان بسازید. اول از دیوارها شروع کنید. اگر می‌توانید رنگ اتاق را تغییر بدهید، بهتر است یک رنگ ملایم و آرام‌بخش انتخاب کنید و دیوارها را رنگ کنید. آبی روشن، سبز روشن و سفید می‌تواند انتخاب خوبی باشد. استفاده از کاغذ دیواری هم راه ساده و بی دردسری است. از طرح‌هایی با رنگ‌های ملایم و ساده استفاده کنید. کاغذ دیواری‌های شلوغ و پر رنگ انتخاب خوبی برای اتاق مشترک با نوزاد نیست. حتی می‌توانید دیواری که تخت نوزاد را به آن می‌چسبانید با کاغذ دیواری با طرحهای عروسکی و کارتونی تزئین کنید. چاره‌ای نیست باید با این نقش و نگارهای کودکانه در اتاقتان کنار بیایید. اگر مستاجرید و خانه مال خودتان نیست و نمی‌توانید تغییرات آن چنانی به دیوارها بدهید می‌توانید از تابلو برای تزئین آن استفاده کنید. چند تابلو با طرح‌های بچگانه پیدا کنید و به دیوار بالای تختش بزنید. قدم دوم زیبا ونورانی کردن سقف اتاق است. می‌توانید روی سقف ستاره‌های شب‌رنگ بچسبانید تا کودک‌تان از تماشای آنها لذت ببرد. در انتخاب لوسترو لامپهای روشنی اتاق هم دقت کنید. نور تند و مستقیم برای چشم‌ نوزاد ضرر دارد، نور لامپ را کم کنید و برای لامپ یک حباب مات بخرید تا نور لامپ را ملایم‌تر کند. بعد از چند ماه می‌توانید به کودکتان استقلال بدهید. مثلا با یک پارتیشن فضای بین تخت او و تختخواب خودتان را جدا کنید. یا اگر اتاقتان برای پارتیشن جایی ندارد با یک فرش با طرح بچه گانه یک خط مرز فرضی برای او و خودتان بسازید. برای تفکیک اتاق می‌توانید قلاب‌هایی از سقف آویزان کنید و تابلوها و آثار هنری و همچنین تعدادی عروسک و اسباب بازی زیبا را بین دو فضا بیاویزید و با کمک آنها فضا را تفکیک کنید. حواستان به هماهنگی وسایل هم باشد. مثلا اگر تخت خودتان سفید است تخت نوزادتان را هم سفید صورتی یا سفید و آبی انتخاب کنید. اختلاف رنگ وسایل در روزهای اول خیلی توی ذوقتان می‌زند و اعصابتان را به هم می‌ریزد. اگر اتاق برای کمد نوزاد جایی ندارد حتما یک یا دو طبقه از کمد و یک کشو از دراور را به او اختصاص بدهید تا اتاق خیلی به هم ریخته به چشم نیاید.

 

۳– اگر اتاق خواب خودتان هم کوچک است و یا اینکه دوست دارید از همان روز اول نوزادتان یک فضای مستقل داشته باشد و اتاق اضافی هم ندارید باید یک گوشه از خانه را به او اختصاص بدهید. این جور مواقع باید حواستان به خرید تخت و کمد باشد. تختی استفاده کنید که خیلی جا گیر نباشد. اگر در کمد خودتان جای کافی دارید بهتر است فعلا برای نوازدتان کمد نخرید تا دنبال جای خالی هم نگردید. اگر مجبورید در هال یا نشیمن خانه برای او فضایی درست کنید حواستان باشد که حتما دور از در ورودی، آشپزخانه و در دستشویی و حمام باشد. تخت نوزاد را به دیوار بچسبانید و آیینه و قابهای بزرگ و سنگین را از روی دیوار بردارید. تخت نوزاد را به هیچ وجه کنار بوفه یا دکورهای ظرف و ظروف قرار ندهید. اگر می‌توانید با پارتیشن یک فضای مناسب برای کودکتان بسازید.

 

۴– اگر خانه شما دو خوابه است و می‌توانید اتاق اختصاصی برای فرزندتان در نظر بگیرید هم باید این نکات را رعایت کنید. اتاقی را انتخاب کنید که حتما پنجره داشته باشد. اگر اتاق خواب مستر در خانه دارید که حمام ودستشویی هم دارد این اتاق می‌تواند انتخاب بهتری باشد. سعی کنید اتاقی را انتخاب کنید که از آشپزخانه دور است. اتاق نوزاد بهتر است از پاسیو محل نگهداری گل و گیاه هم دور باشد. بهتر است اتاق کودک در نمای جنوبی ساختمان باشد تا از نور خورشید استفاده کند. وسایل گرمازا مثل بخاری و شومینه هم نباید در اتاق کودک باشد.

 

۵-بعد از انتخاب اتاق مناسب باید سر و شکل آن را برای ورود مالک اصلی‌اش آماده کنید. اتاق کودک باید رنگ و لعاب ویژه‌ای داشته باشد. کارشناسان معتقدند انتخاب هوشمندانه و با دقت رنگ‌ها برای اتاق کودک باعث تحریک حواس کودکان می‌شود.
استفاده از رنگهای ملایم مثل آبی روشن، سبز روشن، سفید و صورتی و لیمویی همیشه در اولویت است اما درست کردن یک اتاق یک دست و مملو از رنگهای کم رنگ چشم را خسته می‌کند. بهترین انتخاب ترکیبی از رنگهای ملایم برای استفاده در دیوار و تابلوها و تخت و کمد و استفاده از رنگهای تند و گرم و شاد برای اسباب بازی و عروسک است. پس بهتر است برای زمینه دکوراسیون از طیف‌های ملایم رنگ‌ها استفاده کنید و با اسباب بازی‌ها، تابلوهای نقاشی و… با رنگ‌های تند و زنده به دکوراسیون اتاق جان بدهید.

 

۶-در انتخاب رنگها دقت کنید. بهتر است از رنگهای موقتی برای در و دیوار اتاق فرزندتان استفاده کنید. رنگهای آکریلیک که با آب مخلوط می‌شوند و خیلی خوب رنگ جدیدی را روی خودشان می‌پذیرند انتخاب خوبی است. لکه و آلودگی هم به راحتی از روی این رنگها پاک می‌شود. رنگهای روغنی با بتونه و ترکیبهای شیمیایی و رنگ با سرب انتخاب مناسبی برای اتاق نوزادان نیست.

 

۷– حواستان باشد حتما یک ماه قبل از به دنیا آمدن فرزندتان اتاقش را رنگ کنید. نباید هیچ اثری از بوی رنگ در فضای اتاق باقی بماند. رنگ خیس در هوا تبخیر می‌شود و می‌تواند باعث مشکلات تنفسی در نوزاد شود. برای اینکه مطمئن شوید اتاق از بوی رنگ خالی شده است یک شبانه روز پنجره‌های اتاق را باز بگذارید تا هوا به خوبی در اتاق جریان داشته باشد و هرگونه بو و آلودگی را از بین ببرد.

 

۸-ویکی نی نی  به فکر اتاقهای کم نورو البته با نور زیاد هم هست. اگر اتاقی که برای نوزداتان در نظر گرفته اید کم نور است و نور طبیعی به میزان کافی وجود ندارد بهتر است برای رنگ دیوارها از رنگ‌های گرم مانند زرد و طلایی استفاده کنید. اگر نور خورشید با قدرت و به شدت بسیارزیاد وارد اتاق نوزاد شما می‌شود بهتر است از رنگ‌های خنک و تیره‌تر استفاده کنید.

 

۹– اگر انتخاب شما برای رنگ دار کردن دیوارها کاغذ دیواری است حتما چند هفته قبل از به دنیا آمدن فرزندتان این کار را انجام بدهید. برای چسباندن کاغذ دیواری روی دیوار از چسب مایعی استفاده می‌شود که می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکلات تنفسی در نوزاد شود. حتما از خشک شدن کاغذ دیواری مطمئن شوید و بعد وسایل اتاق نوزاد را بچینید.
۱۰-کاغذ دیواری اتاق نوزاد نباید خیلی ساده و بی روح باشد. کاغذ دیواری با طرح و نقشهای جالب می‌تواند خلاقیت و تخیل فرزندتان را تقویت کند. کاغذ دیواری با طرح آسمان آبی و پر ستاره یا دریا و دلفین و ماهی و یا ماشینهای کوچک رنگی و گلهای زیبا می‌تواند محیط بیرون از خانه را برای او آشنا‌تر کند. در انتخاب جنس کاغذ دیواری هم باید دقت کنید. بچه‌ها از یک سالگی به بعد نقاش می‌شوند و دوست دارند اثر هنری شان را روی دیوار خلق کنند. پس قبل از اینکه کاغذ دیواری مورد نظرتان را انتخاب کنید حتما از قابل شستشو بودن آن مطمئن شوید.
۱۱-بعداز اینکه از وضعیت و رنگ دیوار اتاق نوزادتان فارغ شدید باید فکری به حال سقف اتاق بکنید. یکی از ساده‌ترین ایده‌ها برای تزیین سقف اتاق کودک استفاده از طرح آسمان شب و ستاره‌های درخشان است. طرح آسمان شب، پر از ستاره‌های درخشان می‌تواند همان ظاهر شگفت انگیزی آسمان را در اتاق کودکان بسازد و ساعتها فرزندتان را سرگرم کند. البته اگر دلتان طرحهای دیگر می‌خواهد نی نی بان باز هم برای شما پیشنهادهای جالبی دارد. مثلا می‌توانید با آبرنگ و رنگ‌های پاستلی و نواری سقف اتاق را رنگ بزنید. با عروسک و اسباب بازی هم می‌توانید یک شهر بازی برای کودکتان بسازید. استفاده از انواع مختلف عروسک و اسباب بازی می‌تواند بهترین راه حل برای تزیین سقف و همچنین تزیین اتاق کودک باشد.

 

۱۲– حواستان به نور اتاق نوزاد باشد. نور اتاق کودک باید ملایم و غیرمستقیم باشد. می‌توانید از نورهای بازتابی یا پخش‌شونده استفاده کنید تا چشم نوزاد آسیب نبیند. می‌توانید در اتاق کودک از نورهای تزیینی در دکور استفاده کنید. مثلا انواع لامپهای تزیینی ریز را در جایی از اتاق کودک یا در فضاهای مناسبی از کمد قرار بدهید تا نور اتاق را تامین کند. از آباژورهای ایستاده و لوسترهای با نور مات هم می‌توانید استفاده کنید. یادتان باشد اتاق کودک نه خیلی پر از نور ودرخشان باشد که باعث اذیت شدن چشم بشود و نه خیلی تاریک و کم نور. به هیچ وجه از لامپهای زرد و آفتابی استفاده نکنید. کارشناسان نی نی بان معتقدند ترکیب نور سفید مهتابی و نور زرد آفتابی بهترین گزینه برای تامین نور اتاق نوزاد است.

 

۱۳– نور اتاق کودک در طول شب هم اهمیت ویژه‌ای دارد. نوزادان در طول شب نیاز به تغذیه دارند و اتاق نوزاد باید در شب آنقدر نور داشته باشد که مادر به راحتی بتواند به او شیر بدهد و البته باعث بیداری کامل و هوشیار شدن نوزاد هم نشود. استفاده از کلیدهای تایمردار که مقدار نور را تنظیم می‌کنند یکی از بهترین گزینه‌ها است. می‌توان از چراغ خواب‌های کوچک برای تأمین نور اتاق کودک در شب هم استفاده کرد.

 

۱۴– پرده اتاق یکی دیگر از مواردی است که در چیدمان و دکوراسیون اتاق کودک اهمیت بسیاری دارد. بهترین پرده برای اتاق نوزاد پرده‌های « شید» یا پرده‌های کرکره‌ای است. با این نوع پرده‌ها به راحتی می‌توانید نوراتاق را تنظیم کنید. مدلی را انتخاب کنید که پارچه آن جلوی نفوذ نور را می‌گیرد. نور شدید آفتاب برای نوزاد آزاردهنده است. بهتر است مدلی را انتخاب کنید که به راحتی بتوانید نور آن را تنظیم کنید. زیر پردههای کرکره‌ای هم می‌توانید از پارچه‌های سفید استفاده کنید تا بهتر بتوانید نو را تنظیم کنید. اگر از پرده‌های کرکره‌ای و یا شید خوشتان نمی‌آید، می‌توانید از پرده‌های پارچه‌ای ضخیم اتفاده کنید. پرده‌های مخملی و توری با والانهای عجیب و غریب اصلا مناسب اتاق نوزاد نیست. در انتخاب پرده دقت کنید که جنس الیاف پرده از مواد شیمیایی مصنوعی نباشد و بافت‌های تنگ و پیچیده نداشته باشد، این مدل پرده‌ها باعث جذب گرد و غبار و ایجاد حساسیت در فرزندتان می‌شود. پرده‌های ساده‌تر ذرات معلق را جذب نمی‌کنند و راحت شسته می‌شوند.

 

۱۵-انتخاب فرش و موکت و یا حتی کفپوش مناسب قدم بعدی چیدمان دکوراسیون اتاق نوزاد توی راه است. کارشناسان نی نی بان معتقدند موکت و فرش بهترین انتخاب برای پوشاندن کف اتاق نوزاد هستند. برای انتخاب موکت اتاق نوزاد حتما به این نکات توجه کنید؛ سراغ موکت‌هایی بروید که برای رده سنی کودک تولید شده است. موکتهای نرم و بدون پرز و بدون رنگهای شیمیایی حساسیت زا.
۱۶– در انتخاب فرش هم دقت کنید، فرش‌هایی که پرز بسیار کمی دارد و فشرده‌تر است را انتخاب کنید. پرز فرش برای ریه نوزاد بسیارمضر است. نرم یا زبر بودن فرش را هم حتما در نظر بگیرید. پوست دست و پای کودکی که تازه چهار دست و پا می‌رود بسیار لطیف، حساس‌ و آسیب‌پذیر است، پس فرشی انتخاب کنید که کودک شما اذیت نشود. حتما موقع خرید فرش حواستان باشد که فرش پر از پرزهای اضافه نباشد. این پرزها با هر حرکتی در فضای اتاق آزاد می‌شوند و ذرات ریز موجود در آنها برای ریه حساس نوزاد بسیار مضر است. به همین دلیل جنس و مواد به کار رفته در پرده، فرش، موکت یا حتی مبلمان اتاق کودک نباید مثل موادی باشد که برای استفاده بزرگسالان ساخته می‌شود.

 

۱۷- سرامیک و سنگ برای اتاق کودک حداقل تا قبل از چهار سالگی انتخاب هوشمندانه‌ای نیست. کودک تا قبل از چهار سالگی تعادل درست و حسابی روی راه رفتن ودویدنش ندارد، سرامیک و سنگ اتاق در این شرایط می‌تواند خیلی خطر ساز باشد. پس موکت‌های بادوام و قالیچه‌های قابل شستشو و انعطاف‌پذیر کف‌پوش‌های بهتری برای اتاق کودکان هستند. بهتر است هنگام خرید این نوع کف‌پوش‌ها، رنگ‌های روشن و طرح‌های ساده را انتخاب کنید زیرا معمولا کودکان، از طرح‌ها و رنگ‌های تند و گرم، زودتر خسته می‌شوند.

 

۱۸-یکی از مواردی که حتما باید حواستان به آن باشد پوشاندن رادیاتور با چوب است. رادیاتور به دلیل داشتن پره و لبه‌های آهنی می‌تواند برای کودک نوپای شما خطر ساز باشد. قبل از اینکه به فکر خرید فرش وموکت باشید حتما یک نجار بیاورید و از او بخواهید یک محافظ رادیاتور برایتان بسازد. روی محافظ رادیاتور هم می‌توانید با عروسک یا آباژور تزئین کنید. از بخاری برقی، بخاری گازی و هر وسیله گرمازا خطرناک هم استفاده نکنید. سیستمهای گرمایشی و رادایاتور بهترین انتخاب برای گرم کردن اتاق نوزاد است. البته اگر در اتاق فرزند شما رادیاتور وجود دارد، آن را مجهز به یک ترموستات کنید تا از داغ شدن بیش از حد آن جلوگیری شود.

 

۱۹– یکی دیگر از کارهایی که قبل از چیدمان اتاق کودک باید انجام بدهید خارج کردن هر نوع وسیله الکترونیکی غیرضروری است. مثلا اگر مودم اینترنت شما در این اتاق است حتما یک جای دیگری برای آن در نظر بگیرید. پنکه، بخاری برقی، یخچال و هر وسیله ایی که مناسب اتاق کودک نیست را هم بهتر است به انباری ببرید.

 

 

۲۰-یکی‌ از مهم‌ترین‌ وسیله‌‌های اتاق‌ نوزاد تخت، گهواره‌ یا ننو است‌. کارشناسان معتقدند بهتر است دو تا سه‌ ماه‌ اول‌ نوزاد در اتاق‌ والدین‌ بخوابد به همین دلیل تخت‌ یا گهواره‌ باید کوچک‌ و قابل‌ حمل‌ باشد. بسیاری‌ از ننوها مثل سبد دسته ‌دار و سبک‌ وزن‌اند و به ‌آسانی‌ حمل‌ می‌‌شوند. زمان خرید گهواره‌ حواستان باشد که‌ مرکز ثقل‌ داشته‌ باشد تا با چرخش‌ یا حرکتی‌ برنگردد. ارتفاع‌ دیواره‌ داخلی‌ آن‌ هم باید حداقل ۲۰ سانتیمتر باشد. بهتر است‌ روی‌ آن‌ قابلیت‌ پوشانده ‌شدن‌ با تور را داشته‌ باشد تا از گزیده‌ شدن‌ نوزاد توسط‌ حشرات‌ جلوگیری‌ شود. گهواره را روبه‌روی در اتاق یا سرویس بهداشتی یا در زیر تیرهای سقف قرار ندهید. همینطور، بهتر است گهواره و ننو، در کنار اتاق و پشت به دیوار باشد.
ادامه دارد ……..

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.

کپچا *