چه عاملی باعث ایجاد محدودیت رشد داخل رحمی می ‏شود؟

130

علل IUGR

در زیر به برخی  موارد که احتمال پیدایش محدودیت رشد داخل رحمی را افزایش می ‏دهند، اشاره می ‏شود.

سیگار کشیدن و استفاده از تنباکو  می تواند مانع از رشد کودک شود. هرچه تعداد سیگارهای  کشیده شده بیشتر باشد، اختلال وسیع‏تر و نوزاد کوچک‏تر خواهد بود.

زنی با جثه متوسط یا کوچک که به اندازه کافی  وزن نگرفته باشد نیز ممکن است نوزادی با محدودیت رشد داخل رحمی داشته باشد. به همین دلیل تغذیه خوب و رژیم غذایی  سالم در دوران بارداری ، اهمیت زیادی  دارد. سعی  نکنید مانع از افزایش طبیعی  وزن در دوران بارداری  شوید. تحقیق نشان می ‏دهد زمانی که مصرف کالری  برای  مدتی  طولانی  به کمتر از ۱۵۰۰ کالری  در روز محدود شود، IUGR رخ می ‏دهد.

پره‏اکلامپسی و فشارخون بالا می ‏توانند بر رشد جنین تأثیر قابل‏ملاحظه‏ای  داشته باشد. عفونت با سیتومگالوویروس، سرخجه و سایر عفونت‏ ها نیز می تواند سبب محدودیت رشد جنین شود.

کم‏ خونی مادر  می تواند از علل محدودیت رشد داخل رحمی  باشد.

ناهنجاری ‏ها ممکن است باعث مهار رشد شود، چرا که کودک مواد مغذی  کمتری طی بارداری  دریافت می ‏کند. زنی  که کودکی با محدودیت رشد به دنیا آورده است در حاملگی ‏های  بعدی  بیشتر احتمال چنین کودکی  را خواهد داشت.

احتمال تولد نوزادان با وزن کم از زنانی  که در ارتفاعات بالا زندگی  می ‏کنند، نسبت به زنانی  که در ارتفاعات پایین‏تر سکونت دارند، بیشتر است.

اعتیاد به الکل و مواد مخدر، بیماری ‏های  کلیوی  و بارداری چندقلویی  می ‏توانند باعث کوچک جثه شدن نوزاد شوند.

دلایل دیگر کوچک بودن نوزاد ــ ولی  نه به حد IUGR ــ آن است که در حقیقت مادران کوچک اندام، نوزادان کوچک‏تری به دنیا می ‏آورند. بارداری  طولانی مدت نیز باعث سوء تغذیه و کوچک شدن نوزاد می ‏شود. همچنین جنین دچار ناهنجاری  ــ به‏ خصوص اختلالات کروموزومی  ــ ممکن است جثه ‏اش کوچک‏تر از حد طبیعی  باشد.

 

 

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.