چطوری زمان تخمک گذاری را تعیین کنم؟

180
باید به نشانه ها و تغییرات بدن در زمان تخمک گذاری توجه کنید و یا باید از کیت های تشخیص تخمک گذاری استفاده کنید.

دوترکه: تخمک گذاری چیه ؟تخمک گذاری به زمانی گفته میشه که یک یا چند تخمک از تخمدان زنان آزاد شده و بهترین زمان برای لقاح و بارداری به حساب میاد.
اگر شما یک زن باشید، تا قبل از یائسگی ، در هر دوره ی پریود در داخل بدن شما یک تخمک به رشد کامل میرسه و به محض اینکه به اندازه ی مشخصی بزرگ بشه ، از تخمدان خارج شده و به سرعت به سمت لوله ی فالوپ ( شیپور رحمی ) در داخل زهدان ( رحم ) حرکت می کند.
دقت داشته باشید که با وجود تولید تخمک، ممکنه که در بعضی از ماه ها این تخمک به اندازه کافی رشدنکرده باشه و از تخمدان خارج نشه. این یعنی قرار نیست که هر ماه تخمدان شما تخمک آزاد کنه.
چطوری با تشخیص تخمک گذاری بهترین زمان بارداری رو مشخص کنم ؟
برای اینکه نسل خودتون رو ریشه دار کنید و بچه های زیادی تحویل این جامعه بدید ، باید در مدت ۲ روز قبل تا یک روز بعد از تخمک گذاری با همسرتون آمیزش جنسی داشته باشید.
دلیل این کار چیه ؟
 
اسپرم های مرد می تونند ۲ تا ۳ روز زنده بمانند ولی تخمک های زن فقط حداکثر تا ۲۴ ساعت بعد از تخمک گذاری زنده می مانند مگر اینکه بارور شده باشند.
برای همین اگر شما در زمان تخمک گذاریتون با همسرتون آمیزش جنسی داشته باشید ، احتمال باردار شدن رو بسیار بالا می برید و از اون طرف اگر چند روز بعد از تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید ، احتمال باردار شدن شما خیلی خیلی کم میشه.
هرچی بیشتر در مورد زمان تخمک گذاریتون بدونید و بادقت تر بیشتری عمل کنید ، شانس موفقیت در بارداریتون رو افزایش می دید.
البته اگر شما قصد جلوگیری از بارداری رو داشته باشید ، باز هم می تونید با عدم برقراری نزدیکی جنسی در مدت تخمک گذاری ، احتمال بارداری رو کم کنید.
هرچندیادتون باشه که عدم برقراری نزدیکی جنسی در زمان تقریبی تخمک گذاری ، روش ۱۰۰ درصد ایمنی برای جلوگیری از بارداری نیست.
بیشتر :
اختراع روشی جدید برای جلوگیری از بارداری و مقابله با ایدز
در هر صورت زمانی که بدن شما تخمک گذاری کرده ، یک سری تغییرات هورمونی و فیزیکی در بدن شما رخ میده که می تونید با در نظر گرفتن این تغییرات و یا با استفاده از کیت های تشخیص تخمک گذاری ، بهترین زمان برای بارداری رو مشخص کنید.
چطوری زمان تخمک گذاری رو تعیین کنم ؟
چطوری با تشخیص تخمک گذاری بهترین زمان بارداری رو مشخص کنم ؟
برای تعیین زمان تخمک گذاری باید حساب کنید که روز شروع پریود بعدی شما چه زمانی هست ؟
اگر بر فرض مثال قراره که در روز ۳۰ ام ماه پریود بشید ، ۱۲ تا ۱۶ روز به عقب بر گردید.
این زمان بهترین موقع برای نزدیکی و لقاح جنسی برای باردار شدن است.
در این مثال که قرار بود ۳۰ ام پریود بشید ، از روز ۱۴ تا ۱۸ ماه ، بهترین زمان اقدام برای بارداری است.
اگر دوره شما ۲۸   روزه است ، بهترین زمان برای نزدیکی از روز ۱۲ تا ۱۶ بعد از شروع پریود است.
همان طور که مشخص است ، برای استفاده از این روش پریود شما باید منظم باشه.
یعنی اگر یک ماه پریودتون ۳۰ روزه میشه ، یک ماه ۲۸ روزه میشه و یک ماه ۳۳ روز میشه ، دیگه شما نمی تونید از روی تقویم زمان تخمک گذاری بدن رو مشخص کنید.
یا باید به نشانه ها و تغییرات بدن در زمان تخمک گذاری توجه کنید و یا باید از کیت های تشخیص تخمک گذاری استفاده کنید.
دیگر علائم تخمک گذاری در بدن زن چیه ؟
—تغییر در ترشحات :
همزمان که سیکل ماهیانه شما سپری میشه ، میزان ترشحات دستگاه تناسلی شما افزایش پیدا میکنه و ترکیبات اون نیز تغییر می کنه.
این تغییران نشان دهنده ی افزایش هورمون استروژن در بدن شماست .
زمانی که ترشحات دستگاهی تناسلی شما شفاف تر ، لغزنده و لیز تر و کشدار تر بشود ، زمان تخمک گذاری فرا رسیده است. بسیاری از زنان، ترشحات این مدت رو مانند سفیده ی تخم مرغ می دونند !
بیشتر :
علائم بارداری
معمولا ترشحات زنانه شما به عنوان یک وسیله ی محافظتی عمل می کند ، ولی در مدت تخمک گذاری ، این ترشحات به نحوه ی تغییر می کنند که به اسپرم کمک می کنند راحت تر به تخمک برسد و آن را باردار کند.
—افزایش دمای بدن :
بعد از تخمک گذاری ، دمای بدن شما بین چهار دهم تا یک درجه فارنهایت یعنی کمتر از نیم درجه ی سانتی گراد افزایش پیدا کنه که اصلا قابل تشخیص نیست.
برای اینکه شما متوجه اون بشید باید دمای بدنتون رو با یک دماسنج دقیق هر روز صبح بلافاصله بعد از اینکه از خواب بیدار شدید اندازه گیری کنید . بعد از چند دوره که دمای بدنتون رو در نمودار ثبت کردید ، کم کم متوجه تغییرات دمای بدن در هنگام تخمک گذاری می شوید.
بعد از تخمک گذاری، دمای بدن اندکی افزایش پیدا می کنه و تا هنگام شروع شدن پریود بعدی ادامه پیدا می کنه.
دلیل این افزایش دما اینه که با آزاد سازی تخمک از تخمدان، ترشح هورمون پروژسترون در بدن زن افزایش پیدا می کنه که این باعث افزایش دمای بدن میشه.
شما ۲ تا ۳ روز قبل از اینکه به حداکثر دمای بدنتون برسید ، بیشتر از هر زمان دیگری مستعد بارداری هستید و تخمک های شما منتظر لقاح هستند.
بعضی از متخصیص می گن که ۱۲ تا ۲۴ ساعت قبل از رسیدن به اوج دمای بدن ، هنوز امکان بارداری وجود دارد ولی بیشتر متخصصین بر این باور هستند که ۱۲ تا ۲۴ قبل از رسیدن به حداکثر دمای بدن ، دیگه شانس بارداری از بین رفته.
خلاصه ی این قضیه ی دمای بدن اینه که ، ۲ تا ۳ روز قبل از رسیدن به حداکثر دمای بدن، امکان بارداری بیشتر از باقی روز هاست و در روزی که دمای بدن شما به حداکثر مقدار خودش میرسه ، دیگه برای بارداری دیر شده.
اگر باز هم متوجه نشدید ، دو سه بار دیگه پاراگراف بالارو به آرومی بخونید !
یادتون باشه که برای استفاده از دمای بدن در تعیین تخمک گذاری ، شما باید به مدت چند ماه دمای بدنتون رو روی کاغذ ثبت کنید تا بدونید که در ماه پیش رو اوضاع دمایی بدنتون چطوری میشه.
—ناراحتی های شکمی :
از هر پنج زن ، یک نفر دردهای خاصی رو در هنگام تخمگذاری حس می کند .این درد ها می توانند شامل درد خفیف یا درد های ناگهانی در شکم بشوند که ممکنه چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشند .
–اگر با استفاده از نشانه های تخمک گذاری نتوانیم بهترین زمان بارداری رو مشخص کنیم ، چیکار کنیم ؟
استفاده از کیت های تعیین و تشخیص تخمک گذاری :
مدتی میشه که کیت های تشخیص تخمک گذاری روانه بازار شده اند و در بعضی از مناطق میشه اونها رو تهیه کرد.
استفاده از این کیت ها دقیق تر از روش دما سنجی عمل میکنه چونکه با استفاده از این کیت ها شما می توانید ۱۲ تا ۳۶ ساعت قبل از تخمک گذاری از زمان اون مطلع بشید و شانس بارداری رو در خودتون افزایش بدید.
البته مثل هر وسیله ی دیگه ی ، این کیت ها هم از آسمان به زمین نیامده اند و احتمال اشتباه تشخیص دادن رو دارند. در بعضی از زن ها نشانه های تخمک گذاری بوجود میاد ولی خبری از تخمک نخواهد بود.
بعضی از زنان ممکنه نحوه ی استفاده صحیح از این کیت ها رو بلد نباشند و با استفاده غلط ، جواب غلط بگیرند.
برای اینکه شما دقیق ترین جواب رو بدست بیاورید، آموزش های موجود در کیت تخمک گذاری رو بخوبی بخونید و طبق اون عمل کنید تا نتیجه ی دقیق تری بدست بیاورید.
در ضمن بسته به منظم بودن یا نبودن پریودتون ، شاید به بیش از یک کیت تشخیص تخمک گذاری در دوره ی خودتون نیاز پیدا کنید.

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.