چرا باید قبل از باردار شدن نزد مشاور برویم؟

49
مادران باید بدانند تغذیه نامناسب، سوء تغذیه، حاملگیهای متعدد ، فاصله کم بارداریها، کم خونی ها و … می تواند یک بارداری پر خطر را دنبال داشته باشد.
ویکی نی نی به نقل از  وبسایت روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران: هدف از این مشاوره اتخاذ روند متناسب مراقبت است تا مادر با حالت سلامت خوب وارد حاملگی شود و بتواند روند حاملگی سالم تری را داشته باشد.
این امر موجب کاهش مورتالیتی و موربیدیتی مادران و نوزادان می شود. از اینرو برخی مشاوره و ویزیت قبل از حاملگی را مهمترین ویزیت یک مادر می دانند.
اکثر زنان هنگامی متوجه حامله شدن خود شده اند که مرحله ارگانوژنز سیستم عصبی و قلبی- عروقی گذشته است. به عبارتی دوران طلایی را جهت پیشگیری از برخی ناهنجاریها (مانند مصرف اسید فولیک در پیشگیری از NTD) از دست داده اند.
مشاوره قبل از بارداری توسط چه کسی و چه زمانی باید انجام شود؟
• پزشکان و پرسنل آموزش دیده نظام بهداشتی که عهده دار ارائه خدمات و مراقبتهای بارداری- تنظیم خانواده و نوزادان
هستند می توانند خدمات مشاوره ای قبل از حاملگی را نیز ارائه دهند.
• بهترین زمان برای مشاوره قبل از بارداری، هنگام مراجعه زنان سن بارور جهت مشاوره و خدمات قبل از ازدواج و همچنین اولین ویزیت پس از ازدواج می باشد.
مواردی که در مشاوره قبل از بارداری مطرح می شود:
• هر زوجی که تصمیم دارد صاحب فرزندی شود باید به شرایط مناسب بچه دار شدن از قبل فکر کند، تحت مشاوره قرار بگیرد و در صورت لزوم مراقبتهای خاص را دریافت کند.
• زنانی که از روش های پیشگیری از بارداری استفاده می کنند ( اعم از روشهای هورمونی و مکانیکال ) باید فاصله زمانی مناسب بین قطع روش و حاملگی را بدانند.
• مادران زیر ۱۸ سال یا بالای ۳۵ سال باید هوشیار باشند.
• در خانواده هایی که سابقه بیماریهای ارثی و فامیلی وجود دارد و یا در ازدواجهای فامیلی، مشاوره ژنتیک قبل از بارداری لازم است.
• مادران باید بدانند تغذیه نامناسب، سوء تغذیه، حاملگیهای متعدد ، فاصله کم بارداریها، کم خونی ها و … می تواند یک بارداری پر خطر را دنبال داشته باشد.
• سابقه سقط مکرر، مرده زایی و تولد نوزاد ناهنجار از عوامل لازم مشاوره قبل از بارداری است.
• در بیماریهای زمینه ای مزمن و متعاقب آن مصرف مداوم داروهای خاص مادر باید از خطرات و عوارض بیماریهای خود، نحوه اداره بارداری و کنترل بیماری در دوران حاملگی آگاه باشد.
از مهمترین این بیماریها می توان موارد زیر را بر شمرد:
• نارسایی کلیه و کبد، دیابت، بیماریهای مزمن قلبی- عروقی ،اختلالات انعقادی، صرع و …
مادران باید در مورد نحوه صحیح رژیم غذایی ، ورزش و فعالیت، میزان لازم استراحت، شدت فعالیتهای شغلی و روابط خانوادگی از قبل از حاملگی اطلاعات کافی داشته باشند.
وضعیت ایمنی و مصونیت مادر بر علیه برخی بیماریهای عفونی که می توانند عامل ناهنجاری در نوزاد باشد قبل از حاملگی باید مشخص شود و در مورد آن دسته از بیماریها که راهکارهای پیشگیری کننده وجود دارد اقدامات لازم  اعمال شود مانند: سرخجه، آبله مرغان، هپاتیت، ایدز، وکسوپلاسموز و کزاز.
مرکز مشاوره بهداشت باروری هر روز از ساعت ۱۲-۹ بجز ایام تعطیل با حضور کارشناسان و پزشکان مجرب خدمات زیر را ارایه می نماید.
مشاوره دوران بلوغ و نوجوانی ،
مشاوره قبل ازازدواج ،
مشاوره قبل از بارداری ،
مشاوره مراقبتهایدوران بارداری ، زایمان و پس از زایمان ،
مشاوره تنظیم خانواده ،
مشاوره تغذ یه
مشاوره بیماریها ی مقاربتی ،
مشاوره نازایی ،
مشاوره بهداشت روان زنان ،
مشاوره دوران یائسگی
مشاوره سرطانهای زنان.

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.