پیشگیری از معلولیت، نقش مشاوره ژنتیک

208

پیشگیری از معلولیت، نقش مشاوره ژنتیک

ویکی نی نی:متاسفانه با افزایش موارد ناهنجاری ژنتیکی علاوه بر اطلاع رسانی های فراوان توسط مسئولین باز هم شاهد معلولیت های مادرزادی زیادی در نوزادان ایرانی می شویم .این امر با آزمایشات و مراقبت های قبل از بارداری و یا ازدواج قابل پیشگیری است.

معلولیت های مادرزادی
دکتر مجید مجرد، متخصص ژنتیک در حاشیه همایش نقش ژنتیک در پیشگیری از معلولیت های مادرزادی افزود: ازدواج های خویشاوندی شامل ازدواج با فامیل نزدیک نظیر پسرعمو و دخترعمو، پسرخاله و دخترخاله و یا پسرعمه و دختردایی است.

این در حالی است که در ازدواج های غیرفامیلی خطر ابتلا فرزندان به معلولیت های مادرزادی زیر سه درصد است.

اکنون در برخی استان های کشور مانند سیستان و بلوچستان، خوزستان و چهارمحال و بختیاری به دلیل رواج ازدواج های خویشاوندی تولد کودکانی با معلولیت های مادرزادی بالاتر از دیگر نقاط کشور است.

میزان معلولیت های مادرزادی در استان تهران به دلیل پایین بودن میزان ازدواج های فامیلی نسبت به سایر نقاط کشور پایین تر است.
Genetic counseling
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد همچنین اظهار داشت: بر اساس بررسی های انجام شده بین ۳۰ تا ۴۰ درصد ازدواج های صورت گرفته در خراسان رضوی فامیلی و خویشاوندی است.

وی همچنین مهمترین بیماری های ژنتیکی در ایران را شامل: تالاسمی، بیماری های قلبی و عروقی و عقب ماندگی های ذهنی عنوان کرد.

دکتر مجرد با اشاره به نقش مشاوره ژنتیک در پیشگیری از بیماری های مادرزادی افزود: ایران اکنون به لحاظ غربالگری و کنترل بیماری تالاسمی که یکی از اختلالات مادرزادی است به عنوان الگوی سازمان بهداشت جهانی در سطح منطقه مطرح است.

هترین مطالب  ویکی نی نی را در تلگرام و از طریق  کانال «راهنمای بارداری» در اختیار شما قرار می‌دهد

منبع: دکتر سلام

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.

کپچا *