پلاک‏های بارداری (PUPP) چیست ؟

209

برخی زنان بثورات پوستی شدید، خارش ‏دار و قرمزی دارند که از روی شکم‏شان شروع شده و تا قسمت‏های پایین ‏تر بدن پخش می ‏شود. بعد به بازو و پاها می ‏رسد که پلاک بارداری نام گرفته است. جوش ‏های سمی یا راش‏های پلی مورفیک بارداری یا پاپول‏ های کهیری خارشی (PUPP)نامیده می ‏شود.

بروز این مشکلات پوستی در زنان باردار شایع است و بیشتر در زنان سفید پوست دیده می ‏شود. ممکن است به علت کشش پوستی سریع ایجاد شود که بافت هم بند را تخریب کرده و به التهاب و برآمدگی منجر می ‏شود. این شکل معمولاً در بارداری ‏های اول و در سه ماهه سوم روی می ‏دهد. این مشکلات اغلب زنانی ‏که اضافه وزن زیادی در بارداری دارند یا آنهایی که چندقلویی دارند را تحت تأثیر قرار می ‏دهد. اخبار خوب این است که PUPP برای کودک شما ضرری ندارد. خبر بد این است که خارش  می تواند آنقدر شدید باشد که تسکین ــ به‏ خصوص در شب ــ تمام چیزی شود که شما به آن فکر می ‏کنید و ممکن است باعث بی ‏خوابی شما شود. PUPP معمولاً حول و حوش آخرین هفته زایمان برطرف می ‏شود و معمولاً در حاملگی  بعدی یا با استفاده از قرص ‏های ضدبارداری عود نمی ‏کند. پیش ‏آگهی برای  مادر و کودک عالی  است.

درمان‏های زیادی برای تسکین توصیه می ‏شود: بنادریل، پودرها، کرمها و لوسیون کالامین، خیساندن بدن در آب سرد (وان سرد)، معجون فندق، بدون لباس تحت درمان باUVB بودن، اگر تسکین نیافتید با پزشک خود صحبت کنید، وی ممکن است توصیه ‏هایی برا شما برای تسکین در محیط خانه داشته باشد که در زنان دیگر آزمایش شده ‏اند. اگر تمام اینها با شکست روبه‏ رو شد، تجویز آنتی ‏هیستامین‏ های خوراکی  و استروئیدهای موضعی یا کرم کورتیزون ممکن است مورد نیاز باشد.

 

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.