یبوست در بارداری

85

احتمالاً در دوران بارداری  عادت مزاج شما تغییر خواهد کرد. برخی  زنان دچار یبوست می ‏شوند که اغلب با حرکات نامنظم روده‏ای  همراه است و احتمال بروز هموروئید (بواسیر) نیز وجود دارد .

دو موقعیت مشکل یبوست در حاملگی  را اضافه می ‏کند. اول، افزایش هورمون است ــ بدن شما پروژسترون تولید می ‏کند، که عضلات صاف دیواره روده و معده را شل می ‏کند و به هضم آهسته منجر می ‏شود ــ دوم، حجم خون شما زیاد می ‏شود و ممکن است آب و مایعات کافی  نخورده باشید که با این افزایش همخوانی  داشته باشد و  می تواند باعث کم آبی  در شما گردد.

می ‏توانید در دوران بارداری  مانع از بروز یبوست شوید. مصرف مایعات خود را افزایش دهید. ورزش نیز به رفع این مشکل کمک می ‏کند. بسیاری  از پزشکان مصرف ملین‏های  ملایم (مانند شیر منیزی  یا آب آلو) را توصیه می ‏کنند. بعضی  غذاها مانند سبوس یا آلو، حجم ماده خشک رژیم غذایی  شما را افزایش می ‏دهند و به بهبود یبوست کمک می ‏کنند.

به غیر از ملین‏های  فوق، بدون دستور پزشک خود از ملین دیگری  استفاده نکنید. اگر یبوست ادامه داشت، در یکی  از جلسات مراقبت حین بارداری  از پزشک خود کمک بخواهید. اگر دچار یبوست هستید، سعی  نکنید که هنگام حرکات روده‏ای ، به خود فشار بیاورید. این حالت  می تواند سبب ایجاد هموروئید گردد.

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.