هفته پانزدهم بارداری آغاز می شود

109

هفته پانزدهم بارداری

سن جنین: ۱۳ هفته

کودک شما چه اندازه ‏ای  است؟

طول سر تا باسن جنین در این هفته از بارداری ، ۳/۹ تا cm3/10 است و وزن وی  حدود g50 می ‏باشد. اندازه کودک شما در این هفته تقریبا معادل یک توپ لاستیکی  کوچک است.

شما چه اندازه‏ ای  هستید؟

با تغییراتی که در بخش تحتانی شکم رخ داده و باعث تنگ شدن لباس‏ های قبلی شده است، به راحتی  می ‏توانید متوجه باردار بودن خود شوید. می ‏توانید رحم خود را ۶/۷ تا cm10 زیر ناف لمس کنید.

هنگامی که لباس‏های  معمولی می ‏پوشید، ممکن است تشخیص باردار بودن شما برای دیگران آسان نباشد. ولی اگر لباس‏های مخصوص بارداری یا لباس شنا به تن داشته باشید، باردار بودن شما احتمالاً مشخص خواهد بود.

رشد و تکامل جنین شما چگونه است؟

هنوز زود است که تکان‏های جنین را احساس کنید ولی تا چند هفته دیگر، حرکت‏ های او را حس خواهید کرد!

رشد سریع کودک شما ادامه دارد. پوست او نازک است. در این مرحله از تکامل او، می ‏توانید عروق خونی را از پشت پوست ببینید. موی ظریفی که موی  لانوگو نامیده می ‏شود، بدن جنین را پوشانده است. در این هفته، جنین در حال مکیدن انگشت شست خود است.

می ‏توان این حالت او را با سونوگرافی مشاهده کرد. جابجایی  چشم‏ها به جلوی صورت ادامه دارد ولی هنوز فاصله بین آن دو، زیاد است.

تکامل گوش‏های خارجی ادامه دارد. حالا بیشتر شبیه گوش‏های طبیعی هستند. در حقیقت کودک شما با گذشت هر روز، ظاهر انسانی ‏تری  پیدا می ‏کند.

استخوان‏هایی  که تشکیل شده ‏اند، به سرعت کلسیم جذب می ‏کنند (استخوانی می ‏شوند) و محکم ‏تر می ‏شوند. اگر از جنین در این هفته یک عکس با اشعه X گرفته می ‏شد، اسکلت بدن وی قابل مشاهده بود.

 

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.