هفته سیزدهم بارداری

110

هفته سیزدهم بارداری

سن جنین: ۱۱ هفته

کودک شما چه اندازه ‏ای است؟
کودک شما به سرعت رشد می ‏کند! طول سر تا باسن او ۵/۶ تا cm8/7 است و بین ۱۳ تا g20 وزن دارد. در این هفته تقریبا به اندازه یک هلو است !

شما چه اندازه ‏ای هستید؟
رحم شما تا اندازه‏ ای بزرگ شده است. احتمالاً می ‏توانید آن را بالای استخوان عانه و حدود cm10 زیر ناف، لمس کنید. بین هفته ‏های ۱۲ و ۱۳ رحم لگن را پرمی ‏کند و کم‏کم وارد شکم می ‏شود و هنگام لمس مانند یک توپ صاف و نرم است.

احتمالاً تا به ‏حال مقداری وزن گرفته ‏اید. اگر دچار تهوع صبحگاهی بوده ‏اید و نتوانسته ‏اید خوب غذا بخورید، ممکن است افزایش وزن چندانی نداشته باشید. با بهبود حال شما و افزایش سریع وزن جنین، وزن شما نیز افزایش خواهد یافت.

رشد و تکامل جنین شما چگونه است؟
رشد جنین از این هفته تا حدود هفته ۲۴ بارداری ، چشمگیر است. طول جنین از هفته ۷ تاکنون دو برابر شده  است. تغییرات وزن جنین نیز در عرض ۸ تا ۱۰ هفته قبلی ، قابل ملاحظه بوده است.

یکی از تغییرات جالب توجه، کندی نسبی رشد سر جنین در مقایسه با سایر نقاط بدن وی است. در هفته ۱۳، سر تقریبا نصف طول بدن جنین را تشکیل می ‏دهد. در هفته ۲۱، سر حدود ۳۱ طول بدن جنین است و در هنگام تولد این اندازه به ۴۱ کاهش می ‏یابد. با کند شدن رشد سر جنین، سرعت رشد بدن وی افزایش می ‏یابد.

راهنمایی برای هفته سیزدهم

همان‏طور که مصرف کافئین را در دوران بارداری ترک می ‏کنید، از خواندن بر چسب مواد نیز غافل نشوید. بیش از ۲۰۰ فرآورده غذایی ، نوشیدنی و دارویی بدون نسخه حاوی کافئین هستند.

صورت جنین شما شباهت بیشتری به انسان پیدا کرده است. چشم‏ها که در ابتدا در دو طرف سر تشکیل شده بودند، به هم نزدیک‏تر شده ‏اند. گوش‏ها در موقعیت طبیعی خود در دو طرف سر قرار گرفته ‏اند. اعضای تناسلی خارجی به حدی تمایز یافته ‏اند که می ‏توان یک جنین مذکر را از جنین مؤنث ــ در صورت معاینه آن در خارج رحم ــ تشخیص داد.

روده ‏ها ابتدا داخل بخش متورم طناب نافی و در خارج از بدن جنین تشکیل می ‏شوند. در حدود این هفته، روده ‏ها به داخل حفره شکمی جنین باز می ‏گردند. اگر این حالت رخ ندهد و روده‏ ها هنگام تولد خارج از شکم نوزاد باشند، آن را امفالوسل می ‏نامند که به ندرت اتفاق می ‏افتد (یک مورد از هر ۱۰۰۰۰ تولد). معمولاً این حالت را می ‏توان با جراحی ترمیم کرد و نوزادان پس از آن مشکلی نخواهند داشت.

تغییرات شما

دیگر به معنی واقعی کلمه، «کمر» ندارید! لباس ‏ها تنگ شده ‏اند. بهتر است پوشیدن لباس‏ های گشادتر را شروع کنید.

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.