نه ماهگی نوزاد

232
نه ماهگی نوزاد 

مهارتهای رشد  نوزاد نه ماهه :
نوزاد نه ماهه شما جنب و جوش بیشتری دارد . اینماه معمولا برای بچه ها سن سینه خیز رفتن و یا چهار دست و پا رفتن قلمداد میشود اما برخی دیگر نیز بدون همه این حرکات شروع به راه رفتن میکنند . از این ماه  کودک می تواند با گرفتن دست به پایه های میز یا مبل و حتی به کمک دیوار خود را بالا بکشد و بایستد و چیزی را از روی میز بردارد . امابرخی کودکان هم هستند که بدلایلی  تنبل هستند یا اضافه وزن دارند و هیچکدام از این کارها را انجام نمیدهند .
او  یاد گرفته است که برای برداشتن اشیاء، از انگشت شست و اشاره‌ خود استفاده نماید و براحتی میتواند همه چیز، از غذا گرفته تا اسباب بازی، را براحتی بردارد . بهمین دلیل احساس موفقیت می‌کند. به یاد داشته باشید وسایلی را که قطعات ریز دارند و ممکن است باعث خفگی او شوند، از دسترس او  دور کنید و همیشه او را تحت نظر داشته باشید.
نوزاد در نه ماهگی میتواند با دست زدن شما او هم به اصطلاح دس دسی کند. با جابجا کردن .یک اسباب بازی در کنار نوزادی  که روی شکمش خوابیده است،به اندازه  حدود ۱۸۰ سانتیمتر او باید در حدود ۵/۱ متر حرکت دنبال کننده شی را از خود نشان دهد و شاید با غلت زدن خود را به آن برساند.

غلت زدن به دو طرف برای شیرخوار در این سن بایستی به راحتی انجام گیرد ا و قادر است  به حالت خوابیده به پهلو هم برای مدتی با اسباب بازی،‌بازی کند.
شیر خوار در ماه نهم از تولد خود میتواند اشیای کوچک روی میز را با انگشت اشاره خود  هل دهد  و وسیله ای  را به کمک  تقلید از والدین بر سر جای خودش قرار بدهد و یا دو مکعب را بهم بکوبد.
کودک نه ماهه میتواند با حالت تف کردن با زبان خود تکه های غذای و یا میوه ای را که دوست ندارد  را از دهان بیرون پرت کند .
نوزاد میتواند بسمت وسایل  بزرگتر  دست دراز کند ، آنها را بگیرد  و از این دست  به آن دست بدهد.
مهارتهای گفتاری کودک در نه ماهگی :
در این سن معمولا نوزادان میتوانند چند کلمه را مانند بابا ، ماما ، دد را به زبان بیاورند اما این حرف زدنها و تقلید او همیشه واضح نیستند. اما برای اینکه کلمه واضح و مشخصی  را از او بشنوید هنوز زود است . کاری که برای  بهتر شدن و آموختن مهارتهای گفتاری او میتوانید انجام دهید اینست که روبروی او  بنشینید و یا به اشیا مختلف بارها اشاره کنید و نام آنها را بصورت واضح به زبان آورید دیدن حرکات دهان نوزاد به نوزاد شما کمک میکند که آنها را بهتر یاد بگیرد

Untitled-1-Recovered
نه ماهگی نوزاد

مهارتهای اجتماعی نوزاد در نه ماهگی :
شما می توانید با نشان دادن دستورات خود به کودک مفاهیم درخواست خود  را به او بفهمانید و بخواهید که اجرا کند. بعنوان مثال  در حالیکه کمی از شیر خوار فاصله دارید دستهایتان را از هم باز کنید و بگویید ( بیا پیش من ) و اگر متوجه نمی شود با گرفتن دستش او را به طرف خود بکشید و دربغل خود بنشانید.
کودک نه ماهه  قادر است محدوده زیادی  از احساس و هیجانات مانند شادی ، ترس ، عصبانیت و خشم و ناراحتی را بروز دهد و از این راه احساس خود را بیان او اکنون خود را فردی مستقل از وجود شما میداند و میخواهد در کنار شما به این استقلال دست پیدا کند .
نوزادان معمولا در این سن از لحاظ اجتماعی همیشه فعال هستند  و دوستانه رفتار می‌کند. اما امکان دارد در کنار افرادی بغیر از نزدیکان  خانواده خجالتی شوند از آنها بترسد.بهتر است زمانی که کودک میترسد و یا دوست ندارد که به بغل کسی رود شما هم اصراری به این مساله نداشته باشید .

اما در این زمان کودک شما ممکن است بعضی از غذاها را سخت بخورد. وقتی طعم غذاها زیر دندانش بیاید دیگر حاضر نیست هر غذایی را بخورد به هر حال بچه‌ها در این سن پوره سیب زمینی را خیلی دوست دارند این غذا تامین کننده کربوهیدارت‌های لازم برای بدن اوست. اما آنها هنوز شیرمادر را با ولع می‌خورند و از آن لذت می‌برند. شیر مادر حکم همان چایی را دارد که شما بعد از غذا میل می‌کنید. او اگر شیر نخورد بد‌اخلاق و بدعنق می‌شود. اما یادتان باشد که کودک شما آب زیادی می‌نوشد و حجم این مایعات نباید از ۷۰۰ میلی‌لیتر در روز بیشتر باشد.

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.