ندانسته هایی درباره نوزاد

104
ندانسته هایی درباره نوزاد
ویکی نی نی:همه مادران باردار در کتابها و کلاسهایی که قبل از زایمان شرکت میکنند درباره بیخوابی شبانه و تغذیه نوزاد اطلاعاتی کسب میکنند اما درباره چشم ها و مدفوع چطور؟ قبل از اینکه با پزشک متخصص اطفال در این باره صحبت کنید، بهتر است با موارد عجیب اما طبیعی نوزاد آشنا شوید.Baby and mother
مدفوع انفجاری
مسئله چیست: شاید استفاده از کلمه انفجار کمی اغراق آمیز به نظر برسد اما حقیقت این است شما پدر و مادری را احساس نخواهید کرد مگر اینکه با پوشک کودک مواجه شوید. به عبارت دیگر شما تنها مادری نیستید که مجبورید دیوار جایی که نوزاد را عوض میکردید را تمیز کنید. مدفوع نوزاد اغلب آبکی است به همین دلیل با قدرت زیاد در اتاق پاشیده میشود. بهتر است صبر کنید.
چه زمان نگران باشید: تا زمانی که رنگ مدفوع قهوه ای یا سبز متمایل به زرد است و ذراتی در آن دیده میشود، مشکلی وجود ندارد اما هرگونه تغییر در این نشانه ها باید به اطلاع پزشک برسد.
نوک سینه های نوزاد
مسئله چیست: به یاد داشته باشید که هورمونها نقش فعالی در دوران بارداری شما داشتند و البته بر نوزاد نیز اثر گذاشته اند. مواجهه نوزاد با هورمونهای شما میتواند باعث رشد بافت سینه شود و مدتی زمان میبرد تا این هورمونها از بدن نوزاد خارج شود. استرس نداشته باشید چون چیزی برای نگرانی وجود ندارد.
چه زمان نگران باشید: اگر متوجه هر گونه قرمز اطراف سینه نوزاد شدید در صورتی که این قرمز با تب همراه بود میتواند نشانه مسئله جدی تری باشد و بهتر است به پزشک مراجعه کنید.
صداهای عجیب و غریب بینی
مسئله چیست: اگر فقط انتظار گریه های ریز نوزاد را دارید بهتر است فکرتان را عوض کنید. صداهای خرناس، ناله و دیگر صداهای خنده دار را هم شما از نوزادتان خواهید شنید. اما صدای عجیب و غریب بینی به دلیل گیر کردن مخاط در جایی از بینی است که منجر به تولید صدا میشود. وقتی چنین صدایی میشنوید بهتر است اول از همه اقدام به تمیز کردن بینی نوزاد کنید.
چه زمان نگران باشید: توجه کنید که نوزاد با هر تنفس صدایی از گلویش خارج میشود یا نه. اگر چنین باشد او مشکل تنفسی دارد و باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید.
عطسه مداوم
مسئله چیست: فراموش نکنید که کودک تازه وارد به این دنیا و هرچیزی که در اطراف آن است باعث میشود او فوق العاده حساس باشد چون سیستم ایمنی بدن او به طور کامل رشد نکرده است. بنابراین اگر مدام عطسه میکند در تلاش برای دور کردن ذرات خارجی است که وارد بینی اش شده است. بنابراین اگر نوزاد در یک روز روشن و آفتابی شروع به عطسه کرد، نشانه حساسیت و آلرژی نیست. یکی از علل شایع برای عطسه میتواند مخاط اضافی یا مایع آمنیوتیکی باشد که در راه های هوایی نوزاد مانده است.
چه زمان نگران شوید: اگر عطسه کودک تبدیل به خس خس شد او را نزد پزشک ببرید چون ممکن است دچار آلرژی شده باشد و نیاز به درمانهای دیگری داشته باشد. برای اطمینان راه های هوایی اش را امتحان کنید و بررسی کنید که بلع را به راحتی انجام میدهد یا نه!
بهترین مطالب  ویکی نی نی را در تلگرام و از طریق  کانال «راهنمای بارداری» در اختیار شما قرار می‌دهد.با کیلیک کردن روی راهنمای وارد شوید
منبع:نی نی بان

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.

کپچا *