نازایی مشکل زنانه نیست

184
نازایی مشکل زنانه نیست

علل و فاکتورهای مردانه در ناباروری

نازایی تنها مشکلی زنانه نیست بلکه علل و فاکتورهای مردانه نیز در این امر دخالت دارند. امروزه پزشکان معتقدند که نقش زوجین در این امر یکسان است و زن و مرد هر دو حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد از علل ناباروری را شامل می‌شوند.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی جهاددانشگاهی- ابن سینا، کاوه سلطان‌زاده؛ اورولوژیست و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا، با بیان اینکه شیوع فاکتور مردانه به صورت خالص در ۲۰ درصد موارد ناباروری ثابت شده است، گفت: فاکتور مردانه همراه با فاکتورهای زنانه در ۳۰ تا ۴۰ درصد موارد عامل ناباروری هستند که آمار آن در سال‌های اخیر افزایش یافته است و هر چند در نقاط مختلف دنیا متفاوت است اما به طور کلی به ۵۰ درصد نیز رسیده است که اگر در مجموع در نظر گرفته شود، بالای ۷۰ درصد موارد، فاکتور مردانه در ناباروری تأثیر گذار است.

ایشان با تأکید بر اینکه در شیوع ناباروری، زوجین باید جهت درمان به همراه یکدیگر مراجعه کنند، افزود: ناباروری مانند سایر بیماری‌ها نیاز به بررسی مقدماتی دارد با این تفاوت که این بررسی اولیه وسیع است و با یک شرح حال دقیق و دریافت تاریخچه فراگیر پزشکی از زوج آغاز شده و شرایط گذشته، حال و سیستم‌های مرتبط با نازایی در بدن آنها مورد بررسی قرار می‌گیرد و نهایتاً معاینه‌ای کامل از وضعیت باروری آنها انجام می‌شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: پس از ارزیابی‌های اولیه زوجین، ابتدا تست‌های پایه مانند آنالیز اسپرم صورت می‌گیرد که این بررسی‌ها باید سریع، مقرون به صرفه و غیر تهاجمی باشند که بتوان بر اساس معاینات، شرح حال و آزمایشات صورت گرفته مشخص شود که آیا نیاز به بررسی‌های تکمیلی‌تر مانند غدد، ژنتیک و ایمونولوژیک وجود دارد یا خیر تا تکلیف باروری فرد روشن گردد.

سلطان‌زاده در پاسخ به این سؤال که آیا می‌توان با توجه به نتیجه آزمایش ارزیابی اسپرم در رابطه با باروری زوج تصمیم گرفت یا خیر، تشریح کرد: این که آزمایش اسپرم می‌تواند توان باروری مرد را نشان دهد کاملاً درست است اما آزمایش اسپرم به تنهایی نمی‌تواند معیار تصمیم‌گیری قرار گیرد و ممکن است آزمایشات فرد در زمان‌های مختلف، متفاوت باشد که بنابراین بیشتر از یک آزمایش اسپرم از فرد خواسته می‌شود.

وی افزود: وجود آزمایش اسپرم طبیعی دلیلی بر باروری فرد نیست و ممکن است اشکالات دیگری نیز وجود داشته باشد.

این متخصص اورولوژی با اشاره به اینکه هدف ما در درمان ناباروری اصلاح بیماری‌های زمینه‌ای است تا فرد به روش ساده‌تر و راحت‌تر بتواند صاحب فرزند شود، تصریح کرد فرد باید حتما مورد بررسی و ارزیابی کامل قرار گیرد تا بیماری زمینه‌ای وی برطرف شده و فرد راحت‌تر و با روشی ساده‌تر بتواند صاحب فرزند شود.

محمدرضا صادقی؛ متخصص جنین شناسی و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا، نیز با اشاره به روند آنالیز اسپرم و ویژگی‌های آن، گفت: در ارزیابی وضعیت باروری زوجین نیازمند بررسی هستند، هر چند ارزیابی وضعیت ناباروری در زن ممکن است قدری دشوارتر باشد زیرا وی دارای یک سیکل عادت ماهیانه است که در روند تولید مثل اثر گذار است. به طور مثال برخی از هورمون‌هایی که در روند بارداری نقش دارند، باید در روز خاصی از این دوره اندازه گیری شوند.

Women's infertility problem is not

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا با بیان اینکه اولین تست در رابطه با ناباروری مردان ارزیابی اسپرم است، تشریح کرد: بسیاری از مردان با وجود داشتن اسپرم باز هم نابارور هستند بنابراین باید گفت که علاوه بر اسپرم نیازمند پارامترهای دیگری هستند که باید از آنها برخوردار باشند تا بتوانند از قدرت باروری بهره‌مند گردند.

وی خاطرنشان کرد: هر روز پارامترهای اندازه‌گیری از دقت بیشتری برخوردار می‌شوند اما اولین تست اسپرم که از طرف پزشکان جهت بررسی‌های اولیه ناباروری درخواست می‌شود همان ارزیابی و بررسی اسپرم از لحاظ شکل، تعداد و حرکت هستند.

صادقی در رابطه با بهترین زمان جهت ارزیابی اسپرم، گفت: بر خلاف زنان، در رابطه با مردان زمان خاصی وجود ندارد و از سنین بلوغ تا سالخوردگی تولید اسپرم به صورت مداوم در جریان است و چنانچه برای نمونه‌گیری اسپرم زمان خاصی تعریف می‌شود تنها به علت دریافت حجم مناسبی از اسپرم جهت بررسی و آزمایش است.

این متخصص جنین‌شناسی در پاسخ به اینکه آیا آنالیز و ارزیابی اسپرم را می‌توان در هر آزمایشگاهی انجام داد، گفت: توصیه ما به زوجین این است که تنها به مراکزی که به صورت تخصصی بر روی درمان ناباروری و بررسی اسپرم کار می‌کنند مراجعه نمایند.

وی تأکید کرد: در درمان ناباروری هر دو زوج توام با هم باید مورد ارزیابی قرار گیرند به ویژه اینکه درمان ناباروری در تمام دنیا جزو درمان‌های گران‌قیمت و هزینه‌بر بوده و چون درصد موفقیت آن صددرصد نیست نیازمند تکرار است، بنابراین چنانچه زوج به صورت همزمان مورد بررسی قرار گیرند و تشخیص به درستی صورت گیرد حتی ممکن است درمان در برخی مواقع نیز تنها از طریق مصرف دارو صورت پذیرد و نیازمند بررسی‌ها و صرف هزینه‌های بیشتر نباشد.

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.

کپچا *