مچ درد در دوران بارداری

171
مچ درد در دوران بارداری

ویکی نی نی:آیا مچ دست تان آسیب دیده است ؟ شاید دچار نشانه های تونل کارپال شده اید . این عارضه چیست و چرا بر بانوان باردار تاثیر می گذارد? در اینجا مطالبی در خصوص مچ درد در دوران بارداری آورده شده ا ست.

 

نشانه های تونل کارپال یا CTS درمیان بانوان معمول است ، به ویژه در دوران بارداری تونل کارپال مجرای استخوانی کوچکی است که بخشی از استخوان مچ دست را شکل می دهد . در این محل تقاطعی است که رگ های خونی و اعصاب انگشتان و شست از کف دست به بازوان کشیده می شود . تجمع مایعات در بدن به هنگام بارداری باعث تورم سلول های مچ دست می شود. درنتیجه ، بر این مجرای کوچک و انعطاف ناپذیر فشار می آورد . بنابراین ، جریان خون کاهش می یابد و باعث درد در مچ دست ها ( حتی درد بیشتر در شب ها ) یا احساس سوزن سوزن شدن در انگشتان می شود .

همینطور در مورد مچ درد در دوران بارداری باید گفت سندرم تونل کارپال باعث ضعف دست ها نیز می شود و خانم باردار را به گونه ای دست و پا چلفتی جلوه گر می سازد . یعنی به طور ناگهانی همه چیزها از دست شما رها می شود و می افتد . سندرم تونل کارپال برای مادر  و بچه خطرناک نیست ، اما مچ درد در دوران بارداری باعث نگرانی ، درد وکلافگی می شود . مچ درد در دوران بارداری پس از زایمان بهبود می یابد ، ولی مداوای آن طول می کشد.

Wrist Pain in Pregnancy

کمک برای مچ درد در دوران بارداری در راه است

نشانه های تونل کارپال را نمی توان پیشگیری یا بروز آن را با دارو متوقف کرد ، اما می توان برای بهبود مشکل اقدامات زیر را انجام داد :

  • به مچ های خود فشار نیاورید . آنها را صاف نگه دارید (گرچه وقتی سرگرم کار هستید ، اجرای این مراقبت ها مشکل است )
  • در طی روز بستن آتل یا اسپلینت به مچ دست کارساز است . اسپلینت در داروخانه ها به فروش می رسد و گران نیست .
  • روش انجام دادن کارهای منزل و نیز محل کارتان را تغییر دهید بگذارید اشیای سنگین را دیگران برای شما بلند کنند وقتی پشت میز نشسته اید یا مشغول کار با رایانه هستید ، راست قامت و راحت بنشینید و کف دست و مچ را در یک راستا قرار دهید .
  • هنگام خواب پماد یا مرحم خنکی روی آن بگذارید . از پزشک داروساز طرز تهیه ی آن را بپرسید . برای این منظور کافی است یک برگ خام کلم را با باند روی مچ خودببندید . این کار علاوه بر اینکه به شما کمک می کند که هنگام خواب مچ هایتان را مستقیم نگه دارید ، برای کاهش تورم نیز مفید است . بالش خود را به گونه ای بگذارید که فشار بر شانه هایتان نباشد.
  • درباره ی تمرین دادن مچ دست با پزشک مشورت کنید .مثلاً دست خودرا مشت کنید و سپس در حالی که به آرامی مچ دست خود را به سمت عقب و جلو می برید ، انگشتان را از هم باز کنید.
  • دست را بالا نگه دارید و با نوک انگشتان شانه تان را لمس کنید.
  • سعی کنید دست خود را در کنار بدنتان آویزان نکنید. درمان های طبیعی شامل نمک های بافتی Natmur و Nar sulph برای بهبود تورم ، Ferrum phos برای درد سوزشی و Kali phos  برای کمک به بازسازی و ترمیم اعصاب آسیب دیده است . درباره ی این داروها با پزشک هومیوپات یا داروساز مشورت کنید.
  • گاهی سندرم تونل کارپال شدید که به ناتوانی فرد منجر می گردد به تزریق استروئید نیاز دارد که البته این مورد بسیار نادر است .

نگرانی درباره ی شیردهی

پس از زایمان ، خانم مبتلا به سندرم تونل کارپال ، برای نگه داشتن و شیرهی فرزندش با مشکلاتی مواجه می شود (درد و ناتوانی ) بالشی روی پاهایتان بگذارید و نوزاد را روی آن قرار دهید . حالا صاف بنشینید یا به پهلو دراز بکشید و بالشی را در پشت و بالش دیگری را در میان زانوانتان قرار دهید . نوزاد برای شیردهی باید روبروی پستان شما باشد . پتوی لوله شده ای در پشت بچه قرار دهید تا پشت او ر حمایت کنید .

 

منبع : مجله نی نی پلاس

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.