مصرف اسید فولیک پیش از بارداری و بارداری

130
مصرف اسید فولیک پیش از بارداری و بارداری

ویکی نی نی:توصیه میشود زنانی که  میخواهند باردار شوند ، تقریبا سه  ماه پیش از بارداری بمیزان  ۴۰۰ میکرو گرم (۰٫۴ میلی‌گرم) روزانه اسیدفولیک  مصرف کنند، مصرف اسید فولیک معمولا یا بصورت قرص خوراکی یا بصورت استفاده از مواد غذایی حاوی اسید فولیک میباشد .
پس از اینکه متوجه باردار بودن خود گردیدید  ،با مشورت پزشک احتمالا میزان مصرف فولیک  به حداقل ۶۰۰ میکروگرم در روز افزایش پیدا خواهد کرد ، اما پزشکان معمولا ممکن است مقدار ۱میلی گرم را پیشنهاد میدهد. بسیاری از مکملهای  دوران بارداری حاوی این میزان اسید فولیک میباشند .
بسیاری از بیماریهای هایی که ممکن است در دوران جنین در بدن کودک شکل بگیرد با مصرف اسید فولیک  به میزان کافی قابل پیشگیری است و میزان ابتلای نوزاد به آنها را تا ۷۰% کاهش خواهد داد .
اسید فولیک چیست ؟
اسید فولیک نوعی ویتامین B میباشد که باعث رشد منظم سلولها  و بازسازی  آنها میگردد،که وجود آن برای رشد صحیح سلولهای عصبی در هفته‌های اول بارداری برای رشد جنین،لازم است . مصرف اسید فولیک باعث میشود که مغز و نخاع و لوله عصبی  به طرز مناسبی تشکیل گردند .
فولیک اسید، یک نوع  ویتامین محلول در آب میباشد در نتیجه بدن شما بطور نرمال  میزان  اضافه آنرا  که در بدن وجود دارد را دفع خواهد کرد، و بهمین دلیل مصرف بیشتر  از حد آن، خطر کمی نسبت بمصرف سایر ویتامینها مانند  ویتامین آ دارد. یکی از مضرات استفاده از  اسید فولیک بصورت روزانه، اینست که این ممکن است  کم بودن ویتامین ب در بدن مخفی بماند، که بیشتر در افراد گیاهخوار دیده میشود ، مخصوصا در اثر مصرف لبنیات ممکن است پیش بیاید . اگر فکر می‌کنید که ممکن است در معرض خطر کمبود ویتامین ب قرار داشته باشید ، با پزشک خود مشورت کنید.
مصرف نکردن اسید فولیک و خطرات احتمالی برای جنین :
–    در اثر مصرف نکردن اسید فولیک ممکن است  احتمال سقط‌جنین بیشتر گردد .
–    عدم مصرف فولیک اسید  احتمال ۱ در ۱۰۰۰ باعث بروز  اختلال لوله عصبی (NTD)  در کودک میگردد
–    بروز مشکلات اسپینا بیفیدا به معنی “ستون فقرات باز” است، در حادترین  موارد می‌تواند منجر به فلج پا، و همچنین مشکلات کنترل مثانه و روده شود.
–    بروز مشکل آنسفالی یک بیماری کشنده است که بدلیل  رشد ناکافی مغز و جمجمه اتفاق می‌افتد.
تاثیرات مهم مصرف اسید فولیک :
• رشد  و عملکرد مناسب سلولها
• رشد مناسب سلواهای هموگلوبین
• کم شدن میزان احتمال سکته قلبی و مغزی
• پیشگیری از سرطانها
• کاهش احتمال ابتلا به آلزایمر.
طریقه مصرف اسید فولیک
قرص نام اسید فولیک معمولا راه بهتری بای وارد کردن آن به سیستم بدن شخص میباشد زیرا فولات به سادگی در مواد غذایی جذب بدن نمیگردد پس بهتر است که مصرف روزانه قرص اسید فولیک را در برنامه غذایی خود بگنجانید .

Taking folic acid before pregnancy

غذاهای حاوی اسید فولیک
–    سبزیجات با برگ سبز  معمولاً در خود فولات دارند، که نوع طبیعی ویتامین میباشد.
–    منابع عالی دیگر نیز غلات صبحانه غنی‌شده، عدس، لوبیا، نخود، جگر مرغ و گاو میباشند .اما مصرف جگر در دوران بارداری توصیه نمیشود .
–    منابع دیگر اسید فولیک  عبارت‌اند از بلغور جو دوسر، مارچوبه، اسفناج، کاهو، و لوبیا.
–    منابع مهم دیگر  از کلم بروکلی، ذرت کنسرو شده، پاستا و نان غنی‌شده ، جوانه بروکسل، پرتقال، و آوکادو.
نکته :
اینکه۵۰ %  بارداریهایی که اتفاق می افتد غیر قابل پیش بینی میباشند  ، و اینکه معمولا بارداریهای غیر قابل پیش بینی تا یکماه یا بیشتر مخفی میمانند بهتر است که زنان متأهل بطور منظم اسید فولیک را استفاده ‌کنند. مصرف اسید فولیک، با وجود چند اثر جانبی منفی شناخته‌شده، یک راه آسان و ایمن برای شما است که طیف گسترده‌ای از منافع بهداشتی و سلامتی را تقریباً بدون هیچ خطری برای خود مهیا کنید.
•  اگر شما یک کودک با نقائص لوله عصبی داشته‌اید، باید حداقل پیش از یکماه از تصمیم بارداری خود  ، هر روز بمیزان ۴ میلی‌گرم اسید فولیک مصرف کرده و این مقدار  را تا هفته سیزدهم بارداری خود ادامه دهید.
•  اگر شخص دیابت پیش از بارداری مبتلا میباشد ، لازم است که حداقل از یک ماه پیش  از بارداری، هر روز چهار میلی‌گرم اسید فولیک استفاده نماید و این برنامه را تا ابتدای سه ماهه دوم بارداری ادامه دهد.
•  همه زنان  دیگری که هیچ‌کدام از عوامل خطر گفته شده را ندارند، بایستی در روزهای پیش از بارداری، مولتی‌ویتامین حاوی ۰٫۴تا ۰٫۸ میلی‌گرم اسید فولیک استفاده کنند  و این دوز  را در دوران بارداری به یک میلی‌گرم برسانند.

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.