کنترل دیابت در بارداری

203

اگر دیابت شما در دوران بارداری  کنترل شده نباشد، احتمال تولد نوزادی  با جثه درشت‏تر، بیشتر است. خطر بروز پره‏اکلامپسی  نیز بیشتر خواهد شد. به‏علاوه، نوزاد شما در معرض خطر بیشتری  برای  ابتلا به کاهش قند خون (هیپوگلایسمی)و یرقان قرار دارد. زنانی  که دیابت خود را خوب کنترل نکرده‏اند، ۳۰ تا ۴۰ برابر بیشتر احتمال داشتن کودکی با مشکل قلبی و نقایص لوله عصبی  را خواهند داشت.

یکی از راه ‏های ثابت نگه داشتن سطح قند خون آن است که هیچ وعده غذایی را حذف نکنید و به اندازه کافی ورزش نمایید. ورزش منظم  می تواند سطح قند خون را در کنترل شما درآورد و ممکن است نیاز شما را به دارو کاهش دهد.

بی ‏خطرترین راه برای کنترل دیابت در دوران بارداری ، استفاده از انسولین است. ممکن است لازم باشد میزان داروهای خوراکی خود را تنظیم کنید. شاید استفاده از انسولین در دوران بارداری  ضرورت پیداکند. اگر از انسولین استفاده می ‏کرده‏اید، شاید لازم باشد که میزان آن و زمان تزریق آن را تنظیم کنید. همچنین باید سطح قند خون خود را ۴ تا ۸ بار در روز کنترل کنید. به یاد داشته باشید حاملگی مقاومت بدن به انسولین را افزایش می ‏دهد. با این حال زنان باردار نباید از انسولین‏هایی  با ماندگاری طولانی استفاده کنند. شما باید همیشه وعده غذایی و انسولین خود را متعادل کنید و همیشه طوری سطح گلوکز خود را نگهدارید که خیلی بالا نرود. برخی  زنان از قرص‏ های دیابت استفاده می ‏کنند. قرص‏ های خوراکی  کاهش‏دهنده قند خون در بارداری می تواند مشکلاتی را برای کودک در حال رشد شما به‏ وجود آورد. مت‏فورمیندر دوران بارداری  توصیه نمی ‏شود. در حاملگی،ممکن است میزان داروی خوراکی ‏ای را که معمولاً مصرف می ‏کنید تغییر دهید، ممکن است نیاز باشد که آن را با تزریق انسولین عوض کنید زمانی ‏که حامله هستید. پزشک شما در این باره به شما توصیه می ‏کند.در مورد انجام سونوگرافی قلب جنین در حاملگی با پزشکتان صحبت کنید.براساس آخرین مطالعات کودکان متولد شده از مادران دیابتی ۴ برابر بیشتر با نقایص قلبی متولد می ‏شوند.

یک سونوگرافی تخصصی که اکوکاردیوگرام جنینی نام دارد، می تواند جان کودک را نجات دهد،چرا که تعداد زیادی از این کودکان بلافاصله بعد از به دنیا آمدن به جراحی  نیاز دارند. اگر کودک مشکلی داشته باشد سونوگرافی می تواند آن را نشان دهد و می ‏توان بلافاصله بعد از تولد درمان را آغاز کرد. همچنین در بهبودی  عواقب و کاهش خطرات نیز کمک می ‏کند.

اگر دیابت نوع ۱ دارید، ممکن است در آمدن شیر شما تأخیر وجود داشته باشد. نیاز دارید که خوب سینه‏ هایتان را تحریک کنید تا تولید شیر خود را حفظ کنید.

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.