قبل از بارداری چه واکسنی بزنیم؟

123
قبل از بارداری چه واکسنی بزنیم؟
ویکی نی نی:تنها نوزاد نیست که نیاز به واکسینه شدن دارد، بلکه مادران باردار نیز ممکن است نیاز به واکسینه شدن داشته باشند. با خواندن این مطلب متوجه خواهید شد که کدام واکسن ها در دوران بارداری برای شما ایمن و کدام یک ایمن نیستند.

در واقع بهترین زمان برای مشاوره با پزشک در مورد واکسینه شدن، دوران پیش از بارداری است. تزریق بعضی از واکسن ها در دوران باداری مثل سرخک و آبله مرغان می تواند باعث بروز ناهنجاری هایی در زمان زایمان و مشکلات دیگری در رابطه با رشد جنین به همراه داشته باشد. بنابراین تزریق این گونه واکسن ها در دوران بارداری پیشنهاد نمی شود، زیرا این واکسن ها از ویروس های زنده ساخته شده اند و خطرناک هستند.

قبل از بارداری چه واکسنی بزنیم؟

دکتر والاس متخصص بیماری های زنان و زایمان از بیمارستان نیوجرسی می گوید: تزریق برخی واکسن ها مانند واکسن آنفولانزا در دوران بارداری جهت بالا بردن سطح ایمنی بدن مشکلی نداشته و پیشنهاد می شود. واکسن سرما خوردگی کاملا برای دوران بارداری ایمن است. زیرا ممکن است سرما خوردگی و تب شدید خطرات و پیچیدگی هایی را برای مادر و جنین ایجاد کند. تزریق واکسن سرما خوردگی در دوران بارداری، علاوه بر جلوگیری از عفونت شدید در دوران بارداری، نوزاد شما را نیز برای شش ماه پس از تولد نسبت به این بیماری واکسینه خواهد کرد. 

واکسن های دیگری نیز وجود دارند که استفاده از آن ها در دوران بارداری مانعی ندارد و ممکن است پزشک شما با توجه به شرایط بدن تان آن ها را نیز توصیه کند. (جدول روبه رو بر اساس مقررات و پیشنهادات مرکز کنترل بیماری ها و پیشگیری آن ها در آمریکا تهیه شده است. )

زنگ خطر برای بیماری سیاه سرفه
بیماری سیاه سرفه این روزها رو به افزایش است. این بیماری می تواند برای نوزادانی که به طور کامل ایمن نشده اند و هنوز نوبت سوم واکسن خود را در شش ماهگی دریافت نکرده اند، بسیار خطرناک باشد. به همنی علت ضروری است که بزرگسالان در برابر این بیماری واکسینه شوند. اگر شما باردار هستید حتما با پزشک خود در این مورد مشورت کنید. 

واکسن هایی که باید از انجام آن ها خودداری شود
دکتر چارلز سکیپ وولف از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها و مرکز ملی ایمن سازی و بیماری های تنفسی امریکا می گوید: واکسن هایی که با ویروس های زنده ساخته شده اند مثل آبله مرغان، سرخک، اوریون و سرخجه در دوران بارداری پیشنهاد نمی شود.

با این حال اگر بعد از Vaccines in Pregnancyا تزریق واکسن با ویروس زنده، متوجه شدید که باردار هستید، نترسید، اما حتما با پزشک تان تماس بگیرید. هم چنین اگر تصمیم به باردار شدن دارید، لازم است بعد از واکسینه شدن با ویروس زنده به مدت ۲۸ روز صبر کنید و سپس برای باردار شدن اقدام نمایید.

دکتر والاس می گوید : اگر به خاطر نمی آورید که آیا واکسن آبله مرغان را تزریق کرده اید یا نه، احتمالا در مقابل آن ایمن هستید. حداقل نیمی از بیمارانی که واکسن آبله مرغان خود را به خاطر نمی آورند در مقابل این بیماری مصون بوده اند. به احتمال زیاد یک آزمایش خون می تواند دقیقا جواب صحیح را به شما بدهد. اگر شما از این بیماری مصون نیستید و گرفتار بیماری آبله مرغان شدید می توانید با انجام یک تزریق immune globulin در عرض ۹۶ ساعت، ایمن سازی کوتاه مدتی را تضمین کنید و بعد از زایمان در مقابل این بیماری واکسینه شوید.

واکسن

چه زمانی

اما

ایمن در دوران بارداری

آنفولانزا

برای چه کسانی و چرا:

بانوانی که در فصل سرما خوردگی ( معمولا فصل سرما ) باردار می شوند. زیرا سرما خوردگی و تب شدید در دوران بارداری خطر بروز پیچیدگی ها در بارداری را افزایش می دهد.

بهترین زمان آن شروع فصل سرما است و یا هر زمانی که امکان آن وجود داشته باشد ( هر زمانی در دوران بارداری ایمن است ).

لازم است که دریافت از طریق تزریق انجام گیرد. استفاده از اسپری داخل بینی که ویروس زنده است در دوران بارداری پیشنهاد نمی شود.

هپاتیت B

برای چه کسی و چرا:

بانوانی که واکسینه نشده اند در خطر ابتلا به این بیماری هستند ( برای مثال : نزدیکی با همسری که هپاتیت B مبتلا بوده است و یا شغلی که به واسطه آن فرد با خون در تماس باشند ). زیرا ممکن است این بیماری در زمان زایمان از مادر به نوزاد منتقل شده و نوزاد برای یک عمر گرفتار آن باشد.

هر زمانی در دوران بارداری ایمن است

اگر آزمایش خون نشان داد که شما به بیماری مبتلا نشده اید و دارای عوامل خطرشاز نیستید ، شما می توانید دریافت آن را به پس از زایمان موکول کنید. نوزاد شما نیز می تواند درست بعد از تولد واکسینه شود.

نا ایمن در دوران بارداری

سرخک، اوریون، سرخجه

برای چه کسی و چرا:

بانوانی که در برابر بیماری سرخک مصون نیستند. زیرا این بیماری می تواند باعث بروز ناهنجاری هایی هنگام تولد شود.

۲۸ روز قبل از لقاح جنین یا فورا بعد از زایمان

بانوانی که اخیرا در محل سکونت آن ها بیماری اوریون شایع بوده است ، هم چنین می توانند بعد از زایمان واکسینه شوند.

آبله مرغان

برای چه کسی و چرا:

هر شخصی که آزمایش خون مصونیت در برابر این بیماری را نشان ندهد.

۲۸ روز قبل از لقاح جنین یا فورا بعد از زایمان

در دوران بارداری از انجام این واکسن خودداری کنید

بستگی به شرایط شخص دارد

ویروس پاپیلومای انسانی 

(HPV)

برای چه کسی و چرا:

به خانم هایی با سن ۲۶ یا جوان تر پیشنهاد می شود. زیرا این واکسن بانوان را در برابر سرطان دهانه رحم مصون می کند.

هر زمانی قبل یا بعد از بارداری

دریافت این واکسن نیاز به آزمایش پاپ اسمیر را کاهش نمی دهد.

سیاه سرفه، دیفتری، کزاز

برای چه کسی و چرا:

برای بزرگسالان ، کودکان ، شیرخواران و تمامی پرستاران پیشنهاد می شود. به دلیل این که مصونیت در برابر بیماری سیاه سرفه به مرور زمان کاسته می شود لازم است از بالا برنده های ایمنی برای پیشگیری استفاده کرد.

بزرگسالان باید بالا برنده ایمنی کزاز را دریافت کنند ، خصوصا اگر بیش از دو سال از آخرین واکسن آن ها گذشته باشد.

متخصصین در سلامت عمومی ممکن است این واکسن را در سه ماهه دوم و در بعضی از موارد در سه ماهه سوم نیز پیشنهاد کنند. بریا مثال در زمانی که بیماری سیاه سرفه به طور محلی شایع شده باشد ، دریافت این واکسن توصیه می شود.

منبع: لحظه نما

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.

کپچا *