غذاهایی که دردوران بارداری منع مصرف دارند(۱)

79
غذاهایی که دردوران بارداری منع مصرف دارند(۱)

ویکی نی نی:غذاهایی وجود دارند که در دوران بارداری نباید آنها را مصرف کنید و یا در مصرف آن ها احتیاط کنید چرا که می تواند شما را بیمار کرده یا به نوزاد آسیب برساند. اطمینان حاصل کنید که حقایق مهم را در مورد غذاهایی که منع مصرف دارند می دانید یا در دوران بارداری در خوردن آنها شدیدا جنبه احتیاط را رعایت کنید.

 • برخی از انواع پنیرها
 • پاته
 • تخم مرغ خام یا نیم پز
 • گوشت خام یا نیم پز
 • فرآورده های گوشتی سرد
 • جگر
 • مکمل های غذایی و روغن ماهی
 • برخی از انواع ماهی ها
 • نرم تنان خام
 • سوشی
 • بادام زمینی
 • شیر و ماست
 • بستنی
 • مواد غذایی پاک نشده و نشسته
 • کافئین

برخی از انواع پنیرها

پنیرهایی که منع مصرف دارند:

پنیرهای نرم کپک زده قالبی مانند پنیر بری، پنیر کاممبرت و پنیر کپک زده تهیه شده از شیر بز یا گاو نباید در دوران بارداری مصرف شود. مصرف پنیرهای نرم دارای رگه های کپک آبی رنگ شامل موارد زیر نیز برای زنان باردار مناسب نیست:

 • پنیر آبی دانمارکی؛
 • پنیر چرب گورگونزولا؛
 • پنیر راکفورت.

پنیرهای نرم این چنینی نسبت به پنیرهای سفت اسیدیته کمتری داشته و محتوی رطوبت بیشتری هستند. بدین معنا که این پنیرها محیط کاملا مناسبی برای رشد باکتری ها از جمله باکتری لیستریا می باشند.

گرچه عفونت لیستریوسیس ناشی از باکتری لیستریا بسیار نادر می باشد، اما اتخاذ احتیاطات لازم در دوران بارداری بسیار مهم است. حتی شکل خفیف این بیماری می تواند منجر به سقط جنین، تولد نوزاد مرده یا بیماری شدید در نوزاد تازه متولد شده گردد. چنانچه با علایم عفونت لیستریوسیس (برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علایم این بیماری به مطالب مرتبط مراجعه نمایید) روبرو شدید بلافاصله به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه کنید.

پنیرهای سفت سالم جهت مصرف در دوران بارداری

مصرف پنیرهای سفت مانند چدار، پارمسان و ستیلتون حتی در صورت تهیه از شیر غیرپاستوریزه مشکلی را ایجاد نخواهد کرد. آب موجود درون این نوع پنیرها بسیار کمتر از نوع نرم بوده و لذا احتمال وجود باکتری را کاهش می دهد. البته احتمال وجود باکتری لیستریا در پنیرهای سفت نیز وجود دارد ولی درصد آن بسیار ناچیز است.

پنیرهای نرم سالم جهت مصرف در دوران بارداری

بسیاری از پنیرهای تهیه شده از شیر پاستوریزه منع مصرف در دوران بارداری ندارند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمد:

پنیر دلمه، موتزارلا، فتا، پنیر خامه ای، پنیر ایرانی، رکیوتا، هالومی، پنیر بز و پنیرهای فراوری شده.

پنیرهای نرم پخته شده سالم جهت مصرف در دوران بارداری

در اثر پخته شدن، باکتری های موجود درون پنیر از بین خواهند رفت که مصرف آنها را بدون خطر می کند. از جمله پنیرهای نرم پخته شده سالم می توان به: پنیرهای نرم کپک زده قالبی مانند پنیر بری، پنیر کاممبرت، پنیر با رگه های آبی رنگ مانند پنیر راکفورت یا گورگونزولا یا مواد غذایی حاوی این نوع پنیرهای اشاره کرد. اطمینان حاصل کنید که فرایند پخت به گونه ای انجام شده که تمامی باکتری های درون پنیر از بین رفته اند.

پاته

از آنجا که این ماده غذایی می تواند حاوی باکتری لیستریا باشد، لذا تمامی انواع آن از جمله پاته سبزیجات در دوران بارداری منع مصرف دارد.

تخم مرغ خام یا نیم پز

از پخته شدن کامل تخم مرغ (سفت شدن کامل زرده و سفیده آن) اطمینان حاصل کنید. این کار خطر مسمومیت غذایی سالمونلا را کاهش می دهد. احتمال آسیب به جنین از طریق این بیماری بسیار کم است اما اسهال و استفراغ شدیدی در خود شما به وجود خواهد آمد. از مصرف مواد غذایی حاوی تخم مرغ خام یا نیم پز مانند مایونزهای خانگی به شدت پرهیز کنید. چنانچه علاقه شدیدی به تخم مرغ خام یا نیم پز دارید، می توانید از تخم مرغ مایع پاستوریزه استفاده کنید.

گوشت خام یا نیم پز

گوشت طیور یا گاو را به طور کامل بپزید تا نشانه ای از خون یا خامی در آن دیده نشود. در مورد گوشت طیور، سوسیس، کالباس و گوشت چرخ کرده شامل همبرگر بیشتر احتیاط کنید. گوشت خام مصرف نکنید. دپارتمان سلامت پیش از این توصیه کرده بود که خوردن گوشت گاو و بره با قسمت بیرونی پخته شده برای زنان باردار مشکلی را ایجاد نمی کند اما برای احتیاط بیشتر اخیرا این گزینه نیز حذف شده است تا خطر توکسوپلاسموسیس، زنان باردار و نوزاد آنها را تهدید نکند. این عفونت توسط انگلی ایجاد می شود که در گوشت خوک، مدفوع گربه و آب تصفیه نشده می تواند یافت شود. اگر باردار هستید این عفونت می تواند به نوزاد شما آسیب برساند؛ البته شایان ذکر است که وقوع این بیماری در دوران بارداری بسیار نادر است. این عفونت اغلب علامت خاصی ندارد. اما اگر احساس خطر می کنید بهتر است پزشک یا ماما را در جریان امر قرار دهید. چنانچه در دوران بارداری مبتلا به این بیماری شدید، درمان آن در حال حاضر در مراکز درمانی انجام می شود. درمان عفونت، احتمال ابتلای نوزاد به بیماری را کاهش می دهد. در صورت ایجاد عفونت در نوزاد، درمان می تواند آسیب وارده را به حداقل برساند.

تمامی سطوح و ظروف مربوط به تهیه گوشت خام را پس از اتمام کار با دقت تمام بشویید. پس از تماس با گوشت خام، حتما دستان خود را با آب و صابون شستشو دهید. این کار از انتشار انگل ها و باکتری های مضر مانند سالمونلا، کمپیلوباکتر و ای.کولی ۰۱۵۷ که می توانند باعث مسمومیت غذایی شوند جلوگیری می کند.

ادامه دارد…..

منبع:سلامت لوپا

 

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.