غذاهایی که دردوران بارداری منع مصرف دارند(۲)

193
غذاهایی که دردوران بارداری منع مصرف دارند(۲)

فرآورده های گوشتی عمل آمده با سرما

این فرآورده ها عبارتند از: کالباس، ژامبون، سوسیس و پپرونی. برخی از کشورها مصرف این فرآورده ها یا ماهی دودی را به دلیل احتمال وجود باکتری لیستریا یا توکسوپلاسما (عامل عفونت توکسوپلاسموسیس) برای زنان باردار توصیه نمی کنند. در کشور انگلستان این محدودیت از طرف نهادهای سلامت و بهداشت ایجاد نشده است. اما چنانچه در مورد خطرات احتمالی نگران هستید، می توانید مصرف این فرآورده ها را کنار بگذارید.

فرآورده های گوشتی بسته بندی شده

این فرآورده ها مانند همبرگر و گوشت گاو نمک زده برای مصرف در دوران بارداری مشکلی ندارند. البته سیاست کشورها در مورد این فرآورده ها نیز می تواند متفاوت باشد.

محصولات جگر

در دوران بارداری مصرف جگر یا محصولات فرعی آن مانند پاته جگر یا سوسیس آن توصیه نمی شود؛ چرا که میزان ویتامین آ بالای موجود در این مواد غذایی می تواند باعث آسیب به نوزاد شود.

مکمل های ویتامین و روغن ماهی

از مصرف مکمل های مولتی ویتامین با دوز بالا، مکمل های روغن کبد ماهی یا مکمل های حاوی ویتامین آ پرهیز کنید.

برخی از انواع ماهی ها

مصرف گوشت کوسه، مارلین و اره ماهی در دوران بارداری اکیدا ممنوع است. مصرف ماهی تن نیز باید به موارد زیر محدود شود:

 • کمتر از ۲ استیک ماهی تن در هفته (هرکدام حدود ۱۴۰ گرم پخته شده یا ۱۷۰ گرم خام)؛ یا
 • ۴ کنسرو ماهی تن متوسط در هفته (حدود ۱۴۰ گرم پس از آب کشی).

این نوع ماهی ها می توانند حاوی مقادیر زیادی جیوه باشند که نمو سیستم عصبی نوزاد را تحت تاثیر قرار می دهد. مصرف ماهی چرب خود را به ۲ وعده در هفته محدود نمایید. ماهی های چرب شامل ماهی تن تازه (نه کنسرو شده)، ماهی آزاد، خال مخالی، ساردین و ماهی قزل آلا هستند.

Pregnancy food

نرم تنان خام

مصرف گوشت پخته شده نرم تنان (شامل صدف، خرچنگ دریایی، لابستر، میگو و حلزون) بجای نوع خام آنها توصیه می شود چرا که گوشت خام این موجودات دریایی می تواند حاوی باکتری ها و ویروس هایی باشد که می توانند مسمومیت غذایی ایجاد کنند. میگوهای منجمد از پیش پخته شده منع مصرف ندارند.

سوشی

مصرف سوشی یا سایر غذاهای تهیه شده از ماهی خام در دوران بارداری به شرط منجمد نمودن اولیه ماهی ها مشکلی ایجاد نمی کند. منجمد کردن ماهی ها باعث از بین رفتن انگل ها یا کرم های کوچک موجود در آنها می شود که می توانند عامل بیماری باشند. بیشتر سوشی های موجود در فروشگاه ها در خود فروشگاه تهیه نمی شوند؛ این نوع سوشی ها مشکلی برای مصرف ندارند زیرا ماهی مورد استفاده برای تهیه آنها به مدت ۲۴ ساعت در دمای ۲۰- درجه سانتیگراد نگه داری شده است. چنانچه تردید دارید، بهتر است از مصرف سوشی هایی که حاوی غذاهای دریایی خام مانند ماهی تن هستند پرهیز کنید. بدون خطرترین راه برای لذت بردن از سوشی، انتخاب نوع کاملا پخته شده آن یا گونه های گیاهی است که عبارتند از:

 • غذاهای دریایی پخته شده مانند مارماهی یا میگوی کاملا پخته شده؛
 • سبزیجات مانند خیار ماکی؛
 • آووکادو؛
 • تخم مرغ تمام پز

غذاهای دریایی خام و تازه به دلیل احتمال وجود انگل خطرناک هستند ولی فرایند پخت یا انجماد این انگل ها را نابود می کند. اگر رستوران یا فروشگاهی، سوشی را در همانجا تهیه می کند، ماهی نباید منجمد باشد. اگر در این باره شک دارید، می توانید از مسئولین مربوطه پرس و جو کنید. برخی از ماهی های خام مورد استفاده برای تهیه سوشی مانند ماهی آزاد دودی نیازی به انجماد اولیه ندارند؛ به این دلیل که فرایند دودی کردن باعث نابودی تمامی انگل های ماهی می شود.

بادام زمینی

مصرف بادام زمینی یا محصولات حاوی آن مانند کره بادام زمینی در طول دوران بارداری به شرط عدم وجود حساسیت یا توصیه پزشک برای مصرف نکردن این محصولات، مشکلی ندارد. ممکن است شنیده باشید که مصرف بادام زمینی در حاملگی توصیه نمی شود. چرا که دولت پیش از این به زنان باردار هشدار داده بود که در صورت وجود سابقه حساسیت در اعضای خانواده (مانند آسم، اگزما، تب یونجه، حساسیت غذایی و …) مصرف بادام زمینی می تواند نوزاد را دچار حساسیت کند. حال آن که تحقیقات اخیر نشان داده هیچ مدرکی دال بر تاثیر مصرف بادام زمینی روی ایجاد آلرژی در نوزاد وجود ندارد.

شیر و ماست

تنها شیر پاستوریزه یا با ماندگاری طولانی مصرف کنید. چنانچه شیر خام در دسترس وجود دارد، پیش از مصرف آن را بجوشانید. از مصرف شیر خام یا محصولات تهیه شده از آن در دوران بارداری به شدت پرهیز کنید. تمامی انواع ماست شامل ماست کم چرب، ماست بیو و ماست تازه در دوران بارداری بدون خطر هستند. اگر ماست از شیر پاستوریزه تهیه نشده است، از مصرف آن پرهیز کنید.

بستنی

بستنی های تهیه شده با شیر و تخم مرغ پاستوریزه برای مصرف در دوران بارداری مشکلی ندارند؛ چرا که تمامی خطرات مسمومیت غذایی ناشی از سالمونلا با پاستوریزه کردن مواد اولیه بستنی از بین رفته است. در تهیه بستنی های خانگی از جایگزینی برای تخم مرغ پاستوریزه استفاده کرده یا نوع بدون تخم مرغ را انتخاب کنید.

مواد غذایی حاوی گل و خاک

میوه ها، سبزیجات و سالادها را برای از بین بردن کامل اثرات گل و خاک و کثیفی ها، با دقت تمام شستشو دهید.

کافئین

مصرف زیاد کافئین در طول دوران بارداری می تواند باعث به دنیا آمدن نوزاد با وزن کم شود که سبب بروز مشکلات بعدی خواهد گردید. کافئین بیش از حد حتی ممکن است موجب سقط جنین شود. کافئین به طور طبیعی در بسیاری از مواد غذایی مانند شکلات، قهوه و چای موجود است. این ماده همچنین به نوشابه های گازدار و انرژی زا و داروهای سرماخوردگی و آنفلونزا اضافه می شود. نیازی به قطع کامل کافئین نیست، بلکه باید مصرفتان را به ۲۰۰ میلی گرم در روز محدود نمایید. مقدار تقریبی کافئین موجود در برخی از غذاها و نوشیدنی ها عبارتند از:

 • یک لیوان قهوه فوری : ۱۰۰ میلی گرم
 • یک لیوان قهوه فیلتر شده : ۱۴۰ میلی گرم
 • یک لیوان چای : ۷۵ میلی گرم
 • یک قوطی کولا : ۴۰ میلی گرم
 • یک قوطی نوشابه انرژی زا : ۸۰ میلی گرم
 • یک شکلات ساده (تلخ) : حدود ۵۰ میلی گرم
 • یک شکلات شیری : حدود ۲۵ میلی گرم

پس با مصرف یک عدد شکلات ساده ویک لیوان قهوه فیلتر شده، محدودیت ۲۰۰ میلی گرمی مصرف روزانه کافئین ایجاد شده است. چنانچه گاها مصرف روزانه تان بیش از مقدار توصیه شده گردید، نگران نباشید. خطر احتمالی بسیار ناچیز است. برای ترک کافئین می توانید از چای و قهوه دکافئینه، آب میوه یا آب معدنی بجای چای و قهوه معمولی، کولا و نوشابه های انرژی زا استفاده کنید.

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.