علائم افسردگی در بارداری (۱)

194
علائم افسردگی در بارداری (۱)
ویکی نی نی:در اکثر موارد بارداری دورانی سرشار از شادی است اما این امر برای همه زنان واقعیت ندارد از هر ۱۰ زن باردار یک نفر از افسردگی رنج می‌برد. بالا رفتن سریع هورمون‌ها در آغاز حاملگی می‌تواند ساختار مغز را به هم زده و به افسردگی منتهی شود، همچنین تغییرات هورمونی می‌تواند موجب شود بیش از حد طبیعی، فرد احساس استرس کند. زنان معمولا احساسات خود را انکار می‌کنند و آن‌ها را به حساب بدخلقی موقتی می گذارند که اغلب به همراه بارداری پیش می‌آید.

چگونه بفهمیم در معرض ابتلا به افسردگی هستیم
مهسا خداداد،‌فوق تخصص زنان و ایمان با اشاره به افسردگی در دوران بارداری می‌گوید، اگر در گذشته با افسردگی یا استرس بیش از حد، دست به گریبان بوده‌اید، در دوران بارداری احتمال بیشتری وجود دارد که به افسردگی دچار شوید، حتی اگر هرگز دوره‌هایی از افسردگی کامل را تجربه نکرده‌اید، اما در شرایط نامعلوم یا استرس‌زا به افسرده شدن تمایل داشته اید، ممکن است که بیشتر در معرض افسردگی قرار داشته باشید، اگر برای باردار شدن مشکل داشته‌اید، احتمالا فشار روانی زیادی را متحمل شده‌اید، همچنین اگر شیوه های باروری متعددی را تجربه کرده‌اید، ممکن است هنوز هم با تاثیرات جانبی روانی، ماه‌ ها یا سال ها تحت درمان بودن و انتظار اضطراب‌آور دست به گریبان باشید.

Symptoms of depression in pregnancyDepression in pregnancy

چگونه از افسردگی در دوران بارداری جلوگیری کنیم؟
خداداد معتقد است: افسردگی و اضطراب در نتیجه تغییرات بیوشیمیایی ایجاد می‌شوند، بنابراین در صورتی که در معرضشان قرار بگیرید، ممکن است نتوانید به طور کامل از آن‌ها دوری کنید اما مراقبت کردن از خود به لحاظ عاطفی می‌تواند به شما کمک کند تا علائم آن را خفیف‌تر کرده و روحیه خود را خوب نگه دارید.

سابقه داشتن بارداری های ناموفق
وی در ادامه گفت: اگر در گذشته فردی سقط جنین کرده یا نوزادی را از دست داده جای تعجب نیست که نگران سلامت این حاملگی باشد، همچنین اگر از دست دادن جنین به تازگی رخ داده باشد، ممکن است وقت کافی برای بهبودی کامل عاطفی و جسمی را نداشته باشید،همین طور اگر تحت درمان باروری هستید، در برابر افسردگی یا اضطراب بیشتر آسیب پذیر می‌شوید.

نوسانات روحی خود را جدی بگیرید
خداداد معتقد است: زمانی که مورد سو استفاده کلامی، جسمی یا جنسی قرار گرفته‌اند، ممکن است اعتماد به نفس پایینی داشته باشید و احساس درماندگی یا تنهایی کنید که همه اینها خطر ابتلا به افسردگی را بالا می‌برد، از دست دادن کنترل، روی بدن در حال تغییرتان، ممکن است نوعی احساس حقارت در شما ایجاد کند. اگر سن کمی دارید، تنها هستید یا حاملگی تان ناخواسته است در آن صورت خطر ابتلا به افسردگی برایتان بیشتر است.

با علائم افسردگی در بارداری آشنا شوید
این فوق تخصص زنان و زایمان می‌گوید: خستگی‌های بیش از حد و خواب آشفته در میان زنان، از علائم رایج بارداری است، اما اگر این علائم با احساس غم و اندوه و درماندگی آمیخته شود یا در عملکرد شما اختلال ایجاد کند، دست کم می‌توان تا حدی افسردگی را مقصر دانست، اگر احساس می‌کنید قادر به انجام مسئولیت های روزانه خود نیستید یا فکر آسیب زدن به خود به سراغتان می‌آید، بلافاصله با پزشک خود جهت ارجاع به مشاور، تماس بگیرید. دیدن یک روان پزشک به معنای ضعیف بودن نیست، بلکه نشان دهنده این است که می‌خواهید اقدامات لازم را برای حفظ سلامت و امنیت خود و نوزادتان انجام دهید.

ادامه دارد…

منبع: باشگاه خبرنگاران

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.