عفونت با استرپتوکوک گروه B

326

عفونت با استرپتوکوک گروه B (GBS) به‏ ندرت در بزرگسالان مشکلی  ایجاد می ‏کند ولی در نوزادان می تواند باعث بروز عفونت‏ های مرگبار شود. GBSنوعی باکتری  است که می تواند در بیش از ۴۰% زنان باردار ایجاد شود.  GBSمعمولاً با آمیزش جنسی از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا می ‏کند.

در زنان، GBS معمولاً در واژن و رکتوم یافت می ‏شود. ممکن است GBS در بدن شما وجود داشته باشد ولی بیمار نباشید و هیچ علامتی هم نداشته باشید. غربالگری  GBS اغلب بین هفته ۳۵ تا ۳۷ بارداری صورت می ‏گیرد اگر تست‏ ها نشان دهد که باکتری دارید ولی علامتی  ندارید، شما کلونیزه هستید. اگر اینطور باشید،می ‏توانید GBS را به کودکتان منتقل کنید.

یکی  از موفقیت‏ های حقیقتی  پزشکی  مدرن مبارزه برای  ریشه‏کنی  GBS است. قبل از دهه ۱۹۹۰، ۷۵۰۰ نوزاد مبتلا به عفونت هر سال به دنیا می ‏آمدند و ۳۰% این کودکان می ‏مردند. امروزه، فقط ۱۶۰۰ مورد در سال گزارش می ‏شود و از این تعداد فقط ۸۰ کودک می ‏میرند. اکثر موفقیت‏ ها به ‏وسیله پزشکان بعد از اصول CDC در سال ۱۹۹۶ حاصل شد، که شامل موارد زیر بود:

کشت کلونی GBS واژینال و رکتوم در اواخر بارداری  (هفته ۳۵ تا ۳۷ بارداری )

کشت اولیه (زودتر از هتفه ۳۵ بارداری ) براساس عوامل خطرزای  کلینیکی .

آنتی ‏بیوتیک ‏هایی که برای  تمام حاملان تجویز می ‏شود ــ پنی ‏سیلین G آنتی ‏بیوتیک انتخابی  است و بعد آمپی ‏سیلین.

آنتی ‏بیوتیک برای هر زن که نوزاد قبلی  وی عفونت ثابت شده GBS داشته، تجویز می ‏شود.

مرکز کنترل بیماری ‏ها، جامعه متخصصان زنان و زایمان آمریکا و جامعه متخصصان اطفال آمریکا، برای  پیشگیری  از بروز این عفونت در نوزادان، توصیه‏ هایی کرده‏اند. یکی از این توصیه‏ ها آن است که تمام زنان باردار در معرض خطر، از نظر GBS تحت درمان قرار گیرند. عوامل خطر عبارتنداز:

کودک قبلی دچار عفونت GBS بوده باشد.

زایمان پیش از موعد

پارگی پرده‏ های جنینی برای  بیش از ۱۸ ساعت

دمای بدن معادل ۳۸ درجه سانتی  گراد پیش از زایمان و یا طی  آن

توصیه دوم آن است که از ناحیه واژن و رکتوم زنان باردار در هفته‏های  ۳۵ تا ۳۷ بارداری ، کشت GBS به عمل آید. به زنان با کشت مثبت، در حین زایمان آنتی ‏بیوتیک‏ هایی مانند پنی ‏سیلین یا آمپی ‏سیلین داده می ‏شود.

متخصصان معتقدند که به همه زنانی که در زایمان قبلی  کودک مبتلا به GBS داشته‏اند باید طی  زایمان آنتی ‏بیوتیک داده شود. به‏ علاوه، اگرطی بارداری عفونت مثانه با نمونه ادرار استرپتوکوک Bمثبت دارید، باید در زمان زایمان آنتی ‏بیوتیک دریافت کنید.

نکته جالب ـ زنانی  که قصد زایمان سزارین دارند قبل از پارگی کیسه آب در معرض خطر کمی  از نظر تولد کودکی  مبتلا به GBS هستند.

 

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.