شما هم پس از زایمان این مدلی بودید؟ (۱)

237
شما هم پس از زایمان این مدلی بودید؟ (۱)

ویکی نی نی به نقل ازکودک سالم: فرقی نمی‌کند این زایمان تجربه چندم شماست؛ اول، دوم، … روزها و هفته‌های اول ممکن است برای شما مشکل باشد و احساسات شما با نوسانات زیادی همراه باشد. بسیاری از خانم‌ها پس از زایمان با تغییرات ناگهانی و مداوم در حالات و احساسات خود روبرو هستند.

برخی حس ناراحتی و بی‌حوصلگی می‌کنند. این حس تا چند روز پس از زایمان طبیعی است، اما اگر کمی‌ادامه پیدا کند می‌تواند به افسردگی تبدیل شود که معمولا افراد این حالت را با عنوان افسردگی پس از زایمان می‌شناسند. وجود حس ناراحتی و افسردگی در میان خانم‌هایی که تازه زایمان کرده‌اند، شایع‌تر از چیزی است که ما تصور می‌کنیم.
Depression and childbirth
در این خصوص، لازم است خانم‌ها و اطرافیان آنها اطلاعات کافی کسب کنند تا در صورت نیاز فرد افسرده از کمک خانواده، دوستان و متخصصان مربوطه بهره گیرد. با بهره‌گیری از یک فرایند درمانی مناسب و به موقع، هر خانمی‌ می‌تواند این مرحله از زندگی خود را به راحتی پشت سر بگذارد و در آینده مادری شاد و با نشاط برای فرزندان خود باشد.

بی‌حوصلگی و ناراحتی در چند روز اول پس از زایمان
حدود ۸۰ درصد از خانم‌ها در چند روز اولیه پس از زایمان دچار بی حوصلگی، کلافگی و احساس ناراحتی می‌شوند. این خانم‌ها ممکن است چند لحظه شاد شوند، اما دوباره حس ناراحتی، بی‌حوصلگی، کلافگی و خستگی به سراغ آنها بیاید. این حس ناراحتی و کلافگی معمولا چند روز بیشتر طول نمی‌کشد، اما ممکن است در برخی موارد تا یک هفته هم طول بکشد.

علت
این نوسانات احساسی نتیجه طبیعی تغییرات هورمونی است که پس از زایمان رخ می‌دهد. میزان استروژن و پروژسترون که در دوران بارداری افزایش یافته‌اند، پس از زایمان ناگهان و به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابند. همین کاهش ناگهانی باعث تغییر در خلق و خوی فرد می‌شود. این هورمون‌های زنانه پس از حدود یک هفته به میزان طبیعی خود باز می‌گردند و خلق و خوی فرد نیز بدون مصرف هیچ گونه دارویی، به حالت عادی خود باز می‌گردد.

اقدامات مناسب
توصیه می‌شود در این دوران خانمی‌که تازه زایمان کرده است، به میزان کافی استراحت کند، غذای مقوی بخورد و با حمایت اطرافیان، آرامش روانی داشته باشد. بی‌خوابی، گرسنگی و استرس می‌تواند در افزایش ناراحتی و بی‌حوصلگی بسیار موثر باشد. برای مقابله بهتر و موثرتر با این احساسات، مادر باید کمک‌های دیگران را قبول کند. واگذاری برخی امور، مانند خرید خانه، تهیه غذا، نظافت خانه و نگهداری از نوزاد به دوستان یا اقوام نزدیک در بهبود حال مادر بسیار تاثیرگذار است.

این خانم‌ها معمولا حس شما را بهتر از هر کس دیگری درک می‌کنند. شما نیز با صحبت کردن با آنها کمتر حس تنهایی می‌کنید. همچنین به احساسات منفی اجازه ندهید بر شما غلبه کنند. رشد و پرورش افکار منفی نه تنها در بهبود شرایط تاثیری ندارد، بلکه حال شما را بدتر هم می‌کند.

اجازه دهید فرد دیگری کار پخت‌وپز را انجام دهد و از نوزاد مراقبت کند. خودتان سعی کنید در چند روز اول کارهایی را که به شما آرامش می‌دهد انجام دهید. علاوه بر استراحت کافی و خوردن غذاهای مقوی، صحبت کردن با خانم‌هایی که به تازگی زایمان کرده‌اند و شرایط مشابه شما را داشته‌اند، به شما بسیار کمک می‌کند.

افسردگی پس از زایمان
افسردگی پس از زایمان معمولا ۲ تا ۳ هفته پس از زایمان شروع می‌شود. البته این زمان تقریبی است. برخی خانم‌ها از چند روز پس از تولد نوزادشان این حس افسردگی را تجربه می‌کنند.

در میان برخی خانم‌ها، احساس ناراحتی و بی حوصلگی به مرور زمان، نه تنها بهبود نمی‌یابد، بلکه بدتر و شدیدتر هم می‌شود. حدود ۱۰ درصد از خانم‌ها افسردگی پس از زایمان را تجربه می‌کنند. این افسردگی یک واکنش است که بدن برخی خانم‌ها به زایمان نشان می‌دهد.

خانمی‌که دچار افسردگی پس از زایمان شده است ممکن است احساساتی از قبیل تنهایی، ناراحتی، نا امیدی، دلسردی و بی‌ارزشی داشته باشد.

همچنین گاه چنین خانم‌هایی:
به سختی می‌توانند تمرکز کنند و کارهای روزمره خود را با موفقیت به پایان برسانند.
اشتهای خود را از دست می‌دهند و میلی به خوردن غذا از خود نشان نمی‌دهند.
نسبت به فرزند خود بی تفاوت می‌شوند و حس می‌کنند او را دوست ندارند.
نسبت به آینده خود و زندگی احساس نا امیدی می‌کنند.
با وجود تلاش برای شاد و سرحال بودن، به نتیجه‌ای نمی‌رسند.

تجربه چنین افکار و احساساتی برای هر خانمی ‌می‌تواند دردناک و سخت باشد، خصوصا زمانیکه هر زنی باید شادتر از پیش باشد. برخی از خانم‌ها، در صورت داشتن چنین احساساتی، نمی‌توانند مشکل خود را با کسی در میان بگذارند، اما افسردگی بعد از زایمان یک نوع مشکل پزشکی است که نیاز به معالجه تخصصی و گاه مصرف دارو دارد و باید برای درمان آن حتما به پزشک متخصص مراجعه کرد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟
اگر احساس ناراحتی و کلافگی بیش از یک یا دو هفته ادامه پیدا کرد، این مشکل را با یک متخصص در میان بگذارید. ممکن است شما دچار افسردگی پس از زایمان شده باشید.

ادامه دارد…

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.