سوزش سر دل در بارداری

175

سوزش سردل (پیروزیس) یکی  از شایع‏ترین شکایت‏های  دوران بارداری  است. سوزش سردل، احساس سوزش در میانه قفسه سینه شماست که اغلب بعد از خوردن غذا اتفاق می ‏افتد. ممکن است وجود اسید یا مزه تلخ در دهانتان احساس شود و زمانی  که خم می ‏شوید یا به پشت دراز می ‏کشید درد زیاد می ‏شود. طی  سه ماهه اول، حدود ۲۵% همه زنان حامله دچار سوزش سردل می ‏شوند. این حالت زمانی  که کودک شما رشد کند ممکن است با افزایش فشار روی  دستگاه گوارشتان، تشدید شود.

در حاملگی  سطوح هورمون شکل دهنده عضلات افزایش یافته و محتوای  معده و روده به مری  برمی ‏گردد. علت افزایش بروز آن در دوران بارداری  دو مورد است: غذا آهسته‏ تر در روده‏ ها حرکت می ‏کند و به‏ دلیل رشد رحم و حرکت رو به بالای  آن در شکم، معده تحت فشار قرار می ‏گیرد.

علایم اغلب زنان باردار، چندان شدید نیستند. سعی  کنید حجم وعده ‏های  غذایی  خود را کاهش و دفعات آن را افزایش دهید و از برخی  وضعیت‏های  بدنی  مانند دولا شدن یا به پشت دراز کشیدن، اجتناب کنید.

یکی  از راه‏هایی  که سبب ایجاد سوزش سردل می ‏شود، خوردن غذای  زیاد و سپس دراز کشیدن است! (این موضوع در مورد همه افراد صدق می ‏کند، نه فقط زنان باردار).

برخی  داروهای  ضداسید به بهبود این مشکل کمک فراوان می ‏کنند که از آن بین می ‏توان به هیدروکسید منیزیوم، آمفوژل، ژلوسیل، هیدروکسید آلومینیوم، تری  سیلیسات منیزیم (شیر منیزی  یا مالوکس) اشاره کرد. این داروها را طبق دستور پزشک مصرف کنید و دستورالعمل روی  بسته ‏بندی  در مورد مصرف دارو در بارداری  را مطالعه کنید. خیلی  از داروهای  ضداسید استفاده نکنید! از مصرف بی ‏کربنات سدیم بپرهیزید زیرا حاوی  مقادیر زیاد سدیم است که به احتباس آب در بدن منجر می ‏شود.

عملکردهایی  که می ‏توانید انجام دهید تا در سوزش سردل به شما کمک کند : 

موارد زیر را امتحان کنید و ببینید کدام برایتان مفید است:

از زیاده خوری  بپرهیزید.

از خوردن غذاهایی  که سوزش سردل را تحریک می ‏کنند بپرهیزید.

دیروقت در شب غذا نخورید.

مراقب مایعات کربونیزه باشید.

زمانی  که غذا می ‏پزید از چربی  کمتری  استفاده کنید.

لباس راحت و گشاد بپوشید.

بعد از خوردن غذا به ‏خصوص در اواخر حاملگی  دراز نکشید و بنشینید.

به مدت ۳۰ دقیقه بعد از خوردن غذا وقتی  که سوزش سردل به اوج خود می ‏رسد آدامس بجوید.

شکلات سخت بمکید تا ترشح بزاق زیاد شود که  می تواند در بهبود سوزش سردل کمک کند.

حتما ورزش کنید، اما ۲ ساعت قبل از شروع ورزش غذا نخورید و حرکت‏های  نرم انجام دهید تا از برگشت اسید به مری  شما اجتناب کند.

استرس را در زندگی  خود کاهش دهید.

 

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.