سندرم داوون را بشناسید

178

تقریبا هر زنی  که حاملگی را تجربه می ‏کند اطلاعاتی  در مورد سندرم داوون می ‏شنود. به زنان مسن معمولاً تست‏های  مختلفی توصیه می ‏شود تا مشخص کنند که آیا جنین آنها تحت تأثیر این شرایط هست یا خیر؟

سندرم داوون در قرن ۱۹ به‏ وسیله پزشک انگلیسی جی ‏لاندن داوون نامگذاری شد. وی  مشاهده کرد که کودکان مبتلا به این سندرم، کروموزوم ۲۱ زیادی  دارند. علائم آن در کودکان مبتلا با درجات متفاوتی همراه بود. این علائم شامل عقب‏ ماندگی ذهنی ، پیشانی  مایل، دستان کوتاه و پهن با چین های  کف دست تکیده، بینی  پهن یا عدم داشتن پل بینی ، گوش‏های پایین افتاده و ظاهر کوتوله مانند و مشکلات پزشکی متعدد مانند نقایص قلبی می ‏شدند.

تعداد کروموزوم‏های غیرطبیعی باعث ایجاد سندرم داوون می ‏شود. در سندرم داوون هر شخص به جای  ۴۶ کروموزوم ۴۷ کروموزوم دارد. سندرم داوون شایع‏ترین ناهنجاری  کروموزومی است و شایع‏ترین علت عقب‏ ماندگی  ذهنی در کشورهای پیشرفته است. این سندرم به میزان ۱ در ۸۰۰ تولد صورت می ‏گیرد. افراد مبتلا به سندرم داوون می ‏توانند تقریبا زمان زیادی زندگی  کنند. حدود نیمی  از آنان بیماری نارسایی احتقانی  قلب دارند.

براساس تحقیقات پزشکی ، ما می ‏دانیم که برخی  زنان در خطر بیشتری  از نظر تولد کودک مبتلا به سندرم داوون نسبت به بقیه هستند. این زنان شامل زنان مسن، آنهایی ‏که قبلاً بچه مبتلا به سندرم داشته ‏اند و آنهایی ‏که خودشان این سندرم را دارند. ریسک زایمان کودک مبتلا به این سندرم از نظر آماری  با بالا رفتن سن افزایش می ‏یابد.

تست‏های زیادی وجود دارد که می تواند سندرم داوون را در کودک در حال تکامل تشخیص دهد. تست‏های غربالگری سندرم داوون به‏ صورت زیر است:

تست آلفافتاپروتئین مادری

تست غربالگری  سه گانه

تست غربالگری  چهارگانه

غربالگری  شفافیت نخاعی

سونوگرافی

تست‏های تشخیص سندرم داوون شامل آمنیوسنتز و نمونه ‏برداری  از پرزهای  جفتی  است. (CUC)

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.