سفر در دوران بارداری

84

زنان باردار معمولاً می ‏خواهند بدانند که آیا سفر در دوران بارداری می تواند باعث صدمه به فرزندشان شود یا خیر. اگر بارداری شما فاقد هرگونه مشکلی است و در معرض خطر بالایی قرار ندارید، سفر معمولاً ایرادی  ندارد. در مورد هر نوع سفر، پیش از برنامه‏ ریزی  قاطع و یا خرید بلیط، با پزشک خود صحبت کنید.

اگر با اتومبیل، اتوبوس، قطار یا هواپیما مسافرت می ‏کنید، بهتر است که حداقل هریک ساعت یک‏بار از جای  خود بلند شوید و راه بروید. می ‏توانید به ‏طور مرتب به توالت بروید تا این نیاز به از جا برخاستن و راه‏پیمایی ، برآورده شود.

بزرگ‏ترین خطر سفر در دوران بارداری ، پیدایش نوعی ناراحتی  است در شرایطی  است که از پزشک خود و افرادی  که سابقه بارداری  و پزشکی  شما را می ‏دانند، دور هستید. اگر می ‏خواهید سفر بروید، منطقی  برنامه ‏ریزی  کنید. بیش از حد به مسافرت نروید.

سفر با هواپیما. سفر هوایی برای  اغلب زنان باردار بی ‏خطر است. اکثر خطوط هواپیمایی ایالات متحده به زنان باردار اجازه می ‏دهند که تا پیش از هفته ۳۶ بارداری ، با هواپیما سفر کنند. برای  سفرهای بین‏ المللی ، تا قبل از هفته ۳۵ بارداری  مورد قبول است.

زنان بارداری که در معرض خطر زیاد زایمان پیش ازموعد هستند و یا دارای ناهنجاری ‏های  جفتی می ‏باشند، باید از هر نوع سفر هوایی بپرهیزند. اگر به فکر سفر با هواپیما در دوران بارداری  هستید، موارد زیر را مد نظر قرار دهید.

از پروازها، با ارتفاع بالا (پروازهای بین ‏المللی بدون توقف) بپرهیزید، چرا که در ارتفاع بالا، میزان اکسیژن کاهش می ‏یابد. این مسأله باعث افزایش ضربان قلب شما و جنین می ‏شود؛ اکسیژن کمتری  هم به جنین می ‏رسد. اگر پرواز شما طولانی  است و غذا ارائه نمی ‏دهد با خود میان وعده‏ های مغذی بیاورید.

اگر در دوران بارداری دچار تورم اندام‏ها شده ‏اید، لباس‏ها و کفش‏های نسبتا گشاد بپوشید (این توصیه برای همه مسافران با هواپیما کاربرد دارد). از پوشیدن لباس‏های  تنگ، جوراب‏های ساق بلند و کمربندهای تنگ اجتناب کنید.

اگر می ‏خواهید غذاهایی که باعث ناراحت شدنتان می ‏شوند، مصرف نکنید، می ‏توانید غذاهای به‏ خصوص (کم نمک یا گیاهی ) سفارش دهید.

مایعات زیاد بنوشید تا آب بدنتـان از دست نرود.

هر موقع که امکان داشت از جایتان برخیزید و راه بروید. سعی کنید حداقل هریک ساعت، ۱۰ دقیقه پیاده ‏روی  کنید. گاه، فقط از جای خود برخاستن به گردش خون کمک می ‏کند.

سعی کنید صندلی کنار راهرو و نزدیک به توالت را انتخاب کنید. اگر لازم باشد به توالت بروید، خیلی راحت‏تر است که مجبور نباشید از روی فرد دیگری عبور کنید.

 

ایمنی  در اتومبیل طی  بارداری

بسیاری  از زنان در مورد رانندگی  و استفاده از کمربند عرضی ایمنی در دوران بارداری ، نگران هستند. استفاده از کمربند ایمنی ، بروز آسیب‏های جدی در تصادفات را به میزان چشمگیری کاهش می ‏دهد. سالانه بیش از ۲ میلیون نفر در تصادفات رانندگی مجروح می ‏شوند و حدود ۵۰۰۰۰ نفر هم جان خود را از دست می ‏دهند. استفاده از کمربند عرضی ایمنی می تواند خسارت‏های جانی را کاهش دهد. اگر حاملگی شما طبیعی است و احساس خوبی دارید، هیچ دلیلی وجود ندارد که به‏ دلیل باردار بودن، رانندگی نکنید.

اگر شما در بارداری کمربند ایمنی نبندید، تصادفات می تواند صدمه بدی به جنین شما وارد کند. کمربند ایمنی خطر صدمه به کودک شما و رحم و جفت شما را افزایش نمی ‏دهد. بلکه واقعا شما و کودکتان را از صدمات تهدیدکننده زندگی محافظت می ‏کند. بنابراین با پیشرفت حاملگی  با وجود عدم راحتی باز هم کمربند ایمنی ببندید. مطالعات نشان می ‏دهد که زنان حامله‏ ای که کمربند ایمنی در زمان تصادف نمی ‏بندند ۲ برابر در معرض خونریزی شدید و حدودا ۳ برابر در معرض مرگ کودکانشان قرار دارند.

برخی زنان فکر می ‏کنند که استفاده از کمربند ایمنی باعث آسیب به جنین می ‏شود. در زیر به برخی عذرهای رایج (و پاسخ‏های ما) برای  عدم استفاده از کمربند ایمنی  و کمربند عرضی در دوران بارداری ، اشاره شده است.

«استفاده از کمربند ایمنی به فرزندم آسیب می ‏رساند.» هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد استفاده از کمربند ایمنی ، خطر آسیب به رحم یا جنین را افزایش می ‏دهد. شانس بقای شما با استفاده از کمربند ایمنی بیشتر است و زنده ماندن شما برای زنده ماندن فرزند متولد نشده، اهمیت دارد.

«نمی ‏خواهم در صورت بروز آتش ‏سوزی ، در اتومبیل گرفتار شوم.» موارد انگشت شماری از تصادفات رانندگی موجب آتش ‏سوزی می ‏شوند. حتی در صورت بروز آتش سوزی می ‏توانید قفل کمربند ایمنی را باز کنید و از اتومبیل دور شوید، مگر آن که بیهوش شده باشید. ۲۵% تمام موارد مرگ و میر به‏ دنبال تصادفات، به‏ دلیل پرتاب شدن از اتومبیل به بیرون اتفاق می ‏افتد. استفاده از کمربند ایمنی  مانع از پرتاب شدن می ‏گردد.

« من راننده خوبی  هستم.» همیشه با احتیاط رانندگی کردن خوب است ولی از بروز تصادف جلوگیری نمی ‏کند.

«چون فاصله دوری نمی ‏روم، لازم نیست کمربند ایمنی ببندم.» اکثر تصادفات در شعاع ۴۰ کیلومتری  منزل رخ می ‏دهند.

بر روی  زنان بارداری  که کمربند ایمنی  می ‏بندند، مطالعاتی انجام شده است. در مطالعه ‏ای در کالیفرنیا مشخص شد که تنها ۱۴% زنان باردار از کمربند ایمنی استفاده کرده‏ اند، درحالی ‏که این رقم در زنان غیرباردار، ۳۰% بود. می ‏دانیم که استفاده از کمربند ایمنی  در دوران بارداری ، بی ‏خطر است. بنابراین برای حفظ سلامتی  خود و جنین، کمربندتان را ببندید. به‏ علاوه حتی ‏الامکان صندلی خود را از کیسه هوا دور نگه‏ دارید. ۱۰ اینچ فاصله خوبی  است. ممکن است حتی  بخواهید وقتی  رانندگی  نمی ‏کنید در صندلی عقب بنشینید، قسمت وسط صندلی عقب امن‏ ترین مکان در ماشین است.

 

روش صحیح استفاده از کمربند ایمنی  و کمربند عرضی

راه مناسبی برای بستن کمربند ایمنی در دوران بارداری  وجود دارد. برای بستن صحیح کمربند ایمنی ، هم کمربند عرضی و هم کمربند محیطی  را ببندید. کمربند محیطی  را از روی طرفین رحم زیر شکم عبور دهید. بخشی از کمربند را که روی شکم قرار می ‏گیرد، پایین شکم و روی بخش فوقانی ران‏ها تنظیم کنید. باید تا حد امکان راحت باشد. وضعیت نشستن خود را طوری  تنظیم کنید که کمربند عرضی ، گردن شما را اذیت نکند. کمربند عرضی  را از بین سینه ‏های خود عبور دهید. نگذارید که کمربند از روی  شانه شما پایین بلغزد. هر دو کمربند عرضی و عادی  باید مناسب بسته شود اما راحت باشد. اگر سفری  طولانی در پیش دارید، طوری  کمربند را تنظیم کنید که راحت باشید. ممکن است بخواهید کمربند ایمنی  مادر یا گشادی کمربند راکنترل کنید تا به شما کمک کند و مانع بالا آمدن کمربند روی شکمتان شود.

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.