سرگیجه در بارداری

244
 سرگیجه در بارداری

ویکی نی نی:ابتدا میگوییم که سرگیجه با سیاهی رفتن چشم و غش کردن زن بارداری تفاوت دارد .چنانچه شخصی  در حالتی  ساکن است احساس چرخش دورانی پی در پی محیط یا  تلوتلو خوردن را دارد به آن سرگیجه گویند . اما  چنانچه کسی در مغزش احساس سبکی و سیاهی رفتن چشم، را دارد و ناگهان می افتد این سرگیجه محسوب نمیشود .ممکن است  سرگیجه همراه با  وزوز گوش باشد  و لازم است اگر فردی دچار این مشکل است، حتما مورد  بررسی دقیق قرار گیرد  زیرا این علایم  میتواند نشانه بیماری منییر باشد.

سرگیجه در بارداری
سرگیجه در بارداری

منییر به ۲ بخش تقسیم میگردد ؛  منییر علت مشخصی ندارد و عوارض بیماریهای دیگر مانند بالارفتن  چربی و کلسترول خون یا فشار خون ویا  تغییرات متابولیکی و هورمونی مخصوصا هورمونهای غدد تیرویید باشد که این بیماری منییر شامل علایمی  است که در گوش خود را نشان میدهد. به همین دلیل به این خانم توصیه شده با متخصص گوش مشورت کنند.
علت بروز سرگیجه در دوران بارداری
بروز کم خونی در دوران بارداری: بیشتر مادران باردار مبتلا به کم خونی در دوران بارداری  نیز دچار کاهش میزان  گلبول قرمزمی شوند و این مساله بدلیل رشد جنین و افزایش نیاز او  به خون میباشد .پزشک معالج در این زمینه آزمایشی برای تشخیص کم خونی برای مادر درخواست مینماید تا در صورت نیاز از مکمل های معدنی موردنیاز تجویز نماید.
– احساس سرگیجه بدلیل تغییرات هورمونی:که باعث ایجاد  افزایش جریان خون در جنین می‌گردد  اما ممکن است باعث سرگیجه در مادر گردد .
-بعلت افت فشار خون سرگیجه در زنان باردار دیده میشود : دردوران بارداری بدلیل  انباشتگی  خون بطرف پاها  ممکن است باعث افت فشارخون و سرگیجه در بارداری گردد .بخصوص زمانیکه موقعیت خود را تغییر میدهیم این احساس را تجربه خواهیم کرد.
سرگیجه به علت افت قند خون : ممکن است بدلیل عوارض تهوع در دوران بارداری شخص تغذیه مناسبی نداشته باشد و همین امر باعث افت

سرگیجه در بارداری
سرگیجه در بارداری

قند خون شخص باردار و بالطبع سرگیجه وی میگردد .
درمان سرگیجه در دوران بارداری :
راهکارهایی برای جلوگیری از سرگیجه در بارداری  وجود دارد که در اینجا به آن میپردازیم :
-سعی کنید مدت زمان طولانی در حالت ایستاده قرار نگیرید ،اگر مجبور هستید که درحالت ایستاده قرار بگیرید  برای برقراری جریان خون در بدن خود هرچند دقیقه یکبار  پاهای خود را  تکان دهید.
– برای جابجا شدن یکدفعه تغییر وضعیت ندهید سعی کنید هر بلند شدن و نشستن به آرامی صورت گیرد .
– معمولا بدن خود را در حالت خنک نگه دارید و از حمام گرم و داغ خودداری کنید.
– بموقع غذا بخورید حتی اگر اشتهایی به غذا خوردن ندارید .
-برای برقراری جریان خون لباسهای راحت و آزاد بپوشید .
-وضعیت صحیحی را برای خوابیدن خود انتخاب کنید برای برقراری جریان خون به پهلوی چپ خود بخوابید.
زنان بارداری که معمولا  دچار سرگیجه هستند  بایستی  به دنبال علل سرگیجه خود باشند و آزمایشات لازم را در این زمینه انجام دهند .

منبع:کودک آنلاین

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.