زایمان و مراقبت‌ های پس از آن (۱)

180
زایمان و مراقبت‌ های پس از آن (۱)

ویکی نی نی به نقل از کودک سالم: مراقبت‌های پس از زایمان را باید بلافاصله پس از تولد نوزاد شروع کرده و تا زمانیکه بدن مادر به حالت پیش از بارداری بازگردد ادامه داد. این دوره حدود شش الی هشت هفته طول می‌کشد. در دوران پس از زایمان، مادر شاهد تغییرات فیزیکی و روانی زیادی خواهد بود.

در این دوران، لازم است که مادر بداند چگونه باید با این تغییرات کنار بیاید و خود را با شرایط جدید منطبق کند. علاوه بر این تنظیم و تطبیق، مادر باید نحوه نگهداری از نوزاد و اجابت نیازهای او را نیز یاد بگیرد. به همین دلیل است که در این مدت، بسیاری از خانم‌ها تحت فشارهای متعددی قرار می‌گیرند.
Delivery and after care
البته این مراقبت‌ها تنها مربوط به مادر نیست بلکه سایر اعضای خانواده نیز باید در این فرایند شریک باشند، زیرا با تولد یک نوزاد، یک خانواده به طور کلی تحت تاثیر قرار می‌گیرد و همه اعضای آن باید برای تطبیق خود با شرایط جدید تلاش کنند. مادران جدید برای بازیابی انرژی از دست رفته خود باید علاوه بر استراحت کافی، به تغذیه خود نیز توجه لازم را داشته باشند.

استراحت
هر فردی که به تازگی پدر یا مادر شده است خیلی زود متوجه می‌شود که ساعت بدن نوزادان با بزرگسالان متفاوت است. یک نوزاد معمولی هر سه ساعت یکبار از خواب بیدار می‌شود و مادر باید به او شیر بدهد، پوشک او را تعویض کند و نوزاد را آرام کند. به همین دلیل است که مادر، خصوصا اگر این اولین نوزاد او باشد، پس از مدت کوتاهی شدیدا احساس خستگی خواهد کرد. هر چند که در بسیاری مواقع مادران باید با خواب هشت ساعته کامل خداحافظی کنند، اما با استفاده از چند راهکار می‌توانند از خستگی خود بکاهند و انرژی بیشتری در طول روز داشته باشند.

در هفته‌های اول، مادر نباید هیچ مسئولیتی در خانه، به جز شیر دادن به نوزاد و مراقبت از خود داشته باشد. در این راستا، همسر و سایر اعضای خانواده باید با کمک یکدیگر به امور خانه رسیدگی کنند و از مسئولیت‌های مادر نوزاد بکاهند.

در زمان و انرژی برای رفت و آمد صرفه جویی کنید. بهترین راه برای اینکار این است که تخت نوزاد را کنار تخت خودتان قرار دهید تا بدین وسیله لازم نباشد در طول شب چندین بار از تخت خواب خود بیرون بیایید و به اتاق نوزادتان بروید.

به خودتان فشار نیاورید. در روزهای اولیه پس از تولد نوزاد، معمولا دوستان و آشنایان برای دیدن مادر و فرزند تازه متولد شده‌اش به خانه شما می‌آیند. هرچند این دیدارها بر روحیه شما تاثیر مثبت می‌گذارد، اما هرگاه احساس خستگی کردید، خجالت نکشید و خیلی راحت با عذر خواهی از دیگران برای استراحت به اتاق خودتان بروید.

هر گاه نوزاد می‌خوابد، مادر نیز باید بخوابد. شاید از نظر شما چند دقیقه خوابیدن تاثیر چندانی در خستگی مفرط شما نداشته باشد، اما توجه داشته باشید که با جمع شدن این دقایق کوتاه، می‌توان به میزان قابل توجهی از شدت خستگی کاست.

هر روز دقایقی را از خانه بیرون بروید. کافیست مقداری در اطراف خانه پیاده روی کنید و یا مطابق دستورالعمل پزشک ورزش کنید. خواهید دید که همین مدت کوتاه در بهبود روحیه شما و بازیابی انرژی‌تان تاثیر زیادی خواهد داشت.

ادامه دارد…

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.