زایمان طبیعی در آب

1,161
زایمان طبیعی در آب 

ویکی نی نی:زمانیکه جنین در دوران بارداری درون کیسه ای از آب قرار گرفته و با محیطی که مایع و شناور بخوبی آشنایی پیدا کرده . آب عامل آرامش بخش و کم کننده استرس و نگرانی در مادر درحال زایمان است که باعث کمتر شدن دردهای زایمان طبیعی میگردد .در زایمان طبیعی در آب ،‌ مدت زمان درد ناشی از زایمان و اضطراب مادر بر اثر احساس آرامش و سبکی که آب برای مادر ایجاد می‌کند، بمیزان قابل توجهی  کم میکند. بطوریکه روال زایمان برای مادر بسیار خوشایند است.آب در وان‌های مخصوص این روش روان است. بطوریکه  این وان‌ها به شکلی تعبیه شده است که قابلیت تعویض آب در صورت کثیف شدن در آن براحتی وجود دارد. در این روش میتوان ازنور و موسیقی نیز برای آرامش مادر و همچنین وجود همسر کنار زن در حال زایمان استفاده نمود . درجه حرارت آب در این روش توسط ماما تنظیم شده و معمولا بین ۳۴ تا ۳۷ درجه سانتیگراد میباشد . همچنین ازتکنیک های آرامش بخشی تنفسی در کنار آب میتوان برای کم کردن دردهای انقباضی زایمان طبیعی استفاده کرد.

Natural childbirth in water
زایمان طبیعی در آب

برای استفاده از زایمان در آب بایستی مادر و جنین در حالت طبیعی و سالم قرار داشته باشند و پزشک با تجربه برای کنترل لحظه ای مادر و جنین الزامیست. فشار خون مادر و همچنین صدای قلب کودک بایستی بطور مرتب توسط ماما مورد بررسی قرار گیرد.
مزایای روش زایمان طبیعی در آب :

– زایمان در آب باعث کاهش درد زایمان  طبیعی میگردد .
-روند زایمان بدون تزریق آمپول فشار و بصورت طبیعی میپذیرد .
– آب به دلیل خاصیتى که دارد موجب تنظیم انقباضات مى شود.
– نیازکمتر به اپیزیوتومى (برش ناحیه پرینه) در زایمان در آب می باشد زیرا آب حالت ارتجاعى و انقباضى بیشترى به عضلات دهانه رحم مى دهد.
– در زایمان طبیعی در آب نیازکمتری به داروهای مسکن و بیحس کننده های نخاعی و منطقه ای مانند اپیدورال و اساینال میگردد.
-در زایمان طبیعی در آب  معمولا نیازبه استفاده ازدستگاه مکنده براى بیرون کشیدن نوزاد، و همچنین استفاده ازفورسپس یا انجام سزارین و مداخلات پزشکی دیگری احساس نمیگردد و زایمان سیر طبیعی خود را براحتی طی خواهد کرد.

نبایدهای زایمان در آب

با اینکه این روش، برای زایمان طبیعی بسیار مناسب بنظر می‌رسد ولی در موارد خاص استفاده ازاین روش توصیه نمی‌شود، بعنوان مثال وقتیکه جنین در شکم مادر جابجا نشده باشد و سرش بطرف پایین نباشد(وضعیت بریچ) یا نوزادان چندقلو باشند یا در شرایطی که مادر دچار پره اکلامپسی (فشارخون و دفع پروتئین در ادرار و تشنج حاملگی، گاهی همراه با اغما) است ، این روش توصیه نمی‌شود.

بعلاوه در هنگام وجود علامتهایی مانند؛ بی‌قراری یا تنش و حرکات غیرارادی در جنین ، خونریزی، استفاده مادر ازمسکن‌هایی نظیر پتیدین یا بالا بودن سن مادر انجام زایمان در آب به هیچ‌وجه توصیه نمیگردد.

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.