زایمان در آب و شگفتی های آن

416
زایمان در آب و شگفتی های آن

ویکی نی نی:در سالهای اخیر زایمان در آب بیشتر سر زبان ها افتاده و بسیاری از بانوان در جستجوی روش زایمانی راحت تر و آرامش بخش ترند.

به طور کلی زایمان در آب نسبت به روش های طبیعی زایمان کم استرس تر و آرامش بخش تر تلقی می شود . طبق پژوهش هایی که درباره زایمان های آبی شده است ، بانوانی که زایمان آبی را برگزیده اند ، روش دیگری را برای تسکین درد خود انتخاب نمی کنند . زایمان در آب عموماً در بیمارستان های خصوصی یا زایشگاه هایی که در این بخش فعال هستند زایمان صورت می گیرد یا در خانه با استفاده از حوضچه زایمان انجام می شود.

Water birth. Pregnant woman lying in a birthing pool.

زایمان در آب و شگفتی های آن

علت گزینش زایمان در آب

اگر زایمان طبیعی را برنامه ریزی کرده اید و خواهان تجربه زایمان آرامش بخش و آسوده ای هستید ، شاید زایمان در آب همان چیزی باشد که خواستار آن هستید . خانم مریان آلویز ، نرس ماما ، می گوید : با این روش ، مادر آرام و آسوده تر است . روند زایمان با سهولت پیش می رود و مادر درد زایمان را بهتر مدیریت می کند . خانم جود پولاک ، مدیر یک مرکز زایشگاهی که حدود ۵۰% زایمان هایشان در آب انجام می شود ، توضیح می دهد : وقتی خانمی درد ش شروع می شود ، ضرورتاً می ترسد و وقتی وحشت زده می شود ، ماهیچه ها سفت و سخت می شود و همین وضعیت درد را تشدید می کند .

گرچه زایمان آبی می تواند مستقیماً درد را تسکین دهد ، اما وقتی مادر وارد حوضچه می شود ، آب او را آرام و آسوده می کند و آن چرخه ترس و وحشت را می شکند . برای بسیاری از بانوان کافی است از شدت هراس کاسته شود تا آنان احساس آرامش کنند. افزون بر این ، اگر از نبود نظارت بر بچه نگرانید ، جای نگرانی نیست . چرا که در طول زایمان آبی نیز شما از نظارت های معمول بهره مند هستید . ماما از وسیله ای ویژه به نام foetal doptone برای بررسی تپش قلب فرزندتان استفاده خواهد کرد.

Water birth

عوامل ناخوشایند

گرچه عامل ناخوشایند (نشستن در حوضچه ای از خون خودتان ) بسیاری از بانوان را هراسان می کند ، اما این موضوع چنان که تصور می کنید ، نگرانی بزرگی نیست . هنگام زایمان خونریزی وجود دارد ، ولی پس از تولد نوزاد ، مادر برای مدتی طولانی در آب نمی ماند . به علاوه ، اگر مایع آمنیوتیک وارد حوضچه شود ، چون این مایع بدون رنگ است ، بنابراین متوجه آن نخواهد شد . سپس برای زایمان جفت یا حوضچه خالی می شود و یا مادر از آن بیرون می آید . خانم پولاک ، تشریح می کند : تمامی مراحل زایمان و فشار آوردن ، چیزی وارد آب نمی کنیم . پس از زایمان کمی خونریزی وجود دارد ، اما آب فوراً تخلیه می شود و مادر برای مدت زیادی در آب نخواهد بود .

وقتی زایمان در آب ممنوع است !

اگر بارداری شما به هر ترتیبی پر خطر باشد ، زایمان در آب به شما توصیه نخواهد شد . خانم مریان اشاره می کند که اگر در میانه زایمان مشکلی رخ دهد که مستلزم مداخله پزشکی باشد ، مادر از آب خارج و به اتاق زایمان منتقل می شود . به مادران باردار مبتلا به دیابت ، فشار خون بالا ، بیماریهای کلیوی یا هر عامل خطر دیگر مثل بارداری بریج یا بارداری های چند قلوئی توصیه می شود که از زایمان آبی پرهیز کنند.

علاوه بر این ، اگر مامای شما طی زایمان تنش جنینی را تشخیص داد ، زایمان آّبی گزینه مناسبی برای شما نخواهد بود . اما اگر در آب هستید و ماما تنش جنینی را تشخیص داد ، او شما را از آب بیرون می کشد . برخی از مادران نیز به دلایل مذهبی از زایمان های آبی اجتناب می ورزند.

به کجا مراجعه کنم ؟

اگر برای زایمان بیمارستان خصوصی نزدیک به منزلتان را انتخاب کرده اید ، از تجهیزات بخش زایمان آن بیمارستان مطلع شوید . تمامی بیمارستان ها تجهیزات ضروری برای زایمانی آبی ندارند . اگثر بیمارستان های دولتی امکان زایمان در آب و تجهیزات آن را ندارند ، بنابراین به دنبال مرکزی باشید که این نوع زایمان را انجام می دهد .

سوال های متداول

آیا از شروع مراحل زایمان می توانم وارد آب شوم و در آنجا بمانم ؟

خیر ، گرچه آب یا حمام در اوایل مراحل زایمان و برای مدتی کوتاه ( حدود ۳۰ دقیقه ) برای تسکین درد استفاده می شود ، ولی این کار روند زایمان را آهسته می کند . وقتی دهانه رحم حداقل هفت سانتی متر باز شده باشد وارد آب خواهید شد.

آیا می توانم این کار را در وان حمام خانه خود انجام دهم ؟

وان حمام منازل فضای چندانی برای مانور دادن ندارد و اغلب به اندازه کافی عمیق نیست . حوضچه زایمان در بخش زایشگاه بزرگ تر است و در آن می توانید زانو بزنید ، چمباتمه بنشینید یا دیگر وضعیت های مناسب برای زایمان را بیابید.

Water birth

چه چیزی به تن می کنم ؟

این پوشش انتخابی شخص است ، برخی از بانوان برهنه بودن در حمام را آرامش بخش می یابند ، در حالی که دیگران با پوشیدن پستان بند ورزشی یا بالا پوش به هنگام زایمان احساس آسودگی می کنند.

آیا اگر در آب زایمان کنم دچار پارگی ( میان دوراه ) می شوم ؟

این مسئله به مادر بستگی دارد ، برخی از افراد در برابر پارگی آسیب پذیرترند ، زیرا ماهیچه های سفت تری دارند یا بچه بزرگ است. درحالی که دیگران به احتمال کمتری طی زایمانی آبی دچار پارگی می شوند . اما ظاهراً در این نوع زایمان ها پارگی کمتری به چشم می خورد . احتمالاً به این علت که مادران آرام و آسوده ترند و همین امر به ماهیچه های آنان آرامش می دهد.

گرمای آب چقدر است ؟

Water birth

آب داخل حوضچه شاید دمای بدن یعنی حدود ۳۷ درجه سانتیگراد است که آب ولرمی  خواهد بود آب نباید بیش از این گرم باشد.

با زایمان آبی ، باز هم می توانم از مسکن استفاده کنم؟

بله ، به پیشنهاد ماما ، مشکلی ندارد . اما اگر اپیدورال می خواهید ، نمی توانید زایمانتان را در آب انجام دهید ، زیرا این ماده قدرت تحرک شما را متوقف می کند .

نگرانم که فرزندم آب را به درون تنفس کند .

این اتفاق افتاده ، اما بسیار نادر است . نوزادان با واکنش غوطه ور شدن در آّب (dive reflex)متولد می شوند و این امر آنان را برای نگه داشتن نفس در زیر آب آماده می کند . خانم ماریان می گوید : وقتی بچه از مجرای زایمان خارج شد ، برای غوطه ور شدن در آب رها نمی شود . در واقع ، پس از تولدش ، به سرعت او را از آب بیرون می کشیم و در آغوش مادر می گذاریم (دقیقاً لحظاتی پس از تولدش) نوزاد تا زمانی که از آب خارج شود ، نفس نمی کشد . این تغییر دماست که او را برای اولین تنفسش آماده می سازد.

منبع : مجله نی نی پلاس

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.