راهکار کاهش خطر تولد فرزند معلول ذهنی و جسمی

182
راهکار کاهش خطر تولد فرزند معلول ذهنی و جسمی

به گزارش گروه وب گردی ویکی نی نی محمدی گفت: با انجام مشاوره ژنتیک خطر تولد فرزند معلول ذهنی و جسمی کاهش می یابد.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان افزود: با توجه به پیشرفت های اخیر علم طب در شناخت علل بیماریها و نحوه ایجاد معلولیت های جسمی و ذهنی می توان گفت این امر قابل پیش بینی و پیشگیری است.

وی زمان مناسب برای انجام مشاوره ژنتیک را پیش از ازدواج، حین بارداری و پس از بارداری عنوان و اظهار کرد: مراکز مشاوره ژنتیک با هدف تحت پوشش قراردادن گسترده اقشار مردم به خصوص قشر در معرض آسیب و معلولیت توسط سازمان بهزیستی راه اندازی می شود.

این مقام مسئول پیشگیری را مقرون به صرفه عنوان نمود و تصریح کرد: بسیاری از معلولیت ها و بیماریهای خاص را می توان بوسیله انجام مشاوره ژنتیک پیشگیری کرد و اکثر بیماری های ارثی حتی با صرف هزینه بالا کامل قابل درمان نیستند و پیشگیری روش مناسبتری است.

وی ازدواج فامیلی، بارداری پیش از ۱۸ سالگی و بالای ۳۵ سالگی، عقب ماندگی ذهنی، بیماریهای عصبی، نگرانی از خطر بروز مکرر یک بیماری فامیلی و… را از مهمترین موارد ضروری مشاوره ژنتیک عنوان نمود.

وی خاطر نشان کرد: اکثر بیماریهای ژنتیک قابل درمان نیستند ولی قابل پیشگیری یا کنترل می باشند. پیشگیری از این اختلالات ابعاد و جنبه های مختلفی را در بر می گیرد که مشاوره ژنتیک هسته اصلی و بخش مهم آن است.

محمدی از زوجین خواست پیش از ازدواج از طرح مشاوره ژنتیک بهزیستی استقبال نموده و سلامتی را به خود و خانواده خود هدیه دهند.

بهترین مطالب  ویکی نی نی را در تلگرام و از طریق  کانال «راهنمای بارداری» در اختیار شما قرار می‌دهد

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.

کپچا *