راهنمایی برای هفته یازدهم

69

شاید بتوانید با سونوگرافی ، از جنین خود پیش از تولد، «عکس» بگیرید. برخی مراکز حتی برای شما نوار ویدیویی درست می ‏کنند. اگر می ‏خواهید عکس یا نوار ویدیویی  از جنین خود داشته باشید، پیش از انجام سونوگرافی در مورد آن سؤال کنید. ممکن است از شما بخواهند یک نوار ویدیویی نو و استفاده نشده به همراه داشته باشید.

اسکن سه بعدی  در ارزیابی جنین‏ های مبتلا به ناهنجاری ‏های صورتی  و دست و پا و مشکلات نخاعی و نقایص لوله‏ای  ـ عصبی مفید است. برخی مطالعات نشان می ‏دهد که تصاویر سه بعدی ابزار کمک آموزشی ارزشمندی برای والدین است که ممکن است با تجسم این نقایص مشکل داشته باشند. اکثر متخصصان معتقدند که سونوگرافی سه بعدی شاید در آینده نزدیک سونوگرافی استانداردی نباشد، ولی همچنان ارزش خود را داراست.

می ‏توان برای  مشاهده بهتر جنین و جفت در اوایل بارداری  از سونوگرافی  واژینال استفاده کرد. در این روش، گیرنده ‏ای درون واژن قرار داده می ‏شود و بارداری  از این زاویه مورد بررسی قرار می ‏گیرد. برای این نوع سونوگرافی ، لازم نیست که مثانه‏ ای پر داشته باشید !

اولترا اسکرین تستی  است که ترکیبی از تست‏های خون مادری و سونوگرافی در هفته ۱۱ تا ۱۳ است. این تست جنین‏های با خطر بالا از نظر داشتن نقایص تولد خاص را مشخص می ‏کند. در غربالگری خون دو پروتئین حاملگی در خون مادر PAPP-AC (پروتیئن A پلاسمای  مرتبط با بارداری ) و FB-HCE (زیر واحد آزاد بتای  هورمون گنادوتروپین آمنیون انسانی ) در تشخیص سندرم داوون مانند غربالگری چهارگانه سه ماهه دوم کاربرد دارد با  احتمال مثبت کاذب پایین ‏تر. اهمیت غربالگری در سه ماهه اول تشخیص زودتر در بارداری است. در نوعی سونوگرافی  مایع نخاعی گردن کودک اندازه ‏گیری می ‏شود که شفافیت نخاعی (NT) نام می ‏گیرد. NT باید به ‏وسیله متخصصانی  که در این زمینه آموزش دیده ‏اند صورت گیرد.

نوع دیگری از تست سونوگرافی که شناسایی سندرم داوون را تا ۹۵% افزایش می ‏دهد ارزیابی استخوان بینی جنین است با درصد کمی مثبت کاذب، غربالگری مرکب سه ماهه اول را از هر گونه تست غربالگری دیگر مؤثرتر می ‏سازد.

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.