راهنمایی برای هفته شانزدهم بارداری

180

مصرف برخی  غذاهایی  که در شرایط عادی  دوست دارید،  می تواند در دوران بارداری باعث بروز تهوع یا ناراحتی  معده شود. ممکن است لازم باشد به جای  آنها از بعضی  غذاهای  مغذی  دیگر که راحت‏تر تحمل می ‏کنید، استفاده کنید.

اگر مسن‏تر باشید، بارداری  شما متفاوت‏تر خواهدبود؟

اگر مسن‏تر باشید، احتمالاً پزشک از شما خواهد خواست بیشتر به ملاقات وی  بروید و ممکن است آزمایش‏های  بیشتری  روی  شما انجام شود. ممکن است برای  تعیین ابتلای  جنین به سندرم داوون، آمنیوسنتز یا  CVSانجام شود. حتی  اگر هرگز نخواهید بارداری  خود را خاتمه دهید، انجام این آزمایش‏ها توصیه می ‏شود. دانستن حقایق به شما کمک می ‏کند که آمادگی  تولد فرزندتان را داشته باشید.

ممکن است از نظر علایم و نشانه‏ های دیابت بارداری یا فشارخون بالا، تحت مراقبت بیشتری  قرار داشته باشید. بروز هریک از آنها در طی بارداری ، دردسرساز است ولی با مراقبت‏های  مناسب پزشکی ، معمولاً می ‏توان با هر دو به خوبی  کنار آمد.

اگر شما بالای  ۳۵ سال دارید و حامله هستید، نسبت به جوان‏ترها احتمال بیشتری  برای  داشتن وزن کم کودک در زمان تولد یا زایمان زودرس دارید. مطالعات نشان می ‏دهد که اگر شما مسن هستید، احتمال شما برای داشتن کودک زیر ۵/۵ پوند ۲۰ تا ۴۰% بیشتر است و به احتمال ۲۰% بیشتر کودک خود را قبل از هفته ۳۷ حاملگی  به دنیا می ‏آورید.

از نظر ویژگی ‏های جسمانی ممکن است وزن بیشتری  اضافه کنید، خطوط کشش پوستی در مکان‏هایی  ظاهر شوند که قبلاً وجود نداشته‏ اند؛ سینه‏ هایتان آویزان‏تر شوند و احساس کنید که قدرت عضلانی خود را از دست داده‏اید. مسن‏تر بودن و باردار شدن، مشکلات خاص خودش را دارد. دقت به روش زندگی (تغذیه و ورزش)  می تواند بسیار کمک کننده باشد.

به‏ دلیل صرف انرژی و زمان بیشتر، خستگی و ضعف یکی از بزرگ‏ترین مشکلات شما خواهد بود. این وضعیت یکی از شایع‏ترین مشکلات زنان باردار است. استراحت برای سلامتی خودتان و جنین ضروری است. از هر فرصتی برای  استراحت یا خواب مختصر استفاده کنید. مسئولیت‏های  جدید یا کارهای بیشتری بر عهده نگیرید.در محل کار خود، داوطلب انجام پروژه‏های بزرگ نشوید. یاد بگیرید «نه» بگویید. احساس بهتری خواهید داشت!

فعالیت بدنی با شدت متوسط به افزایش سطح انرژی شما کمک می ‏کند و ممکن است برخی ناراحتی ‏ها را از بین ببرد یا تخفیف دهد. با این حال پیش از آغاز هر برنامهورزشی ،در مورد آن با پزشک خود صحبت کنید.

تنش‏های روحی نیز می ‏توانند مشکل آفرین باشند. برای  کاهش تنش‏های روحی ،ورزش کنید، غذاهای سالم بخورید و به اندازه کافی استراحت کنید. برای خودتان وقت صرف کنید.

برخی زنان فکر می ‏کنند که کمک گرفتن از گروه‏های حمایت از بارداری ،راه خوبی برای کنار آمدن با مشکلاتی است که ممکن است برای آنها رخ دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر، با پزشک خود صحبت کنید.

با تحقیق مشخص شده است که دردهای زایمانی و زایمان ممکن است در یک زن میانسال، متفاوت باشند. دهانه رحم شما ممکن است به راحتی  یک زن جوان، متسع نشود، بنابراین ممکن است زایمان بیشتر طول بکشد. در زنان میانسال، عمل سزارین بیشتر انجام می ‏شود. یک علت آن است که زنان میانسال، اغلب کودکان بزرگ جثه‏ای دارند که به همین دلیل انجام سزارین ضرورت می ‏یابد. پس از زایمان ممکن است رحم شما به سرعت رحم یک زن جوان منقبض و جمع نشود و خونریزی  پس از زایمان ممکن است بیشتر و طولانی ‏تر باشد.

 

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.