دیابت و بارداری

113

دیابت که زمانی مشکلی  بسیار جدی در دوران بارداری محسوب می ‏شد، همچنان عارض ه‏ای مهم است.با این وجود امروزه بسیاری از زنان مبتلا به دیابت با مراقبت پزشکی مناسب و تغذیه خوب و پیروی از دستورات پزشک، بارداری  خود را بدون هر گونه خطری ،پشت سر می ‏گذارند.

با کشف انسولین و پیدایش راه‏های مختلف برای  کنترل جنین،امروزه بعید است که یک زن باردار دیابتی با مشکلی  جدی  روبه ‏رو شود. میزان بقای جنین‏ها نیز خوب است.امروزه زنانی ‏که در حاملگی نوعی  دیابت دارند، ۱۰% وابسته به انسولین و ۹۰% دیابت حاملگی  است.  دیابت نوعی اختلال است که به‏ دلیل کمبود انسولین در جریان خون ایجاد می ‏شود. انسولین برای  تجزیه قندها وانتقال آنها به داخل سلول‏ها ضروری است. اگر انسولین نداشته باشید، قند خون تان بالا می ‏رود و میزان قند موجود در ادرار نیز زیاد خواهد بود. دو نوع دیابت وجود دارد:در نوع ۱ بدن قادر به تولید انسولین نیست؛ اما در نوع ۲ بدن نمی تواند از انسولین موجود در گردش خون، به خوبی استفاده کند. تحقیقات نشان می ‏دهند که شیوع نوع ۲ دیابت در زنان باردار روبه افزایش است. نتیجه هر دونوع دیابت، بالا رفتن میزان قند موجود در گردش خون است.

وجود دیابت در دوران بارداری می تواند سبب بروز مشکلات مختلفی شود که برخی از آنها عبارتنداز: مشکلات کلیوی،ناراحتی ‏های چشمی و سایر اختلالات خونی یا عروقی  مانند آترواسکلروز یا سکته قلبی . این مشکلات می ‏توانند سلامت شما و فرزندتان را تهدید کنند. اگر شما در بارداری دیابت داشته باشید، خطر و ریسک داشتن کودک خیلی بزرگ در شما زیاد است (ماکروزومی )که می تواند یک دلیل برای زایمان سزارین باشد. اکثر نقایص تولد مرتبط با دیابت نوع ۲ قبل از هفته ۷ حاملگی  روی  می ‏دهد.

 

یک پیشرفت جدید و مهیج برای  دیابتی ‏ها انسولین پودری  استنشاقی است (اگزوبرار) که مشابه اسپری  آسم استفاده می ‏شود. انسولین سریع‏ العمل می تواند برای دیابت نوع ۱ و ۲ بکار رود. این نوع انسولین نیاز به تزریق انسولین را در برخی  افراد کاهش می ‏دهد. در این مورد، فقط اگر به وضوح مورد نیاز است باید به زنان حامله داده شود. اگر فکر می ‏کنید این دارو برای  شما  می تواند مفید باشد با پزشکتان تماس بگیرید.

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.