دیابت بارداری

102

بعضی از زنان تنها در دوران بارداری  دچار دیابت می ‏شوند که آن را دیابت بارداریمی ‏نامند.دیابت بارداری به‏ صورت عدم تحمل گلوکز تعریف می ‏شود که ابتدا در حاملگی تشخیص داده می ‏شود، زمانی روی می ‏دهد که هورمون‏ های بارداری روی چگونگی ساخت انسولین و مصرف آن تأثیر می ‏گذارد، انسولین هورمونی است که قند موجود در غذا را به انرژی برای استفاده بدن تبدیل می ‏کند.

اگر بدن شما انسولین کافی تولید نکند یا اگر از انسولین به درستی استفاده نکند، سطح قند خون تا سطح غیرمعمول بالامی ‏رود که هیپرگلایسمی نام می ‏گیرد و به این معناست که قند زیادی در خون شما موجود است. گاهی هورمون‏ هایی که جفت تولید می ‏کند، می تواند مانع عملکرد انسولین شود و دیابت حاملگی  روی می ‏دهد. فاکتورهای متعدد دیگری می تواند روی سطح قند خون شما تأثیر بگذارد مانند استرس،زمان روز (سطح گلوکز در صبح بالاتر است)، میزان ورزشی که انجام می ‏دهید، میزان کربوهیدارت موجود در رژیم غذایی  شمااین اختلال در حدودا ۱۰% تمام بارداری ‏ها مشاهده می ‏شود. پس از پایان بارداری،تقریبا تمام زنان مبتلا به این نوع از دیابت به شرایط طبیعی باز می ‏گردند و مشکل از بین می ‏رود. با این حال اگر در یک بارداری ، دیابت بارداری  ایجاد شود، احتمال بروز مجدد آن در بارداری ‏های  بعدی  تقریبا ۹۰% است. به‏ علاوه،مطالعات نشان می ‏دهد که ۲۰ تا ۵۰% زنانی که دیابت بارداری دارند ممکن است در عرض ۱۰ سال به دیابت نوع ۲ مبتلا شوند.

ما اعتقاد داریم که دیابت بارداری به دو دلیل ایجاد می ‏شود. اول آنکه بدن مادر در دوران بارداری،انسولین کمتری تولید می ‏کند. علت دوم آن است که بدن مادر قادر نیست از انسولین موجود، به خوبی  استفاده کند. این دو مورد باعث افزایش سطح قند خون می ‏شوند. عوامل خطرزا برای  ایجاد دیابت حاملگی  شامل موارد زیر است:

سن بیش از ۳۰ سال

چاقی

سابقه خانوادگی دیابت

سابقه دیابت حاملگی در حاملگی  قبلی

داشتن کودک قبلی  با وزن بیش از ۵/۴ کیلو

سابقه مرده‏زایی

نژاد آمریکایی  ـ آفریقایی / تیره پوست، سرخپوست / لاتین، آسیایی ، بومی  آمریکا یا بومیان ساکن جزایر اقیانوس آرام

وزن هنگام تولد زن  می تواند نشانه خوبی برای  احتمال بروز دیابت بارداری  باشد. در یک تحقیق مشخص شد که زنانی که وزن آنها به هنگام تولد زیر صدک ۱۰ بوده است،۳ تا ۴ برابر بیش از زنان دیگر در معرض خطر ابتلا به دیابت بارداری  قرار دارند.

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.