درمان نازایی در زنان(۲)

118
ناباروری به دلایل ناشناخته
ویکی نی نی:دلایل ناباروری در حدود ۲۰% از زوجین با استفاده از روش های تشخیصی در دسترس تشخیص داده نمی شوند.
علت نازایی در زنان با استفاده از چندین روش تشخیص داده می شود:
-آزمایش خون و بررسی سطوح هورمون ها
-بافت برداری اندومتری برای بررسی پوشش داخلی رحم
دو تست تشخیصی که در تشخیص بافت زخم شده و موانع موجود در لوله موثر می باشند: ،
هیستروسالینگوگرافی:
این روش فهمیدن دلیل نازایی زنان، شال سونوگرافی یا اشعه ایکس برای بازسازی اندام می باشد. از دهانه رحم و از طریق لوله های فالوپ نمک و هوا به بدن تزریق می شود. این عمل سونوگرافی را قادر به تشخیص باز و بسته بودن لوله های فالوپ می سازد.
پلا پاراسکوپی:
در این روش یک لاپاراسکوپ از طریق برشی کوچک در نزدیکی ناف وارد شکم می شود. لاپاراسکوپ دکتر را قادر به دیدن بخش
بیرونی رحم، تخمدان و لوله های فالوپ می سازد تا رشد غیر طبیعی همانند روش اندومتری تشخیص داده شود. دکتر همچنین می تواند تا بررسی کند که لوله های فالوپ به طور همزمان باز می شوند.
درمان نازایی در زنان با چه روش هایی انجام می شود؟
نازایی در زنان به چند روش قابل درمان می باشند که عبارتند از:
لاپاراسکوپی
زنانی که دارای اختلالات لوله های رحمی و لگن دارند برای بازسازی اندام های تناسلی می توانند عمل جراحی را انجام دهند یا سعی کنند تا از طریق لقاح مصنوعی باردار شوند. با استفاده از لاپاراسکوپ وارد شده به بدن از طریق سوراخی کوچک نزدیک به ناف، بافت آسیب دیده می تواند برداشته شود کیست های تخمدان بردشاته شده و لوله های مسدود شده باز گردند.
هیستروسکوپی
یک هیتروسکوپ از طریق دهانه رحم داخل رحم قرار داده می شود و برای رفع پلیپ ها و تومورهای فیبروئید مورد استفاده قرارگیرد بافت های آسیب دیده برداشته می شوند و لوله های بسته باز می شوند.
درمان پزشکی
به زنانی که از مشکلات تخمدان رنج می برند داروهایی مثل کلومیفن سیترات، لتروزول یا گنادوتروپین که به تخمدان راه می یابند تجویز می شود. گنادوتروپین وقتی کلومید یا سروفین کار نمی کنند وارد تخمدان می شود. این داروها می توانند باروری را بدلیل افزایش تخمک های تخمدان در طول چرخه دارویی افزایش دهند. درمان گنادوتروپین برای ناباروری های ناشناخته یا وقتی عوامل دیگر اصلاح می شوند اما هنوز بارداری اتفاق نمی افتد ممکن است تجویز شود. متفورمین داروی دیگری است که تخمدان را در زنانی که مبتلا به مقاومت انسولینی هستند به حالت عادی بازمی گرداند.
القاح داخل رحمی
روشی که در آن منی جمع می گردد و با محلول خاصی شستشو داده می شود و سپس به رحم در زمان تخمک گذاری وارد می شود. اسپرم از طریق لوله پلاستیکی بلند و باریک که از طریق دهانه رحم وارد می شود به داخل رحم راه می یابد. این روش می تواند همراه با داروهایی که در بالا ذکر شد که تخمدان را تحریک می کنند مورد استفاده قرار گیرد.
لقاح مصنوعی
روشی که تخمک ها در ظروف کشت بارور می شوند و سپس وارد رحم می شوند. زن گندوتروپین مصرف می کند تا چند تخمک را تشکیل دهد. وقتی بررسی ها نشان داد که تخمک بارور شده است با استفاده از میله واژن سونوگرافی با استفاده از سوزن جمع آوری می شوند.اسپرم جمع آوری شده شسته شده و به تخمک ها در ظروف کشت اضافه می شوند. چند روز بعد جنین با استفاده از تلقیح داخل رحمی به رحم بازگردانده می شود. با رضایت زوجین یک جنین می تواند برای استفاده های بعدی منجمد شود.
اگر ناباروری مربوط به اسپرم باشد تزریق اسپرم صورت می گیرد. اسپرم به طور مستقیم به تخمک در ظروف کشت تزریق می شود و سپس در داخل رحم زن قرار می گیرد و باعث بارداری می شود.
انتقال گامتGIFT یا زیگوت ZIFT به فالوپ از طریق لوله
همانند لقاح مصنوعی این روش ها شامل بازیابی یک تخمک از زن می باشد که با اسپرم در آزمایشگاه ترکیب می شود و دوباره به بدن زن منتقل می شود. در ZIFT تخمک های بارور شده در لوله های فالوپ برای ۲۴ ساعت قرار داده می شوند. در GIFT اسپرم و تخمک ها قبل از ورود به بدن با یکدیگر ترکیب می شوند.
اهدای تخمک
درمان نازایی زنان با اهدای تخمک به زنانی که تخمدان آن ها عملکرد طبیعی ندارد کمک می کند تا حامله شوند. اهدای تخمک حاوی برداشتن یک تخمک از بدن اهدا کننده می باشد. تخمک های اهدا کننده سپس با اسپرم زوج دریافت کننده برای  لقاح مصنوعی ترکیب می شود و در نهایت تخمک های بارور شده به رحم دریافت کننده منتقل می شوند.
درمان نازایی در زنان با استفاده از دارو و لقاح مصنوعی شانس حاملگی در زنانی که علت نازایی آنان ناشناخته است را افزایش می دهد.
پیشگیری از نازایی در زنان
معمولا روشی برای پیشگیری از نازایی در زنان که دلایل ژنتیکی دارند و یا بر اثر بیماری ایجاد شده است وجود ندارد. اگرچه چند روش وجود دارد که احتمال ناباروری را کاهش می دهد. برداشتن گامهایی برای پیشگیری از بیماری های مقاربتی، خودداری از مواد مخدر، خودداری از استفاده از الکل به طور منظم و زیاد، روش های درمانی و حفظ سلامت و بهداشت شخصی
منبع:آرگا
wikinini.com

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.

کپچا *