خطر ابتلای کودک به اوتیسم با مصرف داروهای ضدافسردگی در بارداری

67
خطر ابتلای کودک به اوتیسم با مصرف داروهای ضدافسردگی در  بارداری

ویکی نی نی:محققان دانشگاه مونترال در پژوهش جدید خود دریافتند که استفاده از داروهای ضد افسردگی در دوران بارداری، خطر ابتلای کودک به بیماری اوتیسم را افزایش می‌دهد.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، پروفسور آنیک برارد از دانشگاه مونترال اظهار کرد: استفاده از داروهای ضد افسردگی در دوران بارداری تا حد زیادی خطر ابتلا به اوتیسم را افزایش می دهد. پروفسور برارد که کارشناس مشهور بین‌المللی در زمینه‌های ایمنی دارویی در دوران بارداری است، پس از بررسی داده‌های ۱۴۵ هزار و ۴۵۶ زن باردار به این نتیجه‌گیری رسید.

Antidepressants in Pregnancy

وی افزود: علل مختلف اوتیسم هنوز مشخص نیست، اما مطالعات نشان داده است که هم عوامل ژنتیکی و هم محیط زیست می‌توانند در این بیماری دخیل باشند.

پژوهش جدید نشان داده است که مصرف داروهای ضد افسردگی در طول سه ماهه دوم یا سوم بارداری، خطر ابتلای کودک به اوتیسم تا سن ۷ سالگی را تقریبا دوبرابر می‌کند، به خصوص اگر مادر از بازدارنده‌های بازجذب سروتونین که اغلب با مخفف SSRI شناخته شده‌اند، استفاده کند.

برارد و همکارانش با داده‌هایی از پژوهش گروه بارداری ایالت کبک کانادا و بررسی ۱۴۵ هزار و ۴۵۶ کودک بین زمان لقاح تا ده سالگی، شروع به کار کردند. علاوه بر اطلاعاتی که در مورد استفاده مادران از داروهای ضد افسردگی و تشخیص نهایی مبنی بر ابتلای کودک به اوتیسم وجود داشت، این داده‌ها شامل جزئیات زیادی بود که این گروه را قادر به درک تاثیر خاصی از داروهای ضد افسردگی می‌کرد.

برخی از مردم به صورت ژنتیکی مستعد اوتیسم هستند. همچنین سن مادر و افسردگی نیز با توسعه اوتیسم در کودکان در ارتباط است. لازم به ذکر است که عوامل اجتماعی و اقتصادی مانند فقر نیز در بروز این بیماری دخیل هستند.

این یافته‌ها بسیار مهم هستند؛ چرا که شش تا ده درصد از زنان باردار در حال درمان افسردگی با داروهای ضدافسردگی هستند. در پژوهش کنونی، ۱۰۵۴ کودک با میانگین سنی ۴٫۵ سال (۰٫۷۲ درصد) مبتلا به اوتیسم بودند. علاوه بر این، شیوع اوتیسم در میان کودکان از چهار مورد در ۱۰ هزار کودک در سال ۱۹۶۶ به ۱۰۰ مورد در ۱۰ هزار کودک افزایش یافته بود.

سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۲۰، افسردگی دومین علت مرگ‌ومیر جهان خواهد شد. به همین دلیل محققان بر این باورند که تجویز داروهای ضد افسردگی‌، مخصوصا در دوران بارداری همچنان ادامه خواهد داشت. آنها معتقدند که با توجه به استفاده گسترده از این داروها، آشکارسازی نتایج آن‌ها یک اولویت بهداشت عمومی است.

یافته‌های این پژوهش در JAMA Pediatrics منتشر شد.

منبع:ایسنا

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.

کپچا *