خطرات ناشی از کار در بارداری

254

تعیین خطرات دقیق ناشی  از یک نوع کار به‏ خصوص، سخت است.در اغلب موارد اطلاعات کافی در مورد تمام موادی که می ‏توانند به جنین در حال تکامل آسیب برسانند، نداریم.

هدف، به حداقل رساندن خطر برای مادر و جنین و در عین حال، فراهم آوردن امکان کار برای مادر است. یک زن سالم با یک شغل معمولی می تواند در سراسر بارداری  خود، کارش را ادامه دهد. با این حال ممکن است لازم باشد که کارش را تا حدودی تعدیل کند. برای مثال، باید کمتر بایستد. مطالعات نشان داده ‏اند که زنانی که برای  مدت‏های طولانی در وضعیت خاصی می ‏ایستند، به احتمال بیشتری نوزادانی به دنیا می ‏آورند که نارس یا دارای وزن کم هنگام تولد هستند.

اگر شغلتان بلند کردن، پریدن، ایستادان و حمل کردن به مدت طولانی را نیاز دارد، ممکن است لازم باشد در آن تغییراتی را در طی بارداری ایجاد کنید. در اوایل بارداری ، ممکن است احساس سرگیجه و خستگی و تهوع داشته باشید که ممکن است احتمال صدمات را در شما افزایش دهد.

اضافه وزن و شکم بزرگ ممکن است تعادل را در شما تحت تأثیر قرار دهد و احتمال افتادن شما را در اواخر حاملگی زیاد می ‏کند.

اگر شما در معرض هرگونه مواد خطرناک هستید، شاید بخواهید تغییر ایجاد کنید. ممکن است با آفت کش‏ها و مواد شیمیایی  مضر و حلال‏های پاک کننده یا فلزات سنگین مثل سرب در تماس باشید، خصوصا اگر شما در یک کارخانه یا خشکشویی یا در صنعت چاپ و در مشاغل صنعتی و هنری و الکترونیک یا در مزرعه کار می ‏کنید.

زنانی که کارمندان مراکز بهداشتی هستند یا معلم یا پرستار کودک هستند ممکن است با ویروس‏های خطرناکی در تماس باشند. تماس با گازهای پزشکی قابل جذب و داروهای سمی و اشعه‏ ها ممکن است برخی کارمندان را تحت تأثیر قرار دهد.

اگر شما هرگونه مشکل پزشکی دارید، ممکن است پزشکتان بخواهد فعالیت‏های شما را در شغلتان محدود کند. ممکن است بخواهد به شما اطمینان دهد که در حاملگی  کمی ناتوانی دارید. این بدان معناست که شما به علت حاملگی ‏تان مشکلی دارید که شما را ازانجام وظایف عادی ‏تان منع می ‏کند.

با پزشک و کارفرمای  خود صحبت کنید. اگر مشکلاتی مانند درد زایمانی پیش از موعد یا خونریزی  ایجاد شد، به نصیحت پزشک خود گوش دهید. اگر پزشک استراحت در بستر در منزل را توصیه کرد، حرف او را بپذیرید. با پیشرفت بارداری ممکن است لازم باشد که ساعات کمتری کار کنید و یا کار سبک‏تری انجام دهید. انعطاف‏ پذیر باشید. اگر خودتان را خسته کنید یا باعث تشدید عوارض بارداری شوید، به خود و جنین در حال تکاملتان صدمه وارد خواهید کرد.

اگر کار می ‏کنید، از خود مراقبت کنید

اگر کار می ‏کنید، باید نسبت به سلامتی خود و فرزندتان احتیاط به خرج دهید.

در فعالیت‏هایی که برای شما و یا جنین خطر آفرین هستند، شرکت نکنید.

به مدت طولانی سر پا نایستید.

هنگامی که پشت میز می ‏نشینید، قوز نکنید.

یک چهار پایه کوتاه زیر میز قرار دهید و پاهایتان را روی آن بگذارید.

هنگام ناهار و در وقفه‏ های بین کار، استرحت کنید.

هر ۳۰ دقیقه یک‏بار برخیزید و کمی راه بروید. به توالت رفتن دلیل خوبی برای برخاستن و کمی پیاده ‏روی  است.

از پوشیدن لباس‏هایی که کمر تنگ دارند اجتناب کنید، به‏ خصوص اگر باید بیشتر روز جایی بنشینید.

آب زیاد بنوشید.

اگر می ‏توانید به موسیقی ‏های آرامش بخش گوش دهید.

برای دریافت کالری مورد نیاز، غذاهای سالم مصرف کنید. غذاهای آماده، حاوی کالری ‏های بی ‏ارزشی  هستند.

سعی کنید که تنش‏ های روحی را به حداقل برسانید.

پروژه‏ های جدید و یا فعالیت‏هایی که زمان و توجه زیادی لازم دارند را برعهده نگیرید.

 

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.