تکنولوژی تولید مثل کمکی (ART) ومعمول ترین اشکال ART

252
تکنولوژی تولید مثل کمکی (ART) ومعمول ترین اشکال ART

ویکی نی نی: ART انقلابی در درمان ناباروری است. در ایالات متحده  سالانه هزاران کودک در نتیجه ARTبه دنیا می آیند . پیشرفتهای پزشکی بسیاری از زوج ها را قادر به داشتن کودک بیولوژیک خودشان کرده است. تیم ARTکه کمک به بچه دار شدن زوج های نابارور می کنند عبارتند از: پزشک، روانشناس، متخصص جنین شناسی، تکنیسین آزمایشگاه و پرستار.

معمول ترین اشکال ARTعبارتند از:

•  باروری خارج از رحم (IVF):
IVFیکی از موثرین اشکال ARTمی باشد. در این فرایند تخمک بالغ را از طرف خانم برداشته و آن را با اسپرم مرد در ظرفی در آزمایشگاه بارور می کنند و جنین حاصله را ۳ تا ۵ روز بعد از بارور شدن در رحم مادر جایگذاری می کنند. زمانیکه هر دو لوله فالوپ مسدود شده باشند،IVFپیشنهاد می شود. این درمان در بسیاری از شرایط دیگر نیز استفاده می شود من جمله آندومتریوز، ناباروری ناشناخته، ناباروی به علت فاکتورهایی از طرف مرد و نارسایی های تخمک گذاری. IVF  احتمال چندقلو زایی را افزایش می دهد چراکه معمولاً چندین تخم بارور شده در بافت رحم جایگذاری می شوند. همچنین در IVF  نیاز به تست های مکرر خون و تزریق روزانه هورمون ها می باشد.

برنامه کمکی به نام Assisted Hatching:
این تکنیک کمک به جایگذاری جنین در لایه های رحمی می کند.

ARTدر شرایط زیر بهتر عمل می کند:
زمانیکه خانم رحم سالمی دارد، به خوبی به داروهای باروری پاسخ می دهد ، به صورت طبیعی تخمک گذاری دارد  و یا شرایط خوبی دارد و  می تواند به خوبی از تخمک اهدا شده استفاده کند . در این تکنیک مرد باید اسپرم سالم داشته باشد و یا اینکه باید اسپرم اهدا شده از فرد دیگر موجود باشد . درصد موفقیت  ART بعد از سن ۳۵ سالگی کاهش می یابد.

عوارض درمان
عوارض خاصی با درمان ناباروری به وجود می آیند . این عوارض عبارتند از:

حاملگی چند قلویی: بیشترین و معمول ترین عارضه  در درمان با  ARTحاملگی چند قلویی است . کمیت جنین های نگهداشته شده و بالغ شدن آنها و نهایتاً متولد شدن آنها، تصمیمی است که توسط زوج ها گرفته می شود. چنانچه چندین جنین در طی لقاح به وجود آمده باشند، برداشت یک یا چند تا از آنها امکان پذیر است(کاهش بارداری چندقلویی )؛ بدین شکل احتمال بقا برای جنین های باقی مانده افزایش می یابد .

سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (OHSS): در صورت تحریک بیش از حد، تخمدان ها بزرگ می شوند و منجر به درد و نفخ می گردند . معمولاً علائم خفیف و متوسط این سندرم نیاز یه درمان ندارند و از بین می روند اگرچه بارداری میتواند بهبودی این علائم را به تاخیر بیاندازد . ندرتاً تجمع آب در حفره شکمی و قفسه سینه باعث تورم شکمی و تنگی نفس می شود .این  تجمع آب می تواند حجم خونی را کاهش داده و فشار خون کاهش یابد . موارد شدید این سندرم نیاز به درمان فوری و اورژانسی دارند . زنان جوان و کسانی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند نسبت به بقیه در معرض بالاتر خطرسندرم OHSSهستند.

خون ریزی یا عفونت: همچون هر فرایند تهاجمی دیگری، در درمان های ناباروری وتکنولوژی های مربوط به آن نیز خطر خونریزی و ناباروری وجود دارد.

وزن کم هنگام تولد: بالاترین درصد خطر وزن کم هنگام تولد به حاملگی های چند قلویی مربوط می شود . در تولد تک نوزادی نیز بالاترین خطر وزن کم تولد به درمان از طریق ARTمربوط می شود.

نارسایی های مادرزادی: امکان ارتباط بین نارسایی های مادرزادی با ARTوجود دارد . به تحقیقات بیشتری برای تایید این ارتباط نیاز می باشد  .اگر تصمیم به دنبال کردن این درمان دارید ، این فاکتور را نیز بسنجید. تاکنون ARTموفق ترین درمان افزایش باروری بوده است.

منبع:www.shafaf.ir

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.