تولد ۵۰۲ نوزاد در آمبولانس‌ها

185
تولد ۵۰۲ نوزاد در آمبولانس‌ها

امکان تعطیلی پایگاه‌های اورژانس در صورت عدم تأمین نیروی انسانی

ویکی نی نی:رئیس اورژانس کشور با اشاره به تولد ۵۰۲ نوزاد در آمبولانس‌های هوایی و زمینی و همچنین نهایی شدن پروتکل مقابله با حوادث شیمیایی، هسته‌ای و بیوتروریسم از امکان تعطیلی پایگاه‌های اورژانس در صورت عدم تأمین نیروی انسانی کافی خبر داد.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، سید امین صابری‌نیا در نشست خبری خود به بیان آمار ۶ ماهه سال ۹۴ و همچنین توضیحاتی در مورد طرح‌های اورژانس کشور برای باقی سال پرداخت.

وی با اشاره به آغاز دور نهایی سفرهای تابستانی، گفت:‌ به تمامی اورژانس‌های بیمارستانی و پیش‌بیمارستانی اعلام آماده‌باش ۱۰۰ درصد کرده‌ایم اما از رانندگان می‌خواهیم که رفتارهای پرخطر انجام ندهند و فاصله بین دو خودرو را رعایت کنند. ضمن اینکه از جواب دادن به تلفن و خواندن پیام‌ها خودداری کنند.

رئیس اورژانس کشور با بیان اینکه بیشترین آمار تصادفات که منجر به کشته و زخمی شدن مسافران می‌شود مربوط به ایام تعطیلات است، گفت:‌ حوادث ویژه ما که در آن حوادثی مانند جاده‌ای، زلزله و آلودگی هوا لحاظ می‌شود امسال ۱٫۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

وی تأکید کرد: نقاط حادثه‌خیز در کشور شناسایی شده و پایگاه‌های خود را از ۲ هزار و ۸۷ به ۲ هزار و ۱۲۰ رسانده‌ایم اما اگر کمبود نیروی انسانی تأمین نشود تعداد پایگاه‌ها کمتر می‌شود.

صابری‌نیا با اشاره به کمبود ۷ هزار نیرو در اورژانس پیش‌بیمارستانی، گفت:‌ برای اینکه تعداد پایگاه‌های خود را به استاندارد برسانیم نیاز به تأسیس ۷۵۰ پایگاه دیگر داریم که برای آنها نیز نیاز به ۷ هزار نیروی دیگر خواهیم داشت.

وی زمان وقوع بیشتر حوادث ترافیکی را صبح زود و هنگام غروب آفتاب عنوان کرد و گفت:‌ متأسفانه بیشتر حادثه‌دیدگان ۲۰ تا ۴۰ ساله هستند و ۵ درصد کل کشته‌شدگان را نیز کودکان تشکیل می‌دهند.

رئیس اورژانس کشور تمامی خدمات به حادثه‌دیدگان حوادث ترافیکی را رایگان دانست و گفت:‌ اگر حادثه‌دیدگان یکی از این سه مورد شامل فرم اورژانس، کروکی پلیس و یا تائید مراجع قضایی را داشته باشند خدمات به آنها در بیمارستان‌های دولتی به صورت رایگان داده می‌شود.

صابری‌نیا تعداد حوادث ویژه در سال ۹۴ را ۲۳ هزار و ۸۴۲ مأموریت مورد عنوان کرد و گفت‌: کل مأموریت‌های ما در سال ۹۴، یک میلیون و ۳۷ هیمانزار و ۴۶۸ مورد بوده که ۷۹۵ هزار و ۴۸۸ مأموریت شهری و بیش از ۲۴۱ هزار مأموریت در جاده‌ها صورت گرفته است.

به گفته وی، بیشتر موارد انتقالی بعد از حوادث ترافیکی مربوط به بیماری‌های قلبی، تنفسی و زنان می‌شود.

رئیس اورژانس کشور تعداد مأموریت‌های اورژانس هوایی در سال ۹۴ را ۵۸۳ پرواز عنوان کرد و گفت: در این مدت ۸۵۶ بیمار از طریق آمبولانس هوایی به مراکز درمانی منتقل شده است که ۷۳ درصد مأموریت‌ها ترافیکی بوده و ۱٫۵ درصد بیماران بسیار بدحال بوده‌اند.

وی در مورد امدادرسانی در سواحل دریای خزر، گفت: متأسفانه بیشتر غرق‌شدگان در مناطق غیر سالم‌سازی مشغول به شنا بودند به طوری که از ۱۶۲۸ مورد عملیات ساحلی ۱۳۶۱ مورد آن در سالم‌سازی انجام شده و ۲۶۷ مورد در مناطق دیگر اما ۲۷ مورد فوتی در مناطق سالم‌سازی داشتیم و ۲۱۰ فوتی در مناطق غیر سالم‌سازی.

صابری‌نیا در بخش دیگری از صحبت‌های خود به طرح‌های آتی اورژانس اشاره کرد و گفت: امسال ۶۰۰ نفر از تکنسین‌ها در تبریز آموزش مربی‌گری می‌گیرند و ۲۵۰ نفر آنها مربی ارشد می‌شوند تا کل نیروهای اورژانس در کشور را تحت آموزش قرار دهند.

وی خاطر نشان کرد:‌ این آموزش‌ها سبب می‌شود تا بتوانیم تکنسین‌های خود را رتبه‌بندی کرده و به آنها رتبه پایه، میانی، میانی ارشد و خبره اعطا کنیم تا هموطنان از طریق رنگ لباس و نوشته روی آن متوجه شوند که تکنسینی که بالای سرشان است چه رتبه‌ای دارد.

به گفته رئیس اورژانس کشور، طرح استفاده از پروتکل‌های درمانی در اورژانس‌های پیش‌بیمارستانی در حال نهایی شدن است تا سکته‌های قلبی، مغزی، بیماری‌های زنان و تروما طبق آن خدمت‌رسانی شود.

صابری‌نیا همچنین از تهیه و ابلاغ سند ملی پدافند غیرعامل و مدیریت بحران در موضوعات بهداشت، درمان، حوادث و غذا و دارو برای دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: این دانشگاه‌ها برای حوادث غیرمترقبه در ۱۴ محور آماده می‌شوند ضمن اینکه پروتکل‌های مقابله با حوادث شیمیایی، هسته‌ای و بیوتروریسم در حال نهایی شدن استت.

وی تأکید کرد: نمونه‌ای از بیوتروریسم در کشور نداشتیم و تنها بیماری کرونا بود که به خوبی مدیریت شد.

رئیس اورژانس کشور اولویت بستری بیماران را از طریق اورژانس عنوان کرد و گفت: ‌۱۵ اورژانس شلوغ تهران مورد بررسی قرار گرفت و ۹۰ درصد نیازهای آنها تأمین شد.

وی ادامه داد: در این بررسی مشخص شد که ۶۰۰ نیرو در این ۱۵ اورژانس کمبود داریم و همچنین موضوع تریاژ ساماندهی شد و از پرستاران با سابقه بیش از ۵ سال در این اورژانس‌ها استفاده شد.

وی با بیان اینکه ستاد هدایت سه دانشگاه تهران،‌ شهید بهشتی و ایران یکی شده است، گفت: استانداردسازی ۱۲۰ اورژانس بیمارستانی در کشور طراحی تیم بازدید‌کننده برای بازرسی و نظارت، ابلاغ دستورالعمل تریاژ به تمام کشور، ساماندهی فرآیند مدیریتی و درمانی، توزیع متناسب متخصص اورژانس و بازنگری شاخص‌های ملی پنج‌گانه اورژانس از دیگر برنامه‌های ما خواهد بود.

صابری‌نیا در مورد میزان کسری بودجه اورژانس برای جذب ۷ هزار نیرو در کشور گفت: بودجه کنونی ما ۶۷۰ میلیارد تومان است که برآوردها می‌گوید ۵۰۰ میلیارد تومان باید به آن اضافه شود تا ما بتوانیم به وضعیت استاندارد برسیم.

به گفته وی، طرح ایجاد موتور آمبولانس در ۱۱ کلانشهر در دستور کار قرار گرفته و این طرح به صورت آزمایشی در تهران و ۱۰ نقطه آن اجرا شده است که با اجرای آن مدت زمان حضور در صحنه حادثه نصف و به ۸ دقیقه کاهش پیدا کرده است.

وی در مورد موتور آمبولانس‌ها گفت: تکنسین‌ها با این دستگاه خود را سریع به محل حادثه می‌رسانند درمان سرپایی انجام و یا بیمار را برای انتقال تا زمان رسیدن آمبولانس آماده می‌کنند.

صابری‌نیا در خصوص بکارگیری آمبولانس هوایی در شهرها و مشکلات مربوط به آن گفت:‌متأسفانه مناطقی در تهران پرواز ممنوع است و در نقطه‌یابی برای فرود نیز دچار مشکل هستیم که در حال مذاکره با دستگاه‌های مسئول برای رفع این معضلات هستیم.

رئیس اورژانس کشور به برنامه خرید خدمت از آمبولانس‌های خصوصی اشاره کرد و گفت: در قم، تهران و البرز باید خدمات آمبولانس هوایی را افزایش دهیم و اگر هلال‌احمر بتواند بالگردهای EC145 خریداری کند از آنها خرید خدمت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه هم اکنون بالگردها امکان پرواز در شب را ندارند، گفت: هم اکنون ۱۸ پایگاه اورژانس هوایی در کشور داریم که تا پایان سال به ۲۱ می‌رسد در حالی که ۴۴ نقطه را باید مجهز کنیم.

وی تأکید کرد: خدمات اورژانس هوایی رایگان است و تعرفه‌ها برای خرید خدمت بخش خصوصی آماده شده است.

به گفته وی، در حالی که تا کنون روستاها، مناطق عشایری و شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر تحت پوشش اورژانس قرار نداشته‌اند از این پس با احداث ۵۰ پایگاه تا پایان سال پوشش روستاها و مناطق عشایری و شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر آغاز می‌شود.

صابری‌نیا در حالی از اضافه شدن ۲۵۱۰ آمبولانس به ناوگان کشور تا آخر سال خبر داد که در مدت ۵ ماه گذشته ۵۰۲ نوزاد در اورژانس‌های زمینی و هوایی کشور به دنیا آمده که هم مادر و هم نوزاد در سلامتی کامل هستند.

رئیس اورژانس کشور به حوادث رخ داده برای تکنسین‌های اورژانس اشاره کرد و گفت:‌ متأسفانه در طول ۴۰ سال گذشته ۴۰ نفر از تکنسین‌های اورژانس در مأموریت فوت شدند و میزان زیادی از مأموران ما دچار آسیب گشتند در حالی که میزان سختی کار این افراد که در محیط‌های ناایمن و خشن فعالیت می‌کنند درجه یک تعیین شده است.

وی در پایان گفت: مردم می‌توانند گزارشات تخلفات اورژانس و به خصوص اورژانس خصوصی را از طریق دانشگا‌‌ه‌های علوم پزشکی و یا با شماره ۱۵۹۰ به اطلاع مسئولان برسانند.

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.

کپچا *