توبرکلوزیس (TB) چیست ؟

329

توبرکلوز اغلب در آمریکا روی می ‏دهد. در سال ۱۹۹۸، طبق آمار مراکز کنترل و پیشگیری بیماری ‏ها (CDC)، میزان TB هفت مورد در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر است. در این کشور بیماری ابتدا افراد مسن را تحت تأثیر قرار داد و اشخاص فقیر و اقلیت‏ها و مبتلایان ایدز را متأثر کرد.

مهاجرت زنان از آسیا، آفریقا، مکزیک و آمریکای مرکزی به ایالت متحده منجر به افزایش میزان TB در زنان حامله شد.به‏ علاوه، زنانی که HIV مثبت هستند در ریسک بالاتری از نظر توبرکلوز هستند چرا که ایمنی بدنشان کاهش یافته است.

توجه جهانی اخیرا به سوی موارد جدی و نادر توبرکلوز متمرکز شده است. به ‏علاوه، در سال‏های اخیر، افزایشی در موارد توبرکلوز در میان زنان مشاهده شده است. بروز TB در زنان در سنین باروری ۴۰% در آمریکا در سال‏های ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۲ افزایش یافت. اما بقیه مصون بودند. احتمال این قضیه کم است که توبرکلوز برای شما و جنین شما مشکل ساز شود. حتی با وجود افزایش موارد TB ، ریسک ابتلای اکثر زنان به این بیماری ، خیلی پایین است.

توبرکلوز، به‏ وسیله مایکو باکتریوم توبرکلوزیس به‏ وجود می ‏آید. عمده‏ ترین مکان عفونت توبرکلوزیس، در ریه‏ هاست اما عفونت می تواند در کلیه‏ ها، استخوان‏ها یا دستگاه تناسلی هم روی دهد. با تنفس باکتری ‏ها منتشر شده و با سرفه یا عطسه به دیگران منتقل می ‏شود.

عفونت می تواند برای مدت طولانی فعال یا غیرفعال باشد. TB فعال معمولاً در رادیوگرافی قفسه سینه مشخص می ‏شود. TBغیرفعال اغلب علامتی ندارد و اگر شما رادیوگرافی از قفسه سینه داشته باشید، نرمال خواهد بود.

اکثر مردم آلوده به توبرکلوزیس، TBغیرفعال دارند.توبرکلوزیس نهفته می تواند با کاهش مقاومت بدن فعال شود. و زمانی که فعال شود می تواند علائم تنفسی را ایجاد کند. علائم تنفسی شامل سرفه، با یا بدون تولید خلط، تعریق شبانه، خلط خونی ، خستگی و کاهش وزن هستند.

TB فعال با افزایش میزان محدودیت رشد داخل رحمی (IUGR) و زایمان زودرس و وزن کم زمان تولد، بارداری را دچار مشکل می ‏سازد. همچنین افزایش ۶ برابری در میزان مرگ و میر نوزادی دیده شده است.

توبرکلوزیس با تست پوست تشخیص داده می ‏شود. تست پوست TB طی حاملگی بی ‏خطر است. اگر این تست منفی باشد، تست بیشتری مورد نیاز نیست. اگر مثبت باشد، رادیوگرافی قفسه‏ سینه معمولاً صورت می ‏گیرد. اگر شما با واکسن BCG و TB واکسینه شده‏ اید، تشخیص می تواند مشکل‏تر باشد.

درمان TB نهفته می تواند پروسه‏ ای طولانی باشد. داروهای زیادی برای درمان توبرکلوزیس فعال و نهفته وجود دارد که طی حاملگی بی ‏خطر هستند.جنین می تواند از طریق خون مادر یا تنفس باکتری بعد از تولد، به TB فعال یا نهفته آلوده گردد. اگر شما توزبرکلوزیس دارید، مهم است که یک متخصص اطفال بعد از تولد کودک خود داشته باشید. اگر بیماری شما مسری باشد، کودک شما ممکن است برای مدت کوتاهی از شما جدا شود. اکثر مردم بعد از ۲ هفته درمان دیگر قابلیت سرایت نخواهند داشت. بعد ازاین زمان، شیردهی بی ‏خطر است.

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.