تنگی نفس در بارداری

223
تنگی نفس در بارداری

ویکی نی نی : یکی از عوارضی که در دوران بارداری شایع است و اکثر خانمهای باردار به آن دچار میشود تنگی نفس میباشد .این مساله در ماههای انتهایی بارداری بیشتر شایع است و معمولا در هفته های پایانی بارداری بدلیل اینکه سر جنین درون لگن قرار میگیرد کاهش یافته ویا بطور کامل از بین میرود.
دلایل بروز تنگی نفس در بارداری :
-یکی از دلایل تنگی نفس در سه ماهه اول بارداری ترشح زیاد هورمون پروژسترون در ماههای اول بارداری میباشد .این هورمون بر روی دستگاه تنفس مادر باردار تاثیر گذاشته و باعث تنگی نفس میگردد.
– بدلیل اینکه بدن نیاز بیشتری برای خونرسانی و اکسیژن رسانی به جنین دارد پس ریه ها نیاز دارند که فعالیت بیشتر و عمیق‌تری داشته باشند . همین امر باعث میشود که تعداد و عمق تنفس مادر بیشتر شود و رد این زمان اینگونه تلقی میشود که شخص دچار تنگی نفس شده است .

تنگی نفس در بارداری
تنگی نفس در بارداری

– معمولا در سه ماهه سوم بارداری وقتی جنین به اندازه کافی رشد کرده و رحم فضای بالای شکم را نیز اشغال میکند و به دیافراگم نیاز فشار می آورد .فشار به  دیافراگم باعث میشود  عمق نفس‌ها کمتر شود و فرد به سختی نفس بکشد .
بعضی  از زنان باردار تصور می‌کنند، تنگی نفس در بارداری علامت کمبود اکسیژن برای جنین آنها میباشد و همین مساله باعث نگرانی و استرس آنها میگردد .در صورتیکه بند ناف ، غذا و اکسیژن کافی را به جنین منتقل مینماید این تنگی نفس بعلت تطابق بدن مادر با شرایط جدیدی است که در بارداری رخ میدهد.

رفع تنگی نفس در بارداری
–    تا میتوانید از اضطراب و استرس خودداری کنید و سعی کنید تکنیک های تنفسی و ریلکس شدن را انجام دهید .
–    بمیزان لازم و کافی استراحت کنید .
–    طریقه نشستن صحیح در این دوران را انجام دهید . راست بنشینید و شانه ها را عقب نگه دارید.
–    بهنگام استراحت در حالت دراز کشیده از بالشتهای اضافه استفاده کنید.
–    پرخوری نکرده و غذا را در وعده های کوچک و متعدد استفاده نمایید.
–    در حالت ایستاده ، به حالت ایستادن خود توجه کنید. در حالت ایستاده بایستی  سینه بطرف جلو و سر تا حدی روبرو و بالا باشد، ریه‌ ها در حالت افزایش ظرفیت خود قرار می‌گیرند و تنگی نفس تا حدی کم می‌ شود.
–    بین خواب و خوردن وعده غذایی حداقل دوساعت فاصله بیاندازید .
–    در صورتیکه  ورزش خاصی را از پیش از دوران بارداری بصورت حرفه‌ای انجام میدادید و اکنون چنانچه  در حین ورزش دچار تنگی نفس میشوید، بایستی فعالیت خود را کم کنید و یا  ورزش سبکتری مثل  پیاده روی را دنبال کنید.
–    اگر در حالت  استراحت و عدم تحرک دچار تنگی نفس میگردید ، برای بهبود آن به پهلوی چپ  دراز بکشید. این کار سبب کاهش فشار وارده به بدن می‌ شود و تنگی نفس تا حدی فروکش می ‌کند.

تنگی نفس در بارداری
تنگی نفس در بارداری

نکات مهم :
•    اگر شخص باردار علاوه بر تنگی نفس علامتهای دیگری مانند بالا رفتن ناگهانی ضربان قلب ،  احساس گیجی و  درد در ناحیه قفسه سینه، کبودشدن لب‌ ها و انگشتان دست و پا، بهمراه سرفه‌ شدید یا سرفه‌ های خونی، تب و لرز و آسم مواجه شد بایستی به پزشک معالج خود مراجعه کرده و اقدامات پزشکی مناسب برایش انجام بگیرد.
•    اگر فرد بارداری بصورت  ناگهانی دچار تنگی نفس می‌گردد و تا مدتی بهتر نمیشود بایستی به  پزشک خود اطلاع دهد.
•    مادران بارداری که دارای سابقه وبیماری تنفسی دارند سفارش میشود که از رفت و آمد در هوای آلوده مخصوصا در فصول پاییز و زمستان که وارونگی هوا رخ می دهد ، جدا خودداری نمایند.

منبع:کودک آنلاین

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.