تغییرات شما در هفته بیستم

232

کشیده شدن عضلات شکم

با رشد جنین،عضلات شکم شما کشیده و از هم باز می ‏شوند. این عضلات به بخش تحتانی دنده‏ ها متصل می ‏شوند و به‏ صورت عمودی به طرف پایین امتداد می ‏یابند تابه لگن می ‏رسند. ممکن است در خط وسط، از هم جدا باشند. این عضلات که «عضلات راست شکمی » نامیده می ‏شوند،درصورتی که از هم فاصله داشته باشند نوعی فتق به‏ وجود می ‏آورند که دیاستاز عضلات راستخوانده می ‏شود.

این فاصله بین عضلات را اغلب زمانی می ‏توان حس کرد که به پشت دراز کشیده باشید و سر خود را بالا آورده، عضلات شکم را منقبض کنید.در این حالت به نظر می ‏رسد که در وسط شکم، برآمدگی  ایجاد شده باشد. حتی  ممکن است بتوانید لبه عضلات را در دو طرف این برآمدگی  لمس کنید. این فتق دردناک نیست و به شما و یا کودکتان صدمه‏ای  نمی ‏رساند. آنچه در فاصله بین عضلات احساس می ‏کنید، رحم است. ممکن است در این مکان، حرکات جنین را بهتر حس کنید

اگر فرزند اول خود را باردار باشید،ممکن است اصلاً متوجه فاصله بین عضلات نشوید. با هر بارداری ،فاصله بیشتر می ‏شود. ورزش می تواند موجب تقویت عضلات شود ولی با این حال ممکن است باز این فاصله یا برآمدگی  باقی بماند.

پس از بارداری ، عضلات جمع می ‏شوند و فاصله را می ‏پوشانند. فاصله بین عضلات دیگر چندان قابل تشخیص نیست ولی ممکن است همچنان باقی مانده باشد. احتمالاً استفاده از شکم‏ بند باعث از بین رفتن فاصله یا برآمدگی نمی ‏شود.

 

 

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.