تغذیه شما در هفته هجدهم

174

مصرف آهن در بارداری  حائز اهمیت است. روزانه حدود mg30 آهن نیاز دارید تا نیازهای  افزایش یافته دوران بارداری  را  که به‏ خاطر افزایش حجم خون به‏ وجود می ‏آید ــ تأمین کنید. در دوران بارداری جنین از ذخایر آهن بدن شما استفاده می ‏کند تا ذخایر بدن خود را برای چند ماه اول زندگی ، تشکیل دهد. این وضعیت باعث می ‏شود که اگر شما به نوزاد خود شیر می ‏دهید، او دچار کمبود آهن نشود.

اکثر ویتامین‏های بارداری حاوی  آهن کافی برای  تأمین نیازهای بدن شما می ‏باشند. اگر لازم است که ‏مکمل ‏های آهن مصرف کنید، قرص آهن خود را بایک لیوان آب پرتقال یا آب گریپ فروت می کنید تا جذب آن افزایش یابد. هنگامی که از مکمل‏ های آهن یا غذاهای غنی شده با آهن مصرف می ‏کنید، شیر، قهوه یا چای ننوشید. این مواد مانع از جذب آهن در بدن شما می ‏شوند.

 

اگر احساس خستگی می ‏کنید، در تمرکز مشکل دارید، دچار سر درد، گیجی یا سوءهاضمه می ‏شوید و یا به راحتی تهوع به شما دست می ‏دهد،ممکن است کمبود آهن داشته باشید. یک راه آسان برای  بررسی  و ضعیت آهن، دیدن بخش داخلی  پلک تحتانی در آینه است. اگر آهن کافی  مصرف کرده باشید، رنگ آن صورتی  تیره است. بستر ناخن‏هایتان نیز باید صورتی  باشد.

تنها ۱۰ تا ۱۵% آهنی که مصرف می ‏کنید،جذب بدن می ‏شود. بدن به خوبی آهن جذب شده را ذخیره می ‏کند ولی برای حفظ این ذخایر شما باید به‏ طور منظم غذاهای پر از آهن مصرف کنید. غذاهای حاوی  آهن زیاد عبارتنداز: جوجه، گوشت قرمز، گوشت اعضای  بدن حیوانات (جگر، دل، قلوه)، زرده تخم ‏مرغ، میوه خشک، اسفناج و کلم. ترکیب غذاهای  حاوی ویتامین Cو غذاهای غنی از آهن می تواند باعث جذب بهتر آهن در بدن شود. سالاد اسفناج با برش‏های  پرتقال یا گریپ فروت، مثال خوبی  است.

قرص ویتامین بارداری شما حاوی  حدود mg60 آهن است. اگر از یک رژیم غذایی متعادل استفاده کنید و هر روز ویتامین بارداری خود را مصرف کنید، به آهن اضافی نیاز نخواهید داشت و اگر نگران این موضوع هستید، آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

 

 

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.