تغذیه شما در هفته دوازدهم بارداری

88

بعضی زنان، از نظریه افزایش میزان مصرف کالری در دوران بارداری ، برداشت درستی ندارند. آنها فکر می ‏کنند که می ‏توانند هرچه دوست دارند، بخورند. به دام این اعتقاد غلط نیفتید! اگر در دوران بارداری (به‏ خصوص در اوایل آن ) افزایش وزن شما بیش از حد متعارف باشد، سلامتی شما و جنین به خطر می ‏افتد. اگر وزن شما زیاد باشد، بارداری و زایمان دشوارتر خواهند شد. همچنین از دست دادن وزن اضافه شده در دوران بارداری ، پس از زایمان سخت ‏تر خواهد بود. پس از تولد نوزاد، اکثر زنان دوست دارند که به اندازه «طبیعی » پیش از بارداری بازگردند و ظاهری مثل دوران قبل از بارداری خود پیدا کنند. اگر بیش از حد، وزن اضافه کرده باشید، رسیدن به این هدف مشکل می ‏شود.

غذای بی ‏ارزش

آیا عاشق غذاهای بی ‏ارزش هستید؟ چندبار در روز از این نوع غذاها مصرف می ‏کنید؟ باید در دوران بارداری ، این عادت خود را ترک کنید! حالا که باردار هستید، عادات غذایی شما به غیر از خودتان، فرد دیگری را هم تحت تأثیر قرار می ‏دهد: جنین در حال رشد شما ! اگر عادت کرده ‏اید که صبحانه نخورید، برای ناهار یک نوع غذای  «ماشینی » مصرف کنید و شام را در یک رستوران با غذای  آماده میل کنید، باید این عادت خود را در دوران بارداری تغییر دهید.

وقتی درک کنید که چگونه رفتارهای شما بر جنین تأثیر می ‏گذارند، این موضوع که چه زمانی و چه چیزی می ‏خورید، اهمیت بیشتری پیدا می ‏کند. برای  تغذیه مناسب باید برنامه‏ ریزی  کنید، ولی شما می ‏توانید از پس آن برآیید. از غذاهایی که حاوی قند یا چربی زیادی هستند، پرهیز کنید. به جای  آن، از غذاهای سالم استفاده کنید. اگر کار می ‏کنید، با خود برای ناهار و وعده ‏های بین غذا، غذاهای سالم به همراه ببرید و از مصرف غذاهای آماده یا بی ‏ارزش اجتناب کنید.

غذای  مختصر آخر شب

مصرف یک غذای مختصر در آخر شب برای برخی زنان مفید است. با این حال بسیاری  از زنان به این نوع غذای مختصر نیاز ندارند. اگر عادت دارید که آخر شب بستنی یا مانند آن بخورید، در دوران بارداری این عادت موجب افزایش بیش از حد وزن شما می ‏شود. اگر از سوزش سر دل، سوءهاضمه یا تهوع و استفراغ رنج می ‏برید نیز، وجود غذا در معده در آخر شب می تواند سبب تشدید هریک از این علایم شود.

چربی ‏ها و شیرینی ‏ها

باید در مصرف چربی ‏ها و شیرینی ‏ها احتیاط کنید، مگر آنکه کاهش وزن داشته باشید و لازم باشد مقداری وزن اضافه کنید. کالری بسیاری از این غذاها بالاست و حاوی  مواد مغذی اندکی  هستند. به جای انتخاب غذایی با ارزش غذایی  کم ــ مانند چیپس سیب‏ زمینی یا شیرینی  ــ تکه ‏ای میوه، مقداری پنیر یا یک تکه نان گندم با کره بادام زمینی مصرف کنید.

به این ‏ترتیب هم گرسنگی خود را برطرف کرده ‏اید و هم نیازهای غذایی خود را برآورده نموده ‏اید! برخی از چربی ‏ها و شیرینی ‏ها و واحد هریک از آنها عبارتند از:

شکر یا عسل – ۱ قاشق غذاخوری

روغن – ۱ قاشق غذاخوری

کره یا مارگارین – ۱ برش نازک

مربا یا ژله – ۱ قاشق غذاخوری

سس سالاد – ۱ قاشق غذاخوری

 

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.