تغذیه شما در شیردهی

166

اگر قصد دارید خودتان به فرزندتان شیر بدهید باید از حالا به فکر نیازهای تغذیه ای  خود در دوران شیردهی  باشید. احتمالاً به شما توصیه خواهد شد که روزانه ۵۰۰ کالری  اضافی مصرف کنید. یک مادر در دوران شیردهی روزانه حدود ۴۲۵ تا ۷۰۰ کالری  وارد شیر خود می ‏کند! کالری ‏های  اضافه‏تری که مصرف می ‏کنید به شما کمک می ‏کند که سالم باقی  بمانید. این کالری ‏ها هم باید سالم و مغذی  باشند، مانند کالری ‏هایی  که در دوران بارداری  مصرف می ‏کرده‏اید. ۹ واحد از گروه نان، غلات، پاستا، برنج و ۳ واحد از گروه لبنیات میل کنید. مصرف ۴ واحد میوه و ۵ واحد سبزی  نیز لازم است. در دوران شیردهی  میزان پروتئین رژیم غذایی شما باید حدود ۲۵۰ گرم باشد. در مورد مصرف چربی ‏ها، روغن‏ ها و مواد قندی  احتیاط کنید؛ مصرف این مواد را به ۴ قاشق چایخوری  محدود کنید.

همان طور که اشاره شد شاید لازم باشد از مصرف برخی  غذاها بپرهیزید. چرا که این مواد وارد شیر شما می ‏شوند و باعث ناراحتی  گوارشی  نوزاد می ‏گردند. از مصرف شکلات، غذاهای پر ادویه، غذاهایی که سبب نفخ می ‏شوند (کلم بروکسل، گل کلم، غذای  ادویه‏دار و تند و جوانه گندم) پرهیز کنید. اگر سؤالی  دارید از پزشک خود و پزشک متخصص اطفال بپرسید.

علاوه بر غذایی  که می ‏خورید باید مایعات زیاد بنوشید. لازم است که روزانه حداقل ۲ لیتر مایع بنوشید تا شیر کافی  برای نوزاد تولید کنید و بدنتان بدون آب نماند. در آب و هوای  گرم به مایعات بیشتری  نیاز خواهید داشت. از مصرف غذاها و نوشیدنی ‏های  حاوی  کافئین پرهیز کنید، چرا که کافئین مانند یک داروی  ادرار آور عمل می ‏کند و همچنین از طریق شیر شما به نوزاد منتقل می ‏شود. اگر چه کافئین در عرض ۳ تا ۵ ساعت از گردش خون شما خارج می ‏شود،  می تواند تا ۹۶ ساعت در گردش خون نوزاد باقی  بماند!

نیاز بدن خود به کلسیم را تأمین کنید. این ماده در دوران شیردهی  دارای  اهمیت است. می ‏توانید از پزشک خود بپرسید که چه نوع مکمل ویتامینی باید مصرف کنید. بعضی زنان در دوران شیردهی خود نیز از ویتامین‏ های بارداری  استفاده می ‏کنند.

 

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.