تشخیص و درمان IUGR

953

تشخیص IUGR  می تواند دشوار باشد. یکی از دلایلی که پزشک شما هر هفته شما را اندازه‏گیری  می ‏کند، تعیین میزان رشد جنین در رحم است. معمولاً زمانی  که در یک دوره زمانی ، اندازه رحم تغییر پیدا نکرده باشد، مشکلی  وجود دارد. اگر اندازه رحم در هفته ۲۷ بارداری ، cm27 و در هفته ۳۱ بارداری ،تنها cm28 باشد ممکن است پزشک نسبت به‏وجود IUGR مشکوک شود و
آزمایش ‏هایی درخواست کند.

اگر این مشکل تشخیص داده شود، باید حتما در تمام جلسات مراقبت بارداری خود حاضر شوید. ممکن است از این‏که در هر جلسه وزن شوید، زیاد خوشتان نیاید ولی این موضوع به پزشک کمک می ‏کند که پیشرفت بارداری و بزرگ‏تر شدن جنین را مورد بررسی  قرار دهد.

می ‏توان محدودیت رشد داخل رحمی را با سونوگرافی تشخیص داد یا تأیید نمود. سونوگرافی می تواند برای اطمینان خاطر از عدم وجود هر نوع ناهنجاری  و سالم بودن جنین نیز مورد استفاده قرارگیرد.

اگر IUGR تشخیص داده شود، از انجام هر کاری که باعث تشدید آن می ‏شود اجتناب کنید. تغذیه خود را بهبود ببخشید و از مصرف الکل و مواد مخدر پرهیز کنید.

روش دیگر درمان، استراحت در بستر است. دراز کشیدن به پهلو به جنین کمک می ‏کند که جریان خون بهتری  دریافت کند و دریافت بهتر جریان خون، شانس رشد او را افزایش می ‏دهد. اگر بیماری ‏های مادری  باعث ایجاد IUGR شده باشند، درمان عبارت است از بهبود سطح سلامت عمومی مادر.

جنینی که دچار محدودیت رشد داخل رحمی شده باشد، در معرض خطر مرگ پیش از تولد قرار دارد. برای جلوگیری از این مشکل، باید نوزاد را پیش از موعد زایمان کرد. ممکن است جنین های  دچار IUGR قادر به تحمل زایمان طبیعی نباشند و بنابراین، بیشتر از زایمان سزارین استفاده می ‏شود. در بعضی  موارد محیط بیرون از رحم برای  نوزاد بی ‏خطرتر از داخل رحم است.

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.