تاثیر مواد شیمیایی مضر بر شیر مادر

316
تاثیر مواد شیمیایی مضر بر شیر مادر

ویکی نی نی :طبق یافته جدید محققان، گروه وسیع و مضری از مواد شیمیایی صنعتی به آسانی در شیر مادر تجمع یافته و می توانند برای نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند خطرناک باشند.

این مواد شیمیایی که به «PFAS» (پرفلوئورو آلکیلیت) معروف هستند به طور گسترده در تولید پارچه های ضد لک، ضد آب و حتی بسته بندی مواد غذایی استفاده می شوند.

مطالعات انجام شده روی بدن موجودات آزمایشگاهی نشان می دهد که این مواد قابلیت ایجاد سرطان و تداخل با سیستم ایمنی و تناسلی را دارا هستند.

Breastfeeding

زمانی که مواد «PFAS» وارد محیطی می شوند به پروتئین های موجود در بدن حیوانات چسبیده و به این شکل وارد زنجیره غذایی خواهند شد و این بدان معناست که در بدن اعضای ارشد زنجیره غذایی که از بقیه موجودات تغذیه می نمایند (همانند انسان ها و ماهی های بزرگ) میزان مواد «PFAS» به اندازه قابل توجهی بالا خواهد رفت.

برای کودکان و فرزندان ما انسان ها شیر غنی شده مادر که حاوی پروتئین بوده اولین و مهمترین منبع تماس کودکان با مواد «PFAS» خواهد بود.

به گزارش مهر، طی آخرین مطالعات انجام شده توسط دانشگاه هاروارد و تعدادی از موسسات تحقیقاتی کشور دانمارک، محققان دریافتند که میزان «PFAS» موجود در بدن کودکانی که تنها با شیر مادر تغذیه شده بودند ماهانه به میزان ۲۰ الی ۳۰ درصد افزایش می یابد.

محققان همچنین دریافتند که میزان این ماده در بدن کودکانی که تنها از شیر مادر تغذیه نکرده بودند و شیر مادر قسمتی از وعده غذایی آنها را تشکیل می داد نیز به شدت بالا بوده اما این میزان در مقایسه با گروه قبلی کمتر است.

گفتنی است؛ در بعضی موارد بعد از انجام آزمایش خون مشخص شد که میزان «PFAS» موجود در بدن کودکان از بدن مادرانشان بیشتر بوده است.

اما محققان با وجود مسائل بیان شده همچنان تاکید دارند که شیر مادر یکی از سالم ترین منابع غذایی برای تغذیه کودکان است و آنها همواره به تغذیه با شیر مادر تاکید می کنند.

این تحقیق روی بیش از ۸۱ کودک متولد مجمع الجزایر فارو که در آتلانتیک شمالی و میان نروژ و ایسلند واقع است به انجام رسید.

به گفته دکتر «فیلیپ گرنجین» از دانشگاه هاروارد، میزان «PFAS» موجود در بدن زنان آمریکای شمالی که به تازگی کودک خود را به دنیا آورده اند با میزان این ماده در بدن مادران ساکن جزایر فارو تقریبا در سطح مشابهی قرار دارد.

کشور های زیادی همانند آمریکا به طور جدی مصرف دو گونه از مواد «PFAS» همانند «PFOA» (پرفلوئورو اکتانوئیک) و «PFOS» (پرفلوئورو اکتان سولفونات) را به علت وجود شواهدی مبنی بر سرطان زا بودن و ایجاد اختلال در کارکرد هورمون های متعدد ممنوع اعلام کرده اند.

به گفته دکتر گرنجین، مطالعات و تحقیقاتی که هم اکنون در حال انجام است نشان می دهند که سایر «PFAS»ها نیز به میزان قابل توجهی در اختلالات بوجود آمده نقش دارند.

منبع:جام جمع

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.