تاثیر بانیان و فرآیند ژنتیکی (پیشامد ژنتیکی ) بر بارداری

198

در تأثیر بانیان ژن‏هایی که مشکل را ایجاد می ‏کنند فقط در میان سرکرده‏ های یهودیان اشکنازی روی می ‏داد. گروهی که در سال ۷۰ بعد از میلاد به اروپای شرقی مهاجرت کردند، بعد از تبعید بابلی ‏ها فلسطین را ترک کردند، طی زمانی که دیاسپورا نام دارد. قبل از عزیمت از فلسطین، محققان معتقدند که این اختلالات در میان تمامی گروه‏های دیگر در منطقه معمول بودند. وقتی یهودیان اشکنازی باهم در اروپا ساکن شدند این ژن‏ها را با خود حمل کردند.

پیشامد ژنتیکی به تکرار زیاد ژن‏های مؤثر در این گروه اشاره دارد. به ‏خاطر اینکه یهودیان اشکنازی اغلب خارج از دین یا جامعه خود ازدواج نمی ‏کنند، ژن‏ها در میان دیگر جوامع منتشر نشد.تکرر این ژن‏ها با ورود دیگر ژن‏ها از خارج جامعه کمتر نشد، در نتیجه اکثر این مشکلات در این گروه باقی ماند.

به ‏علاوه، برخی بیماری ‏ها و شرایط در میان دیگر گروه‏های یهودیان روی می ‏دهد مانند یهودیان سفاردی . این یهودیان از نژاد اسپانیایی و پرتغالی هستند و برخی اختلالات خاص در این گروه روی می ‏دهد که شاید به دلایل مشابه یهودیان اشکنازی باشد. امروزه، برخی شرایط که به ‏عنوان اختلالات ژنتیکی یهودی در نظر گرفته می ‏شود شامل مشکلاتی است که ما به آن می ‏پردازیم، اگرچه می ‏دانیم که مردم دیگر مذاهب علاوه بر یهودیان اشکنازی می ‏توانند برخی از این بیماری ‏ها را به ارث ببرند.

دیگر بیماری ‏ها و شرایط، معمولاً خارج از جمعیت‏های متفاوت یهودی دیده نمی ‏شود. محققان آنها را غالبا در میان یهودیان معمول می ‏دانند به‏ خصوص، یهودیان اشکنازی و سفاردی برخی از این اختلالات شامل:
سندرم بلوم
سندرم ریلی ـ دی
بیماری گوشه
بیماری ذخیره گلیکوژن تیپ ۲
بیماری نیمن پیک (تیپ A)
نقص فاکتور XI
آنمی فانکونی (گروه C)
نقص گلوکز ۶ فسفات دهیدروژناز (GCPD)
موکو لیپیدوزیس IV
هیپرپلازی غیرکلاسیک آدرنال
فقدان شنوایی غیرسندرمیک
پیچ‏ خوردگی عضلانی (اختلال در تونوس عضلانی )

این بیماری ‏ها در جمعیت عمومی نادر هستند. برخی منابع مفید برای افرادی که می ‏خواهند بیشتر در این موارد بدانند در دسترس است.به‏ علاوه، تست‏های غربالگری برای برخی بیماری ‏های بالا موجود است. یک نوع تست جدید وجود دارد که ۱۱ بیماری ژنتیکی را مورد هدف قرار می ‏دهد. تست برای زوج‏هایی که هر دو یا یکی از آنها از نژاد یهودیان اشکنازی یا سفاردی هستند، طراحی شده است.

بیماری ‏هایی که می ‏توانند قبل و حین حاملگی مشخص شوند شامل سندروم بلوم، بیماری کاناوان، فایبروزیس سیستیک، دیس اتونومی فامیلیال، آنمی فانکونی تیپ C ، بیماری گوشه، بیماری ذخیره گلیکوژن، بیماری ادرار شربت درخت افرا (نام بیماری از بوی خاص ادرار گرفته شده)، موکولیپیدوزیس IV، بیماری نیمن پیک تیپ Aو بیماری تای ساکس می ‏شود، در مورد این تست‏ها اگر علاقه‏ مند هستید، با پزشکتان صحبت کنید.

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.