بیماری های مزمن و بارداری

62

بدن شما طی حاملگی دچار تغییرات زیادی می ‏شود. این تغییرات تقریبا در زمان لقاح ایجاد می ‏شود. این تغییرات به بدن شما اجازه می ‏دهد که جنین را بپذیرد و تفاوت‏های ژنتیکی جنین را تحمل کند. تغییرات هم به بدن شما کمک می ‏کند تا نیازهای  غذایی شما را برآورده کرده و تکامل جنین شما را حمایت نماید و شما را برای  زایمان آماده می ‏کند. برخی  از این تغییرات و تطبیق ‏ها در مادر شامل مقاومت به انسولین (تغییر درگلوکز یا مصرف شکر)، ترومبوفیلی (افزایش لخته‏ شدن خون و ریسک ترومبوز وریدی )، عدم عملکرد سیستم ایمنی (سیستم ایمنی مواد ژنتیکی بیگانه کودک شما را قبول نمی ‏کند) و هیپرولمی (حجم خون تا ۱۵۰% افزایش می ‏یابد) است. اکثر زنان سالم این تغییرات را به خوبی  تحمل می ‏کنند. اگرچه در برخی  زنان با استعداد اکتسابی یا ارثی به بیماری ، این تغییرات  می تواند به مشکلات بارداری  منجر شود.

در برخی موارد این مشکلات بارداری ، پیشروی بیماری ‏های مزمن هستند. به ‏طور ساده می ‏توان گفت حاملگی می تواند یک عامل بالقوه در زن برای بیماری را نمایان کند.

اگر این اتفاق برای شما روی داد، می تواند مشکلات پزشکی طولانی مدتی که ممکن است برای شما روی دهد مخفی باشد. می تواند اکنون گام هایی برای شما فراهم کند تا بعد در پیشگیری  از مشکلات جدی به شما کمک کند.

یک نمونه از آنها دیابت حاملگی است، زنانی که حاملگی با دیابت دارند بیشتر احتمال دارد که بعدها به دیابت مبتلا نشوند. یا زنی که پره‏اکلامپسی دارد در ریسک بیشتر از نظر سکته مغزی در زندگی  آینده خود هستند. در مورد هر گونه تغییرات فیزیولوژیک طی حاملگی با پزشکتان صحبت کنید و در مورد کارهایی که اکنون و بعد از دوران حاملگی می ‏توانید انجام دهید تا در کاهش خطر ابتلای شما به بیماری مزمن کمک کند، با وی مذاکره کنید.

 

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.