بیماری تیروئید

90

غده تیروئید هورمون ‏هایی تولید می ‏کند که متابولیسم شما را تنظیم کرده و عملکرد ارگان‏های  بدن شما را کنترل می ‏کند. حدود ۲% همه زنان حامله اختلال تیروئید دارند.در حقیقت، حتی  اگر قبل از حاملگی مشکل تیروئیدی  ندارید، احتمال ابتلا به بیماری برای شما وجود دارد و ممکن است طی بارداری بروز کند. اگر درمان نشده باقی  بماند، اختلالات تیروئید می تواند برای  شما و کودکتان مضر باشد.در حقیقت، تحقیقات نشان می ‏دهد که زنانی  که سابقه سقط و زایمان زودرس یا مشکلاتی  در زمان نزدیک به زایمان خود دارند، ممکن است دچار اختلال در سطح هورمون تیروئیدشان شده باشند.

هورمون تیروئید در غده تیروئید ساخته می ‏شود؛ این هورمون در تمام بدن شما تأثیر می ‏گذارد و برای  سوخت و ساز بدن ضروری  است.

سطح هورمون تیروئید  می تواند بالا یا پایین باشد. بالا بودن سطح هورمون تیروئید مشکلی  به نام پرکاری ‏تیروئید (هیپرتیروئیدی ) و پایین بودن آن اختلالی  به نام کم کاری  تیروئید (هیپوتیروئیدی ) را به‏ وجود می ‏آورد.

هیپوتیروئیدیسم طی بارداری  شایع است. علائم آن شامل افزایش وزن غیرطبیعی ، خستگی ،صدای  خشن، پوست و موی  خشک و نبض کند است. اگر این علائم را دارید،باپزشکتان صحبت کنید. مکمل‏ های  تیروئید برای افزایش سطح هورمون تیروئید در بدن به‏ کار می ‏رود. هیپرتیروئیدیسم می تواند در صورت درمان نشدن در سلامت کودکتان تأثیر بگذارد و احتمالاً به سقط و مشکلات عصبی  و اختلالات تکامل منجر شود. حتی  در صورت درمان، کودک در معرض خطر به دنیا آمدن با سطح غیرطبیعی تیروئید است. نسبت به کودکان متولد شده از مادرانی که هیپوتیروئیدی نداشته ‏اند، این کودکان کاهش وزن زیادی دارند.

هیپرتیروئیدی می تواند ریسک پره‏اکلامپسی ، مشکلات قلبی و کاهش وزن را در شما افزایش دهد. ممکن است کودک شما مواد مغذی کافی را از شما دریافت نکند یا با نقایص تولد متولد شود. زنان حامله مبتلا به هیپرتیروئیدیسم نباید با ید رادیواکتیو درمان شوند.

نشانه‏ های  بیماری : ممکن است بارداری مانع از شناسایی  نشانه‏ های بیماری  تیروئید شود. ممکن است شما و پزشکتان در دوران بارداری  متوجه تغییراتی  شوید که شک به‏وجود بیماری  تیروئید را برانگیزد. این تغییرات عبارتنداز: بزرگ شدن تیروئید، تغییر سرعت ضربان قلب یا نبض، سرخ شدن کف دست‏ ها و تعریق آنها. از آنجاکه سطح هورمون تیروئید  می تواند در بارداری  (و به دلیل بارداری ) تغییر کند، پزشک باید در تفسیر نتایج آزمایشگاهی این هورمون دقت کند.

سنجش تیروئید اغلب به وسیله آزمایش خون و اندازه‏گیری  سطح هورمون‏ های تولید شده به ‏وسیله تیروئید انجام می ‏شود. در این آزمایش سطح هورمون دیگری به نام هورمون محرک تیروئید(TSH) نیز اندازه‏گیری می ‏شود. این هورمون در قاعده مغز ساخته می ‏شود. بررسی دیگر تیروئید عکس‏برداری از آن با اشعه  Xاست (اسکن با یُد رادیواکتیو که در دوران بارداری  نباید انجام شود).

 

 

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.